iritatie de la scutec

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pudra usuca foarte rau. Cel mai bun remediu in cazul fetitei prietenei mele a fost spalatul cu apa calduta si sapun Klorane la fiecare schimbat de scutec urmata de aplicarea unei creme (Sudocrem ii merge ei dar sunt bune si Bubchen, Bepanthen, Sanosan...).

35+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

De la dermatolog stiu asa: servetelele umede, oricat de fara parfum si alcool ar fi, irita rau in continuare deci stop.

Tot de la dermatolog se recomnda spalatul cu apa si un sapun fff bland si recomandat pentru iritatii - ne-a mers bine si recomand Avene Cold Creme, e destul de scumpel, vreo 30 de lei, dar ff bun, si tine destul de mult fata de un sapun obisnuit.

Prospect:

http://www.efarma.ro/products.php?id=6650



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Pentru iritatia de scutec trebuie lasat cat mai mult fara si iti recomand o crema de scutec cu 10% oxid de zinc ( gasesti la farmacie) sau crema weleda cu galbenele pentru zona scutecului. Pudra nu e recomandata.
Sters doar cu apa, fara nici un sapun. Oricat de delicat ar fi pe o piele iritata nu face bine. Un servetel de hartie inmuiat in apa calduta si sters apoi aplicata crema.
Eu una nu m-as grabi cu crema cu antibiotic.

Noi avem aproape 3 luni si doar de 3 ori am folosit servetele umede pentru ca nu eram acasa. Ne descurcam foarte bine cu servetele inmuiate in apa. De doua ori pe saptamana facem baita si folosim tot produse weleda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

nu trebuie facuta baita mai des pana intr-un an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

fetitei mele ii trece mai rapid iritatia de scutec daca inainte sa o dau cu crema (de la weleda sau bepanthene) o dau cu apa termala (avene).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

va multumesc la toate si sa stiti ca cel mai mult ne a ajutat apa cu bicarbonat apoi am sters bine cu prosopel de bunbac si amaplicat pudra dar am schimbat cam la fiecare ora scutecelul pt siguranta suntem mult mai bine dar acum macar stim ca antibioticul se ia neaparat cu eurobiotic pe care noi nu l-am primit de la pedriatu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

probioticul nu ar fi oprit reactia adversa la augmentin. dar e ok ca il luati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Ai mei au avut amandoi, destul de nasol, aproape carne vie. Cand nimic n-a mai functionat, a mers unguent REVIKEN.

Mergi la inceput