Parintele prefera unul dintre copii - e normal?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

andacos sa presupunem ca esti mama unui violator, sau a unui criminal. Iti place de el?




Draga mea,daca esti violator sau criminal,se datoreaza unor cumuli d efapte,insa eu cred ca si violatorii si criminalii au parintzi care ii iubesc,chiar daca nu sunt de acord cu faptele lor.

edit sa spun ca,in adolescentza mea ,parintzii aveau niste prieteni in Gaesti,unde se afla scoala de corectzie.La intoarcerea spre casa,familia ne-a rugam sa luam o bucata de drum,o doamna ce pierduse legatura de tren si ma rog...asta insemna s aramina o noapte acolo.

In drum spre casa,doamna ne-a povestit cu atita durere in suflet si in vorbe de fiul ei care se gasea la scoala d eocrectzie pentru viol,insa atita dragoste si sprijin rezulta din cuvintele ei,incit imediat mi-a venit in minte povestea asta la intrebarea ta.

Dana


Dar nu vorbeam despre iubire ci despre iti place sau ba - doua lucruri diferite.

Spre exemplu: imi iubesc tatal cu tot sufletul, dar nu-mi place deloc de el (din motive pe care nu le voi insira aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Fapta nu-mi place si nu sunt de acord cu ea(crima,violul)...copilul e tot al meu!

Maria nici tu nu-tzi placi copii?De ce,cum explici asta?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Fapta nu-mi place si nu sunt de acord cu ea(crima,violul)...copilul e tot al meu!

Maria nici tu nu-tzi placi copii?De ce,cum explici asta?

Dana


Ce frumos ar fi daca am stii sa discutam fara sa atacam persoana cu care discutam.....

Nu-mi place fapta, dar fapta e facuta de o persoana.

Daca imi plac sau nu copiii mei nu cred ca e subiectul acestei discutii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Maria,nu era absolut niciun atac!

Eu incerc sa intzeleg,si pentru ca tu vad ca sustzii ideea,te-am intrebat pe tine"nici tu nu-tzi placi copii?"


edit:daca e "normal"sa nu-tzi placi copiii,de ce te-ai simtzit atacata,desi nu asta a fost intentzia mea?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

andacos ceea ce este de inteles este ca exista o diferenta mare intre imi place si iubesc.
Asta sustin eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Maria,nu era absolut niciun atac!

Eu incerc sa intzeleg,si pentru ca tu vad ca sustzii ideea,te-am intrebat pe tine"nici tu nu-tzi placi copii?"


edit:daca e "normal"sa nu-tzi placi copiii,de ce te-ai simtzit atacata,desi nu asta a fost intentzia mea?

Dana



nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Andacos, daca ai de unde sa citesti cartea asta http://www.amazon.co.uk/Need-About-Kevin-Serpents-Classics/dp/1846687349
E un exemplu f bun de o mama care isi iubeste copilul, dar nu ii place de el (nu ii place firea lui rautacioasa ... insa nu inceteaza sa-l iubeasca nici dupa ce omoara oameni).
Si eu cred ca poti iubi un copil, insa poate sa nu iti placa firea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

La subiect, discutam cu tatal meu (invatator) problema asta odata, ca am observat la prieteni, colegi care au frati ca intotdeauna unul e preferat si el imi zicea ca chiar a studiat la mai multi parinti fenomenul si e adevarat, doar ca unii nu arata pe fata, nu fac deosebiri, insa in sufletul lor tot e. A avut odata in clasa un copil dintr-o familie cu 6 frati si l-a intrebat la o discutie privata pe tatal, daca prefera pe vreunul, la care tatal "da, sa spun sincer pe X", Tatal meu:"de ce?", parintele "Nu stiu, asa am simtit de mic pt el" ... mie explicatia asta data de un om simplu mi s-a parut esenta, cautam motive de ce preferam pe unul, ca e mai mare, ca e mai mic, ca au luat diverse drumuri la maturitate ... poate chiar nu exista motive...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Si eu cred ca poti iubi un copil, insa poate sa nu iti placa firea lui


Sa nu-tzi place firea lui,sa nu-tzi placa ...comportamentul,directzia in care aluat-o,e una,sa spui ca "nu-tzi place copilul"e cu totul altceva!Copilul ala(indiferent ca vorbim de un prunc de citeva zile sua o persoana matura de acum)are cu sigurantza ceva bun in el,pe care tu ca mama ,ar fi trebuit s-o descoperi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Personalitatea unui om este rezultatul unui cumul de factori: educatie, mediu, caracter, societate.
Parintele are un rol primordial in formarea personalitatii copilului sau. Prin toate premisele pe care le dezvolta pentru cresterea armonioasa a acestuia.

Faptul ca nu-ti place copilul tau sau ce face el, inseamna ca nu-ti place de tine. De ceea ce esti tu, de ce ai insuflat acestui copil.
Faptul ca nu-ti place copilul tau pentru ca nu are un caracter asemanator tie si astfel sa-ti faciliteze relatiile cu el, e o dovada crasa de narcisism.

Copilul meu e unic, trasaturile lui sunt unice, poate seamana mai mult cu mine, sau poate seamana mai mult cu tatal lui, dar e unic.
Il iubesc, ii accept si ii respect unicitatea, indiferent ca asta face sa-mi fie mai greu sau mai usor sa-l inteleg/justific.

Mergi la inceput