V-ar interesa daca???(produsele bio)

V-ar interesa daca???(produsele bio) | Autor: ni-na

Link direct la acest mesaj

Inspirata de un subiect de la Generale,ma tot bantuie o idee de cateva zile ...
Imi place si ma pricep la conservele pentru iarna.
Dispun de pamant(si posibilitate de udare ieftina,ca e put propriu si sistem de udare prin picurare)
Forta de munca (sotul in week-end,tata poate supraveghea un om in cursul saptamanii)
Un total antitalent la marketing si valorificare.
Nu am folosit (din ratiuni de sanatate )chimicale,deci solul e curat...avem capre(destule)pasari,porci..sursa inepuizabila de balegar.
Daca as incepe sa produc la nivel artizanal conserve,ar exista doritori se cumpere??
Sa imi dezvolt ideea..Anul acesta,ca este deja tarziu,sa vand doar surplusul,iar incepand din 2014,sa pun pe picioare o altfel de afacere.
Eu am gradina,iar in week-end doritorii sa vina la mine acasa(o familie,maxim,2 unde sa isi pregateasca singure conservaraia.
Eu nu pot oferi cazare de n stele,insa camere curate da.Cat timp noi bucatarim ,sotii isi pot face tuica(asta desigur daca legea ne va lasa)sau pur si simplu cara apa ,fac focul...etc.
Copii au curte,animale...
De gatit exista pasari din ograda(din cele cu km la picioare),putem sacrifica mai multe sa merite benzina arsa..
In plus avand caprele, tata la doua saptamani se "ia randul",si exista branza proaspata...si se valorifica si alte produse din gospodarie.
De ce am propus varianta aceasta?intotdeauna ai incredere in ceea ce vezi cu ochii tai...............nu mi permit certificari bio sau alte etichete...in schimb anul acesta incercand produsele,iar de la anu participand la prepararea lor obtin increderea celor ce le consuma.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ca sa merite,trebuie ca eu in cursul saptamanii sa prepar conserve iar in week-end sa fiu gazda si sa ajut.
Pentru cineva din bucuresti de exemplu...ar face 200 km si chiar daca cazarea nu ar costa ar plati sa cumpere
Spanac
Dulceata visine
Compot cirese si visine
Pastai
Branza fiarta la borcan

Castraveciori
Dovlecei
Bulion
Rosii in suc
Gogosari
zacusca
Gemuri

Cand din start benzina conta de numa numa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Acesta este motivul pentru care anul acesta vreau sa vad daca este materializabila.
Daca ar fi sa trimit prin posta,cat ati da pe un borcan de 800 ml de spanac facut ?Dar pe un compot de cirese sau visine?
Ideea e ca pot filma procesul de productie si de-mi cere cineva sa folosesc zahar brun sau miere.........asta va primi......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ni-na, eu sunt clienta unei fete care face cam acelasi lucru aici, in Constanta. e un lucru super, si mai stiu oameni care cumpara asa. poate te-ar tenta si ideea congelarii unora dintre produse? sunt mai usor de transportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Daca as mai avea de consumat o viata, m-as dedica agriculturii biologice. A vedea cum cresc plantele, cum iti ofera roade ... e ceva superb. Sa fii aproape de natura, sa o simti ...
Mi-am pus pe terasa niste seminte la incoltit (le-am cumparat la plic si am trait o emotie mare sa vad cum iese capusurul verde de planta din pamantul ghiveciului) - si mi-a iesit busuioc verde, busuioc rosu, salvie si menta. Sunt foarte incantata de mini gradina mea de verdeturi aromate. Am si un ghiveci mare de rucola - pe care o astept cu drag.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ni-na, ideea e frumoasa, distanta insa e cam mare (fata de Bucuresti), dar Bucurestiul e singurul oras mare apropiat?

Apoi, nu poti face agricultura de la distanta . Pur si simplu nu merge. Sunt N lucrari care trebuiesc facute zilnic, gradina inseamna foarte multa munca si daca ti-o face altcineva cu simbrie nu iese treaba. Anii agricoli variaza. Cred ca ar fi mai simpatic daca ar fi imbracata idea in forma de eco-turism rural in care sa oferi si "cursuri"/workshopuri de preparare a produselor traditionale, sa oferi materia prima, know-how si 2 nopti de cazare iar gospodinele wanna-be sau cele eco-aware sa-si produca/sa invete sa-si produca/sa experimenteze cum e sa-si asigure singure conservele. Daca faci si-un cuptor traditional poti "preda" si brutarie... La fel daca faci o mica afumatoare.

Eu ma gandesc la mine, as veni la o iesire din asta in care sa-mi bag mainile la produs diverse (un pic de dulceata, niste painici in tzest, niste gogosari in sos de rosii, niste apa de trandafiri, un muschiulet afumat, niste cas de capra, cate putin din toate, ca experienta de preparare) dar nu m-ar incata prea tare sa ma misc de acasa doar ca sa ma "cocosez" muncind 2 zile de nebuna pentru 10 borcane de gogosari in otet si 5 pachete de vinete coapte de pus peste iarna in congelator. Asta si pentru ca stiu ca pt alea 5 pachete coc vinete juma de zi si curat la ele 3 ore .

Noi avem o gradina + livada aproape de oras, facem agricultura de placere/subzistenta, adica producem pentru noi si vindem surplusul, care de ex. anul trecut, in conditiile unei secete groaznice, a fost aproape inexistent. Au mers noaptea aspersoarele continuu timp de 3 luni, cu apa din derea (un paraias care ne trece prin fundul gradinii) si tot n-am reusit sa salvam mare lucru. Cea mai de succes cultura de anul trecut au fost 5 curcani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Asta asteptam de la voi...idei,critici.
Avem "tara"(pamantul) aproape de orasul unde locuiesc(sunt 20 km,15 min de mers cu masina)..
Ideea era ca cine cumpara,sa stie ce va manca,nicidecum cazare,gazduire...astea implica mult mai mult decat ce ofera o casa de tara(chiar cu baie si apa calda in casa).Cumva,era o idee de promovare.
Un borcan de 800 gr de castraveciori este in comert 4 ron.Eu il produc la 2 ron,mai adaug 1 ron borcanul cu capac ..3 ron.Insa eu iti dau de vii la mine si 30 oua(tot cu 0.5 ron ,insa din curte)mai adaug 2-3 pasari(sau cate-ti trebuiesc),un sac de grau (transformat in faina),ceva malai,branza...plus ce ai gustat in anul anterior si ti-a placut.
Plus ca te scap de borcanele care aglomereaza camara.....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si branza de capra as vrea eu!! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si in locul tau as cauta o forma oarecare de transport. companii, firme de curierat... nu e asa greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

si branza de capra as vrea eu!! :)))


Cand le vom duce la stana(acum abia fata..nasc)adica spre Paste ,si voi incepe sa iau branza,voi trimite prin microbuzele ce merg la Constanta .Daca ajunge cu bine(datorita caldurii)si place gustul,vorbim despre cantitati,bani,etc.
Va arat niste poze de anul trecut...anul asta am abia doi iezi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

cele care erau ingradite erau abia fatate si sa nu le suga iezii mai mari,tata le separa,,,,,,,,
Se vede din poze ca nu nimic comercial,o batatura de tara.....

Ps capra ingenunchiata cauta porumbul scapat sub iezle..........

Mergi la inceput