Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lady j, 8 ani am lucrat sa ii recuperam cu calugaritele catolice.
am vazut cum i-am luat unui copil 3 perechi de cizme, pe care maica-sa i le-a vandut, si l-a trimis tot descult la cersit in decembrie, cum peste 50 de eleve intre 10 si 14 ani ,de la primul ciclu erau maritate abuziv cu niste traume greu de digerat, cum fetita de 11 ani era dusa de maica-sa la produs si o punea sa faca doar sex oral,ca o contrrolau autoritatile si fetita trebuia sa fie virgina.
am vazut enromitati,atrocitati,lucrurile cumplite si nu am incetat o clipa a spera ca mai au o sansa.
e o alta lume.noi suntem minoritari, noi nu avem ce cauta acolo.
am discutat idneaproape cu ei, lingurari,gabori, rudari, ursari, spoitori. extrem, extrem d eputini reusesc. au o societate inchisa in care ceea ce noua ni s epare violent, lor li se par enormal.
e o alta lume.au alte legi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

LadyJ, am gasit ceva, ceva pe scribd. Insa nu stiu daca este cel actual
Capitolul referitor la romi m-a dezamagit.

www.scribd.com/doc/53209421/Istoria-Minoritatilor-Nationale-Din-Romania-Manual-2008-Sqweerty" target="_blank">http://www.scribd.com/doc/53209421/Istoria-Minoritatilor-Nationale-Din-Romania-Manual-2008-Sqweerty

Nu suntem pregatiti sa abordam astfel de probleme si in nici un caz la nivel de gimnaziu.

Nu numai noi trebuie sa ne schimbam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Histamina, cred. Imi pot inchipuii, crede-ma ca nu-s pe un norisor roz cu bagheta bunavointei in mana

Lumea asta despre care vorbesti s-a format sub nasul nostru, al majoritarilor. Pentru ca noua nu ne-a pasat, pentru ca am crezut si inca mai credem ca suntem speciali, deosebiti. Ani la rand am afisat o aroganta si o fudulie care habar nu am de unde vine. Nu ne-am implicat pentru ca, nu-i asa, noi nu ne ´´murdarim pe maini´´.

Sinti si roma exista si au existat in toata Europa, nu doar la noi.
Acolo unde ceilalti s-au implicat si nu au intors capul plini de dispret, acolo tiganii sunt ca orice alt om, animal social: cu casa, familie, scoala, loc de munca.
Si cat timp vom gandi ca noi ´´nu avem ce cauta acolo´´ nus e va schimba nimic. Doar se va adanci prapastia.

Traumele si abuzurile din ´´lumea lor´´ nu difera cu nimic fata de traumele si abuzurile din ´´lumea noastra´´.
O fetita rroma maritata abuziv la 11 ani nu difera fata de o copila romanca abuzata sexual de vreun membru al familiei.
O tiganca batuta este egala cu o romanca batuta.
samd.
Abuzul are fix aceiasi culoare urata oriunde apare!
Noi nu traim intr-o lume perfecta ca sa ne permitem sa ne uitam cu scarba la ´´lumea lor violenta´´.
Nu ei, minoritarii, ne strica echilibrul si ´´perfectiunea´´.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Viv, o sa imi fac timp sa citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lady, dar, te-ai gandi ca ei nu au lasat sa fie civilizati pt ca sistemul nu a fost suficient de coerctitiv?
in Germania au fost pur si simplu absorbiti de un sistem care i-a integrat fara sa i pese de identitatea lor si fara putina de a si-o pastra,tocmai pt ca pastrarea ei insemna si aplicarea justitiei asa cum o inteleg ei.

ok,statul nu le ofera nicio sansa. au plecat afara. dar de ce nu au plecat sa lucreze in muncitori cu ziua? de ce 90% dintr eei, ajunsi acolo cersesc, fac trafic d epersoane. e vb de majoritatea lor covarsitoare.
acolo nu mai sunt eu,statul majoritar, arogant, lipsit de interes pt el, acolo e lumea cilivizata.
de ce romanii , in mare lor majoritate, au plecat la cules de capsune, zidarie, ingrijit batrani si ei au plecat la cersit?
de ce nu s-au schimbat acolo?
unii sunt de 20 de ani si tot de atatia ani cersesc si fura si ,slava Domnului, au avut timp sa faca si scoli si sa si munceasca decent.aici e problema de fapt............si eu, ca roman, sunt discriminat teribil cand occidentul imi pune in carca toate mainile intinse care cersesc,cauta prin buzunarele altora sau imping fete sa se prostitueze si le sechestreaza , luandu-le banii.
cu onoarea mea nereperata, vb lui nenea Iancu, cum ramane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

histamina la fel ai fi fost bagata si scoasa si de catre o neminoritara.

"in Germania au fost pur si simplu absorbiti de un sistem care i-a integrat fara sa i pese de identitatea lor si fara putina de a si-o pastra" - tocmai asta spune si ea: cata vreme ii diferentiezi nu-i ajuti cu nimic. Cata vreme ii privesti ca avand lumea lor si nu avem noi ce cauta acolo, lucrurile n-or sa se schimbe in bine nici pentru ei, ca minoritate, nici pentru noi ca majoritate.
Cata vreme un minor de 11 ani poate fi casatorit cu forta si impotriva legii (pentru ca asa este obiceiul lor) avem o problema. Noi.

De aceea ziceam ca nu vad cu ce i-ar ajuta studierea istoriei minoritatii rome in ciclul gimnazial.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

statistic vb, raportat la nr de locuitori,sansele sunt mult mai mici si sincer, nu mi s-a intamplat sa vad asa o reactie, plus ca nu sarea jumatate din masina de neminoritari pt ca li se parea un gest absolut nelalocul lui sa pui mana la gura cand tusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

statistic vb, raportat la nr de locuitori,sansele sunt mult mai mici si sincer, nu mi s-a intamplat sa vad asa o reactie, plus ca nu sarea jumatate din masina de neminoritari pt ca li se parea un gest absolut nelalocul lui sa pui mana la gura cand tusesti.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


nu inteleg.
Vrei sa spui ca nu ti s-a intamplat niciodata sa faci o observatie de bun simt cuiva "neminoritar" si gasca respectiva sa te injure?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Histamina, cred. Imi pot inchipuii, crede-ma ca nu-s pe un norisor roz cu bagheta bunavointei in mana

Lumea asta despre care vorbesti s-a format sub nasul nostru, al majoritarilor. Pentru ca noua nu ne-a pasat, pentru ca am crezut si inca mai credem ca suntem speciali, deosebiti. Ani la rand am afisat o aroganta si o fudulie care habar nu am de unde vine. Nu ne-am implicat pentru ca, nu-i asa, noi nu ne ´´murdarim pe maini´´.

Sinti si roma exista si au existat in toata Europa, nu doar la noi.
Acolo unde ceilalti s-au implicat si nu au intors capul plini de dispret, acolo tiganii sunt ca orice alt om, animal social: cu casa, familie, scoala, loc de munca.
Si cat timp vom gandi ca noi ´´nu avem ce cauta acolo´´ nus e va schimba nimic. Doar se va adanci prapastia.

Traumele si abuzurile din ´´lumea lor´´ nu difera cu nimic fata de traumele si abuzurile din ´´lumea noastra´´.
O fetita rroma maritata abuziv la 11 ani nu difera fata de o copila romanca abuzata sexual de vreun membru al familiei.
O tiganca batuta este egala cu o romanca batuta.
samd.
Abuzul are fix aceiasi culoare urata oriunde apare!
Noi nu traim intr-o lume perfecta ca sa ne permitem sa ne uitam cu scarba la ´´lumea lor violenta´´.
Nu ei, minoritarii, ne strica echilibrul si ´´perfectiunea´´.



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Ba imi permit sa te contrazic; nu cred ca noi, cei "perfecti" i-am ajutat sa devina ceea ce sunt si sa aiba imaginea pe care o au. De ce celelalte minoritati nu au aceeasi imagine ca romii? Nu tot alaturi de noi au trait? Nu tot in aceeasi societate s-au desfasurat? Cum de ei n-au "scapat boii de la caruta" si au stiut sa-si pastreze demnitatea? Am favorizat noi pe unii mai mult decat pe ceilalti? NU. Pur si simplu aceasta minoritate asa e ea, e genetica ei. Asa cum zice histamina, au legile lor...

Am umblat ceva prin lume si am vazut tigani peste tot. Peste tot fac acelasi lucr: cersesc! Poate nu peste tot fura, dar asta e fiindca pe locurile acelea legea e foarte aspra in privinta asta. Dar nu se dau inapoi de la cersit, cu absolut aceeasi voce miloaga, chiar tragnd de tine sa le dai. Si daca nu-s multmiti de ce le-ai dat te mai si bombane.

Asa ca eu, cea "speciala" nu ma simt absolut deloc vinovata de inaginea pe care o au ei. Ei sunt direct responsabili. Sa si-o poarte sau sa si-o imbunatateasca. Dar sa nu ne murdareasca si pe noi!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

lady, dar, te-ai gandi ca ei nu au lasat sa fie civilizati pt ca sistemul nu a fost suficient de coerctitiv?




Nu inteleg cum vine asta, ´´nu s-au lasat civilizati´´.
E ca si cum ai avea un copil pe care-l tii la usa, pe pres, ca un caine, si apoi cand creste te miri ca nu stie manca cu furculita.

Citat:

in Germania au fost pur si simplu absorbiti de un sistem care i-a integrat fara sa i pese de identitatea lor si fara putina de a si-o pastra,tocmai pt ca pastrarea ei insemna si aplicarea justitiei asa cum o inteleg ei.


In germania a fost simplu: nu conteaza cine esti, respecta legea statului in care traiesti.

Citat:

ok,statul nu le ofera nicio sansa. au plecat afara. dar de ce nu au plecat sa lucreze in muncitori cu ziua? de ce 90% dintr eei, ajunsi acolo cersesc, fac trafic d epersoane. e vb de majoritatea lor covarsitoare.


Pentru ca odata ce ai trecut granitele Romaniei, nu te transformi in alt om, nu devii brusc scolit si moral. Acelasi exemplu: creste un copil pe presul de la usa si apoi mira-te ca, odata ce i-ai dat drumul in casa, nu se aseaza pe scaun ci tot pe podea sta.
Scuza-ma, dar modul in care pui problema este total gresit.

Citat:


acolo nu mai sunt eu,statul majoritar, arogant, lipsit de interes pt el, acolo e lumea cilivizata.


Repet, pui problema gresit.

Citat:

de ce romanii , in mare lor majoritate, au plecat la cules de capsune, zidarie, ingrijit batrani si ei au plecat la cersit?
de ce nu s-au schimbat acolo?


Pentru ca romanul muncitor asta a afacut si in Romania. Cel necalificat a plecat tot ca necalificat si tot asa si-a castiga painea.
Daca X lucra in IT in Romania, tot in IT va lucra si in germania, nu la cules de corcoduse.

Citat:

unii sunt de 20 de ani si tot de atatia ani cersesc si fura si ,slava Domnului, au avut timp sa faca si scoli si sa si munceasca decent.aici e problema de fapt............si eu, ca roman, sunt discriminat teribil cand occidentul imi pune in carca toate mainile intinse care cersesc,cauta prin buzunarele altora sau imping fete sa se prostitueze si le sechestreaza , luandu-le banii.
cu onoarea mea nereperata, vb lui nenea Iancu, cum ramane?


Asta e alt subiect.


Mai, eu stiu ca scriu degeaba.



Mergi la inceput