Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama

Ba imi permit sa te contrazic; nu cred ca noi, cei "perfecti" i-am ajutat sa devina ceea ce sunt si sa aiba imaginea pe care o au. De ce celelalte minoritati nu au aceeasi imagine ca romii? Nu tot alaturi de noi au trait? Nu tot in aceeasi societate s-au desfasurat? Cum de ei n-au "scapat boii de la caruta" si au stiut sa-si pastreze demnitatea? Am favorizat noi pe unii mai mult decat pe ceilalti? NU. Pur si simplu aceasta minoritate asa e ea, e genetica ei. Asa cum zice histamina, au legile lor...

Am umblat ceva prin lume si am vazut tigani peste tot. Peste tot fac acelasi lucr: cersesc! Poate nu peste tot fura, dar asta e fiindca pe locurile acelea legea e foarte aspra in privinta asta. Dar nu se dau inapoi de la cersit, cu absolut aceeasi voce miloaga, chiar tragnd de tine sa le dai. Si daca nu-s multmiti de ce le-ai dat te mai si bombane.

Asa ca eu, cea "speciala" nu ma simt absolut deloc vinovata de inaginea pe care o au ei. Ei sunt direct responsabili. Sa si-o poarte sau sa si-o imbunatateasca. Dar sa nu ne murdareasca si pe noi!




VICTORIA este arta de a continua!



Ma contrazici, ma citezi, dar nu ai fost atenta la ce am spus in mesajul citat.
pentru ca daca erai atenta, nu scriai ce ai scris.

Nu te superi daca spun exact ce cred despre mesajul de mai sus, da?
Este atat de superficial ! (si-s foarte blanda)

Zici ca asa e genetica tiganilor, sa fure si sa cerseasca? Te superi daca iti spun ca habar nu ai ce vorbesti? Si ca acele cuvinte subliniate cu rosu sunt hitlerisme de prost gust?

Pentru intrebarea ta legata de celelalte minoritati, deschide o carte de istorie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sunt greu d eintegrat peste tot.
e firesc sa ne simtim asa,pt ca noi le-am oferit spatiul in care au progresat,cat au progresat.aici au intrat la scoala, nu ei au venit cu institutia scolii dupa ei si noi am copiat-o.

cum adica asta e altceva,cand te referi ca dupa 20 de ani de occidentalizare ei tot fura?nu e altceva, e tot aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

sa mai zic si eu ceva: noi ca nationalitate romana, majoritara in tara asta in care traim, nu prea avem cu ce sa ne mandrim istoric-vorbind.
Sunt foarte putine faptele noastre marete: orasele le avem de la sasi si secui, negotul (banii, adica) ii avem de la greci si evrei, porturile, drumurile, podurile la fel. Armata o avem (modernizata) de la un german.

Inca odata nu vad de ce ne uitam asa de sus la o romi, cand in urma cu nu prea multe secole eram fix in aceeasi situatie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Histamina, noi vorbim impreuna dar separat
Eu iti raspund tie, punctual, dar tu nu iei in seama mesajele mele. Nu ai nimic de zis la ce scriu, nici da nici nu. Ce sa mai astept si argumente

Asta nu e dialog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Bine ar fi sa insereze in manualul de istorie si un studiu care sa arate, pentru fiecare minoritate in parte, procentul care traieste din ajutoare sociale. Cred ca prea multa ‘discriminare pozitiva’ strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
e firesc sa ne simtim asa,pt ca noi le-am oferit spatiul in care au progresat,cat au progresat.aici au intrat la scoala, nu ei au venit cu institutia scolii dupa ei si noi am copiat-o.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


de fapt nu le-am oferit nimic
le-am oferit (in marinimia noastra) libertatea, dar doar cu jumatate de masura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

unul din bancurile adevarate, de fapt un fragment dintr-un actual manual de istorie de clasa a XII a: sasii au adus civilizatia citadina , maghiarii institutiile ecleziastice si politice si romanii mancarea,fara de care toate acestea nu ar fi fost posibile.
faptul ca nu au fost realizate perfect ca in occident e cauzata, probabil, pt ca s-a furat din mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cred ca istoria minoritatilor in Romania trebuie stiuta de copii - insa nu numai a unei minoritati. Romania este cea de azi datorita aportului multor minoratati civilizatoare. Romanii au invatat foarte multe lucruri bune de la evrei, de la germani, de la secui...dar trebuie sa recunoastem ca altele minoritati, ca cea roma, nu a avut o contributie de civilizare.
Este foarte adearat ca exista in fibra romanilor un sentiment anti-tiganesc ... si acest sentiment se reflecta si in literatura... De asemeni, este foarte adevarat ca romanii ar trebui sa isi schimbe atitudinea ... insa la fel de important este ca schimbarea sa vina si din partea lor.

Nu pot sa imi imaginez cum e sa inviti la masa de Craciun o familie de tigani cu copii (nu de aia care stau in palate ci de aia care locuiesc in gara )... de care nu stii mare lucru - dar vrei sa devii un roman deschis si european. Cati insa dintre noi ar face-o ...? Poate ca unii ar face-o totusi ... insa cum ar contribui acei oameni la schimbarea mentalitatii societatii despre ei? Ce alte propuneri concrete aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mirela, scena din tramvaiul 21:
o mamica f eleganta cu doua fetite ff elegante, de 5 respectiv 7 ani. fiecare cuc ate o papusa in mana.
se urca o femeie de etnie rroma cu 2 copii de varste identice. au tabarat pe fetite ,le-au luat papusile.nu am remarcat nici cea mai mkica impotrivire din partea fetitelor si a mamei acestora. le-a explicat cum calm, ca unor parteneri de joaca egali cum functioneaza papusile, dar in 2 minute copii rromi le si demontasera.fetitele trebuiau sa coboare.politicos, mama fetitelor le-a cerut papusile inapoi,le-a luat, mai mult trase decat date.au coborat.copii de rromi s-au asezat in spatele meu si au inceput................sa se caute de paduchi si sa ii arunce pe jos si pe scaunul din fata, exclamand la fiecare vietate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru mine si pentru subiectul asta ar fi foarte interesant sa aducem in discutie si parti pozitive.

De cele negative ne-am tot izbit si cam le stim cu totii.

Va indemn sa cititi partea cu romii din linkul pus de mine pe o pagina anteriora.

Am avea o alta baza de discutie si alte idei in afara de eternele argumente.

Mergi la inceput