Parintele prefera unul dintre copii - e normal?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Si eu cred ca poti iubi un copil, insa poate sa nu iti placa firea lui


Sa nu-tzi place firea lui,sa nu-tzi placa ...comportamentul,directzia in care aluat-o,e una,sa spui ca "nu-tzi place copilul"e cu totul altceva!Copilul ala(indiferent ca vorbim de un prunc de citeva zile sua o persoana matura de acum)are cu sigurantza ceva bun in el,pe care tu ca mama ,ar fi trebuit s-o descoperi.

Dana




Pai atunci explica, mai bine, tu ce inseamna, pentru tine, sa "nu-ti placa copilul", caci vad ca nu vorbim cu aceleasi notiuni si astfel dialogul este inexistent.

Poate reusim sa intelegem noi ce intelegi tu prin "nu-ti place" si atunci ajungem undeva.



Eu inteleg prin "nu-mi place o persoana" ca nu-mi place comportamentul/atitudinea persoanei respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor


Personalitatea unui om este rezultatul unui cumul de factori: educatie, mediu, caracter, societate.
Parintele are un rol primordial in formarea personalitatii copilului sau. Prin toate premisele pe care le dezvolta pentru cresterea armonioasa a acestuia.

Faptul ca nu-ti place copilul tau sau ce face el, inseamna ca nu-ti place de tine. De ceea ce esti tu, de ce ai insuflat acestui copil.
Faptul ca nu-ti place copilul tau pentru ca nu are un caracter asemanator tie si astfel sa-ti faciliteze relatiile cu el, e o dovada crasa de narcisim.

Copilul meu e unic, trasaturile lui sunt unice, poate seamana mai mult cu mine, sau poate seamana mai mult cu tatal lui, dar e unic.
Il iubesc, ii accept si ii respect unicitatea, indiferent ca asta face sa-mi fie mai greu sau mai usor sa-l inteleg/justific.

Elly de Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012


Un copil (care mai apoi se transforma intr-o persoana adulta) este o persoana independenta. Nu tot ce face el (bun sau rau) se datoreaza parintilor lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Maria,eu nu am facut afirmatzia ca "nu-mi plac copilul",de asta va intreb pe voi care rezonatzi cu ideea de "a nu-tzi place copilul"?

Cum e posibil ca un parinte sa "nu-si placa copilul"?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Cred ca, in unele cazuri, poti sa-ti iubesti copilul si, totusi, sa nu-l placi.




Cum adica sa nu-tzi placa copilul tau?(emoticon de se scarpina-n cap)
Sa nu-tzi placa fizic,intelectual...nu intzeleg?

Cred ca trebuie sa fie probleme foarte mari la mansarda sa nu-tzi placa propriul copil(nu ma refer la tine),dupa ce l-ai simtzit ca un fluturas la prima miscare,dupa ce l-ai purtat in pintec...mi-e foarte greu sa cred ca potzi sa afirmi asa ceva.(vorbim de situatzii normale,nu de violuri sau stiu eu ce late urgii)

Sincer pe mine ma sperie unele mesaje ale tale.

Dana


Pur si simplu sa nu-ti placa. De pilda, pe mine parintii ma iubesc (in felul lor), dar nu ma plac ca persoana. Si cred ca fenomenul nu e atat de rar, gandeste-te, daca nu ar fi copilul tau, ce parere ai avea despre el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


E adevarat ca personalitatea este intr-o continua schimbare, ca oameni ne lasam atinsi de tot ce se intampla pe parcursul vietii noastre, dar avand un bagaj cu notiuni fundamentale sanatoase, e greu sa ajungi violator, sau mai stiu eu ce infractor.

Nu degeaba marii criminali din istorie au un trecut de agresiuni fizice sau sexuale, provin din familii dezorganizate sau au fost abandonati de parinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Maria,eu nu am facut afirmatzia ca "nu-mi plac copilul",de asta va intreb pe voi care rezonatzi cu ideea de "a nu-tzi place copilul"?

Cum e posibil ca un parinte sa "nu-si placa copilul"?

Dana




Din nou

De vreme ce tot explicam de doua pagini si tot nu intelegi, e clar ca nu folosim acelasi sens pentru "nu-mi place"
Eu am explicat ce inseamna "nu-mi place o persoana".
E randul tau sa explici ce inseamna "nu-mi place o persoana".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Maria,eu nu am facut afirmatzia ca "nu-mi plac copilul",de asta va intreb pe voi care rezonatzi cu ideea de "a nu-tzi place copilul"?

Cum e posibil ca un parinte sa "nu-si placa copilul"?

Dana




Tie-ti place de toti colegii copilului tau? Alege-l pe cel care ti-e cel mai antipatic si imagineaza-ti ca e fiul tau. Daca-ai putea sa faci diferenta intre iubire si placut, ai vedea ca se poate sa-l iubesti si sa nu-l placi. De obicei, majoritatea parintilor se simt prea vinovati sa recunoasca asta, dar la un search pe google cu I dont like my child, o sa apara surprinzator de multe rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Maria,eu nu vorbesc de...o persoana.Eu vorbesc de copilul meu d ecare efectiv nu ma pot lepada spunind"nu-mi place de el"!

Repet ca nu esti de acord cu directzia in care aluat-o,ca nu are un comportament asa cum tzi-ai dori tu(pentru mine d efapt cam la asta se reduce totul cind un parinte afirma ca "nu-si place copilul"...efectiv nu e asa cum si-ar fi dorit el),o educatzie sau o cariera pe placul tau...e una,insa sa spui ca "nu-mi place copilul"-deci totul ala ce reprezinta el copilul,fara o specificatzie anume...e alta treaba!

Tilia cum adica nu te plac ca persoana,asa tzi-au spus ei...sau asa concluzionezi tu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
[br
ca nu esti de acord cu directzia in care aluat-o,ca nu are un comportament asa cum tzi-ai dori tu(pentru mine d efapt cam la asta se reduce totul cind un parinte afirma ca "nu-si place copilul"...efectiv nu e asa cum si-ar fi dorit el)
Dana

Exact asa cum spui tu. Deci da, la asta se reduce totul.
Deci ai inteles. Doar nu esti de acord.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Asa am concluzionat eu/oarecum mi-au spus.

Daca nu as fi fost copilul lor, daca am fi numai cunostinte sau rude indepartate, apoi nu ar zice, la sfarsitul unei discutii ,,ce fata placuta".

Mergi la inceput