Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii


... insa cum ar contribui acei oameni la schimbarea mentalitatii societatii despre ei? Ce alte propuneri concrete aveti?




Nici un rrom nu va putea sa schimbe parerea unui roman convins ca are dreptate. SAU macar sa gandeasca dincolo de tramvaiul 41.

Lucrurile se vor schimba in generatii si asta doar daca statul intervine activ.

Romanilor le place sa dea in cei mai slabi, e o metoda super de a descarca sacul cu frustrari. Si nu ma refer doar la tigani, e suficient sa ne gandim cum sunt tratati cei care sunt mai saraci, mai needucati sau cei altfel(persoanele cu handicap de exemplu).
Boala grea fudulia asta.

Mi se pare incredibil cum cersetoria tiganului este mai urata decat furtul calificat sau falsul in acte savarsit de romanul educat si scolit. Sau asta e descurcareala ´´ romaneasca de care suntem atat de mandri?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Lady, stiu ca ai dreptate - nimeni nu compara tampeniile pe care le fac cele 2 popoare- cel roman sau cel rom.
Sunt tampenii si atat. Delicventa nu are scuza, cine a spus ca ar avea?

Cred insa ca nu trebuie sa raportam discutia numai la acte ne-sociale ci sa ne raportam si la cultura de exemplu. Ca unora nu le place cultura tiganeasca, nu cred ca e o problema de discriminare ci de gust. Dar si ei au dreptul sa nu guste cultura romaneasca. Crezi ca cele 2 culturi pot fi integrate fortat?
Tigani traiesc si in alte tari europene. In ce tara s-au integrat perfect? Poate ca acea tara are un model mai bun, poate ca ei sunt mai putini fuduli ... nu stiu, intreb doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu lady j.
e o treaba greu spre f putin posibil de realizat.
Germania, Olanda si alte tari civilizate sunt consternate si ,aparent, fara solutii in fata unei invazii a unei etnii f putin dispuse sa se civilizeze.
miscarea de imbunatatire a imaginii trebuie sa vina din musai din ambele parti.
la noi in sector li s-au oferit locuinte sociale mobilat enou nout.timp de o luna au vandut tot mobilierul.eu vb de o problema care transcende orice toleranta>imensa majoritate sunt asa. exceptiile sunt f putine si in genere se disociaza de etnie.daca vrei sa fim maica Tereza de Calcutta si sa ne prefacem ca sunt buni si drepti, nu ne ajuta cu nimic.
eu nu gandesc cum sunt ei in raport cu alta etnie,ci cum sunt in raport cu legea si e jale aici si oriunde se duc.
au o societate inchistata,cu legi proprii.
e f greu, trebuie legi f stricte.atata timp cat politistul trece si il lase sa isi vanda tigarile de contrabanda ca are 5 copii acasa...............asta e rezultattul.cand el ar sti ca daca fura, neaparat va intra in inchisoare,ca daca isi pune copilul dezbracat,pe un ger napraznic sa cerseasca si nu pateste nimic, ba mai face si pe parintele iubitoriu si il ia din centrul de plasament ca raceste si statul nu are grija de el,adica pierde alocatia, ajutorul social,deci atata timp cant lucrurile vor sta asa,va fi imposibil.
da, trebuie educati,civilizati cu forta coercitiva a unei legi dure.altfel,nu se poatecu blandetea si toleranta, in 8 ani, am investit cat intr- mie de copii inteligenti care nu au cum sa mearga la scoala,desi vor,dar sunt saraci. rezultatul:poate 20 de rromi care au terminat liceul.


Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://themoderatevoice.com/10143/europes-gypsy-problem/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mirela,dar nu eu raportez discutia la acte anti-sociale. Ba chiar asta ma enerveaza la culme.
Tiganii, la gramada, sunt vazuti si tratati ca niste ciume, nascute ciume, care ne dezechilibreaza societatea minunata pe care o avem.

Cultura tiganeasca..pai stim noi ceva de cultura tiganeasca? Exista o cultura tiganeasca, azi? Au reusit ei sa pastreze ceva din ce au avut de la mosii si stramosii lor? Sau au ajuns la o rascruce la care nici ei nu mai stiu pe ce drum sa o apuce?
Ce stim despre ei, cu adevarat?


Istoria si-a pus amprenta si pe cultura tiganeasca. Multe s-au schimbat, au disparut sau au fost inlocuite. Tiganii au trecut prin multe incercari, de la vanatoarea lor propriu-zisa la sclavie.
Greu mai gasesti azi tigani mestesugari, care fabrica cazane. Sau tigani care cresc si vindeca caii.
Le-a ramas ghicitul, practicat din mosi stramosi, negotul si muzica. Si portul. Care intr-adevar, nu trebuie sa placa.
Muzica i-a salvat pe tigani din multe.

Tiganii, azi, cred ca au o problema de identitate. Nu au nici lideri adevarati care sa ii ajute sa pastreze aspecte importante ale culturii lor sau sa transforme multe din cele care nu mai pot fi actuale in secolul asta.
Iar Romania ii tine asa, intre doua lumi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Iar Romania ii tine asa, intre doua lumi.

Nu Romania ii tine. Ei singuri se tin asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

nu lady j.
e o treaba greu spre f putin posibil de realizat.



Ce e greu? sa respectam si sa aplicam legile?

Decat sa o luam de la capat cu cersetorii, paduchii si injuraturile din tramvai, mie mi-ar placea daca ar scrie un rrom aici, sa vorbim despre cultura si istorie, pe fagasul propus de Mirela.

Ce isi doresc rromii din Romania? Care sunt liderii lor? Cum vad ei Romania ? Care sunt valorile lor? Cum trateaza problema etnicilor certati cu legea? samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Iar Romania ii tine asa, intre doua lumi.

Nu Romania ii tine. Ei singuri se tin asa.


Capcaune, a te preface ca nu vezi girafa nu te face orb. Doar indiferent. Si multe nenorociri se intampla din indiferenta.

Cat despre rromi, au si ei partea lor de vina, nu neaga nimeni asta. Dar de aici si pana a le pune in carca totul, e cale lunga.

Mergi la inceput