Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

dar este public proiectul undeva?

din ce comentarii am vazut ca au facut cei doi domni reiesea mai mult partea culturala si mai putin partea istorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

care parte culturala?cea specifica lor?cu ce e mai importanta, valoroasa decat cea maghiara,germana,iudaica, turca,bulgara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

In momentul de fata
Istoria minoritatiilor nationale din Romania, sub forma de curs istorie optionala, clasa a X-a, se poate studia in orice liceu - cine doreste

Acest curs a fost aprobat prin ORDIN nr. 6296 pentru disciplina optionala „Istoria minoritatilor nationale din Romania” de ministerul invatamantului.

Dar,
" Deputatii Nicolae Paun si Madalin Voicu vor introducerea in manualul de istorie al elevilor de la ciclul gimnazial al unui capitol dedicat minoritatilor nationale, inclusiv a romilor."

"Ca minoritate, noi, romii, nu suntem cunoscuti decat ca cersim, furam, dam in cap si am fost sclavi", afirma Nicolae Paun, presedinte al Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputatilor. El intentioneaza sa depuna in Parlament un proiect de lege in acest sens.

www.gandul.info/news/proiect-de-lege-pentru-ca-istoria-romilor-sa-devina-materie-obligatorie-10648574" target="_blank">http://www.gandul.info/news/proiect-de-lege-pentru-ca-istoria-romilor-sa-devina-materie-obligatorie-10648574

Ei, bine, eu nu sunt de acord cu propunerea domnilor deputati. Un astfel de capitol nu are ce sa caute intr-o istorie de gimnaziu - si asa incarcata - .

Daca ei doresc sa nu mai fie cunoscuti drept cei care cersesc, fura, dau in cap, propun ca domnii deputati sa se straduiasca mai mult intru schimbarea acestei imagini sa lupte insutit pentru aceasta comunitate.
Sa organizeze diverse manifestari, chiar si in scolile generale, prin care romii sa fie cu adevarat cunoscuti.

Cateva linii obligatorii intr-un manual de istorie nu cred ca vor schimba ceva. Doar vor ingreuna programa.
Mai cred ca o astfel de istorie a minoritatilor poate fi studiata, numai de catre elevii mai mari care au deja un aport de cunostiinte istorice, sociale, psihologice pentru a intelege exact ce si cum.



... pai cine le-a creat imaginea asta, nu tot ai lor? acum, daca nu le convine sa puna mana sa si-o corecteze!!! iote ce se dau loviti in demnitate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu cred ca e timpul ca in Romania sa se vorbeasca despre toate minoritatile si despre contributia lor la ceea e e Romania azi.

Sunt de acord cu Histamina. Daca tot o facem, sa o facem fara jumatati de masura. Sunt multe de spus despre rromi, dar de asemenea despre evreii romani, despre sasi si secui.

Nu cred ca introducerea unor fraze in manualele de gimnaziu reprezinta o solutie. E superficial si neserios.
Sunt multe lucruri de spus despre minoritatile din Romania, e multa istorie de strabatut.
Nu avem nevoie de un proiect facut pe genunchi,pe repede inainte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama

... pai cine le-a creat imaginea asta, nu tot ai lor? acum, daca nu le convine sa puna mana sa si-o corecteze!!! iote ce se dau loviti in demnitate!




VICTORIA este arta de a continua!



Mi-ai aruncat mingea la fileu.
Ai exemplificat perfect , prin mesajul de mai sus,de ce e nevoie de un proiect foarte bine pus la punct, in privinta minoritatilor din Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

autobuzul 139
eu, pe scaun.langa mine, mai mult pe mine, o femeie de etnie rroma a tusit cu toata puterea,aplecat, stropindu-ma cu saliva,asa,ca la dus.
ii spun pe cel mai calm ton din lume:puneti mana la gura, VA ROG, pt ca sunteti racita.
replica stupefianta;sunt bolnava si saraca si n-am bani ca tine, auzi tu, bbeeeeeeeeeeeeeeeeeep, romanca asta zice sa pun mana la gura.
da' ce am io bani sa pun mana la gura!
sunt bolnava!
jumatate din autobuz,de etnie rroma, a inceput o discutie in care am fost bagata si scoasa din originnile materne de mai multe ori, pasamite ca se apropie 8 martie.
intervine tatal,la vreo 60 de ani:taci fa, ca ti-a vorbit frumos, vezi tu paruiala acasa.
rroma de langa mine: auzisi fa, ma bate din cauza ta! ca ti-a venit tie sa pun io mana la gura! si i-ar m-a bagat si m-a scos prin diverse parti anatomice ale mamei si tatei.

pentru mine asta tine loc de istorie culturala.
am sperat sincer ca fiul sa plece de aici,sa le lase lor tara. probabil ca in urma mai multor paruieli si unei aculturatii excesive, vor ajunge sa domine si sa predea la sectiunea minoritati istoria noastra, a acelora ce le-am facut case, banci, scoli, biserici si care mai stim inca sa citim.
dati-mi o mie de avertismente.
mi le asum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu ma pot abtine sa compar curricula gimnaziala cu un scrin.
Un scrin in care toti arunca tot felul de carpe (idei) doar, doar, le-o mai coase cineva pe alea rupte sau o mai trebui, cine stie, candva, dantela bunicii.

In rest sunt intru totul de acord cu Histamina.
Si mai adaug eu, nimeni nu o sa aiba interesul/curajul sa prezinte ambele fete ale medaliei.
De istorie de-asta romantata sunt satula. Am studiat-o 12 ani in perioada comunista.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

LadyJ exista un manual de Istorie a minoritatior. Se poate studia ca disciplina optionala in liceu. Din pacate nu stiu ce contine.

La istorie optional mai sunt aprobate:
- Istoria monarhiei
- Istoria holocaustului.

Si poate si altele pe care nu le stiu inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina


am sperat sincer ca fiul sa plece de aici,sa le lase lor tara. probabil ca in urma mai multor paruieli si unei aculturatii excesive, vor ajunge sa domine si sa predea la sectiunea minoritati istoria noastra, a acelora ce le-am facut case, banci, scoli, biserici si care mai stim inca sa citim.
dati-mi o mie de avertismente.
mi le asum.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



Histamina, din pacate niciun avertisment dat pe DC nu te va putea convinge ca modul asta de a pune problema este neconstructiv.

Cat timp vom gandi ca noi, maretii majoritari am facut sacrificii pentru minoritari(indiferent care minoritari) si cat timp vom trai cu spaima-n coaste ca ne vor ´´termina´´ si ne vor ´´lua locul´´(!?!??), nu se va schimba nimic, dar nimic, in urmatorii 100 de ani.
Si astea toate, din ce motiv? Pentru ca o minoritara ne-a injurat in autobus? Pentru ca minoritara aia are zero cultura, zero scolarizare, logica ioc ?

Poate ar fi mai realist sa ne temem de orice persoana, majoritara sau minoritara, care imprastie violenta(verbala sau fizica) care nu respecta regulile societatii(inclusiv alea morale de bun simt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

LadyJ exista un manual de Istorie a minoritatior. Se poate studia ca disciplina optionala in liceu. Din pacate nu stiu ce contine.

La istorie optional mai sunt aprobate:
- Istoria monarhiei
- Istoria holocaustului.

Si poate si altele pe care nu le stiu inca.


Multumesc, nu stiam.
Sper ca sunt bine facute si poate vor ajunge candva sa iasa din categoria ´´optional´´.

Dar carti pentru adulti nu sunt? Ca e mare nevoie.

Mergi la inceput