V-ar interesa daca???(produsele bio)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu pot sa va spun doar atat: multe initiative foarte faine se pierd in datorii si insucces / apoi se se inchid pentru ca cei care le incep nu prea au un plan bun de organizare, distributie si unul de marketing. Merita sa te gandesti la toate aspectele,

Am vazut multe mici firmulite interesante ... care au sfarsit datorita lipsei de viziune a patronului. Iar ideea este foarte buna. Ganditi BIG.
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Ni-na,

eu caut pasiv daca pot spune asa o sursa de incredere pentru mancare, am urmarit si eu cu interes subiectul de la generale insa am vazut ca in final s-a ajuns doar la cateva animale pe care noi nu le consumam.

Gemurile/dulceturile ma intereseaza si as plati aprox 10 lei pe borcan, adica ceva mai mult decat gemul simplu din comert dar mai putin ca marcile consacrate Raureni si Topoloveni care s-au scumpit exagerat (nu stiu ce gramaj are borcanul ala tipic de gemuri)

Branza iarasi interes maxim, m-as uita cat e in mod normal la magazin tip "bio din Sibiu" in care nu am mare incredere si as alege pretul similar.

Oua consumam multe, insa sunt fragile si nu stiu cum rezista la transport.

Spanac da, cred ca tot in jur de 10 lei borcanul.

preferinta mea ar fi sa imi fie livrate sau sa le pot lua cat mai simplu, posta nu ma prea incanta. Clar nu as face 200 km pentru ca nu pot cumpara suficient de mult ca sa merite, nu fac stocuri caci nu am unde sa le depozitez. transportul mi se pare principala problema.

Ar fi bine sa rogi sa ai macar cateva zile subiectul la generale, grija fata de ce mancam ma gandesc ca e de interes general, chiar m-am mirat sa gasesc asa subiect pe aici unde intru f rar.
In plus, m-am ingrozit de cate stiri negative am vazut in ultimele saptamani, ultima ieri cu ardeii capia cu pesticide in exces - legume pe care le cumparam din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Ni-na felicitari pentru idea ta, intreaba in stanga in drapta nu te lasa descurajata, admir mult cei ca si tine care au curajul sa se lanseze. Daca te poate ajuta in occident exita un sistem de a visita o tara sau o regiune cazare masa gratuita in schimb a 3- 4 ore de lucru la ferma bio: http://wwoof.fr/ incearca sa vezi daca si Ro face parte din program si daca te poti inscrie.

O alta idee ( cum se face pe aici)ar fi cosuri / ladite cu tot ce ai de sezon ( de ex: un kg de mere, un kg de cartofi, o salata, 10 oua, o branza) la un pret fix si o data pe saptamana de exemplu sa le livrezi la un magazin sau direct in piata, omenii se inscriu pe un blog daca ai sau te suna si vin sa le ia direct din piata.

Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Ca si cum m-as duce la buni acasa.....si plec cu de toate...
Fratele meu locuieste in Focsani......si daca trec pe la el(o facem foarte rar).....e placut sa trec si pe la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Categoric m-ar interesa sa am o sursa de incredere pentru diverse alimente, dar nu as alerga pentru asta 200 de km. Daca ar veni acasa/prin zona, ar fi perfect si as da mai mult decat spui ca ai cere pe produse. Altfel, timpul e putin, spatiul de depozitare inexistent, tot la supermarketul aflat la 10 min de casa m-as duce (din pacate!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Asa cum spunea Mirela(desprecopii) sunt idei care nu au sanse de reusita datorita faptului ca nu beneficiaza de marketing.Eu am recunoscut ca nu ma pricep.Insa am urechi de auzit si pot cerne din dorintele voastre ce e aplicabil in cazul meu.Va astept in continuare cu pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu am crescut la tara, parintii mei inca sunt la tara si de acolo ma aprovizionez si eu cu de toate, pentru ca locuim aproape.

Insa,din ce stiu si din ce vad este foarte greu si scump sa intretii o gradina ca sa produca ceva. Ai mei sunt non stop in gradina, uda toata vara si dimineata si seara ,solarul l-au tinut acoperit pana s-au trecut rosiile, altfel se maneaza, daca nu esti super atent si nu te pricepi,nu se face nimic.
Ca urmare , ca sa se merite pentru tine sa vinzi asa ceva, ar trebui sa le dai destul de scump, ce spui tu acolo de 2-3 lei borcanul , nu iti scoti nici curentul cu care uzi , nu mai spun de munca, de tot ce se consuma.
Parerea mea e ca agricultura bio nu se merita in Romania. Lumea prefera sa cumpere ieftin, chiar daca produsele nu sunt de calitate. Si nu din rea vointa, poate, dar din lipsa banilor si pentru ca multi nu consientizeaza importanta unei alimentatii sanatoase. Putini sunt dispusi sa plateasca 10 lei pe un borcan de gem adevarat, iti cer sa il dai mai ieftin decat la magazin, desi paradoxal, ala din magazin are doar 10% fructe .
Insa, dintodeauna, taranii au vandut sub pretul din supermarket, ptr ca altfel nu se vad, din pacate. Si nu isi permit sa tina legumele 3 zile pe piata pentru ca se strica.
Nu vreau sa te descurajez, insa din experienta mea de la tara si din ce vad la ai mei, nu se merita . Munca extenuanta, iar cand sa vinzi ceva, nu iti scoti nici banii pe benzina pana la piata.
Iar daca sunt tarani care castiga bine din asta, ei bine, aceia sunt taranii care trateaza legumele, pana ajung mai toxice decat cele din supermarket . O spun din sursa sigura. Altfel nu ajung sa scoata bani,pentru ca cele netratate se strica intr-o zi de la cules,sau chiar mai devreme. Eu iau rosii de la tara si pana la Bucuresti (60 de km) sunt deja crapate de la transport.
E foarte complicat. Eu mi-as face gradina mea pentru familie si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ni-na, mai sunt initiative ca a ta care functioneaza. Una e cea a "Turtitei fermecate" - "Cosul taranului brutar" sau asa ceva. Ia legatura cu ei si vezi ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Eu as fi dispusa sa dau mai mult pe un borcan cu continut ok... Si mai stiu si pe altii din jurul meu.
Mi-ar placea si ideea cu weekendul la tara si preparat chestii...

Trebuie sa incepi cu o gradina pentru familia ta... si usor usor ce este in exces sa valorifici. Asa e... fructele si legumele netratate se strica imediat... am observat si eu... asa mai testez si ce iau din piata... daca se strica repede inseamna ca sunt ok :) Daca tin 3 saptamani... e clar ca e in neregula si nu mai iau de la respectivul.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citesc cu interes.Anul acesta vreau doar sa vand excesul preparat,pentru a putea fi transportat.Asa devin cunoscuta si obtin increderea.Ca de asta am cel mai mult nevoie...increderea voastra ca veti cumpara un produs curat.Si ideea cu week-end-ul la tara tot pentru incredere era propus.Nu stiu daca ,dupa ce imi pregatesc pentru mine,voi avea de dat mai mult de 5 borcane e spanac(semintele sunt in pamant la germinat,insa pana la recolta e drum lung),sau daca nu va da o zapada cand visinii sunt in floare ........

Mergi la inceput