pediatru a prescris fals medicatie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

adica spuneti voi ca exista medici care prescriu medicamente scumpe cand au variante mai ieftine? ex: tertensif - indater-indapamid..etc..cate or mai fii... pai sa va spun eu ca in momentul in care am descoperit variantele valoarea retetei a scazut de la 45lei la 11lei...o fi de porc pentru unii..dar pentru altii sunt niste bani cu care si-ar putea cumpara niste fructe..de exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

adica spuneti voi ca exista medici care prescriu medicamente scumpe cand au variante mai ieftine? ex: tertensif - indater-indapamid..etc..cate or mai fii... pai sa va spun eu ca in momentul in care am descoperit variantele valoarea retetei a scazut de la 45lei la 11lei...o fi de porc pentru unii..dar pentru altii sunt niste bani cu care si-ar putea cumpara niste fructe..de exemplu

Nina,mami de,





Da. Din pacate Romania (ca si alte tari din Europa Centrala si de Est) este inca o "branded market". Asta inseamna ca prescriptiile sunt generate de medici, ce indica brandul (numele comercial) al produsului. s-a mai incercat in trecut schimabrea sistemului si prescrierea pe substanta activa, dar tot nu a fost prea de folos (dar nu mai detaliez).

La un moment dat farmaciile erau obligate sa aiba produsul de referinta pe raft, chiar sa si informeze pacientul (nu mai stiu daca inca mai este de actualitate in Romania)

In alte tari FARMACIA este cea ce decide ce produs elibereaza, in functie de pretul respectiv. Ai primit precriptie cu simvastatina? Nu conteaza ce brand ar prefera medicul, farmacia iti elibereaza produsul cel mai convenabil financiar (compensat, produsul de referinta). Alea se numesc "generic market", unde pretul conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sunt medicamente scoase de pe piata pt ca sunt prea ieftine. La gineco dadeau medicii tot timpul un medicament romanesc, foarte bun, care a fost scos de pe piata pt ca era prea ieftin si celelalte medicamente produse de firme straine nu mai erau cumparate.

Iulia, nici asta cu eliberarea celui mai ieftin nu e bine. Sunt medicamente care din nu stiu ce motiv nu functioneaza cum trebuie. Bunica mea a fost trecuta de pe un medicament ieftin pe unul mai scump, cu exact aceeasi substanta activa dar care surprinzator, cel in varianta scumpa functiona si celalalt nu.

La spitalul la care sunt acum (nu in Romania) sunt 2 tipuri de medicamente din aceeasi gama care sunt preferate in terapia durerii. Seful prefera un medicament care e muuult mai ieftin, eu il prescriu tot pe acela, un alt medic primar de pe aceeasi sectie prescrie medicamentul scump, iar seful de la ATI tot medicamentul scump. Astazi ii spuneam sefului meu de un articol in care am citit ca nu este acel medicamente cel mai bun in situatia X si el a spus ca da, stie, dar seful celalalt este incuiat si ca probabil are ceva beneficii de la firma producatoare. Doar ca acel sef are cabinet privat unde se ocupa cu terapia durerii, deci precsrie medicamente aproape zilnic.
Celalalt medic care precsrie acelasi medicament nu are nici un beneficiu. Dupa cum spuneam, inainte sa aruncam cu judecati, trebuie sa ne intrebam ce argumente avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Divaghez putin de la subiectul initial (histamina, scuze) si vreau sa spun, apropo de farmacii, ca am observat ca la marile lanturi farmaceutice de la noi (sensiblu, helnet s.a) farmascitele de acolo parca s-au transformat in agenti de vanzari, cautand sa-ti recomande diverse produse dar culmea, scumpe.
Sa dau cateva exemple, or fi n-or si relevante:
- cineva merge sa-si ia niste pastile de gat (tantum verde) cum care se impaca bine - 20 lei cutia; farmacista: vai, dar va recomand eu un sirop mai bun: 40 de lei! Convinge omul s-o cumpere, nu-l ajuta cine stie ce, se intoarce la tantumul lui verde
- eu, folosesc bixtonim, cand am nevoie, pentru nas infundat (o sa ziceti ca da dependenta, dar pe mine ma ajuta, defunda nasul, si nu imi pun toata ziua buna ziua picaturi, nu am nevoie des, cam de 2 ori/ zi in perioada de varf a racelii). La aproape orice ma duc si cer asa ceva: "vai, dar sa stiti ca da dependenta, va recomand eu altceva (mai scump bineinteles!!)" Bixtonimul e vreo 8 lei (ba chiar l-am gasit si cu 6.50) si mi se recomanda ceva la 20 de lei! (zicea sotul "pai daca e sa devii dependenta, sa fii dependenta de ceva scump, nu de ceva ieftin!" )

Reversul medaliei, la un lant de farmacii mai ok si mai ieftin (belladona), dau sa-mi iau ceva de raceala+durere de cap, zic sa intreb de nurofen, si vad puhoaie: nurofen raceala si gripa, nurofen pt durere, nurofen forte etc. O intreb pe farmacista "ce nurofen sa iau din astea, ca sunt ametita de tot de la cate tipuri sunt, daca o fi vreo deosebire intre ele", farmasicsta imi zice "stiti ce d-na, toate sunt la fel, contin aceeiasi substanta, va pot recomanda ceva putin mai ieftin cu aceeasi substanta activa", mi-a explicat femeia cum e cu substanta activa... am luat ce mi-a recomandat ea (adalgin) si am fost ok, cu numai 6 lei 50

POt fi cazuri cand un pacient nu se simte ok cu un anumit medicament (ieftin, sa zicem) si ii e mai ok cu unul mai scump - pot fi cazuri, pot sa cred si nu mi se pare nimic deplasat sa se prescrie un prod. mai scump, dar nu asa ca "politica de stat" ca deh, trebuie sa-si creasca farmaciile incasarile, sa fac profit. Nu suntem la produse cosmetice sau la haine, si totusi, la niste medicamente... ma scot din sarite politicile astea strict de marketing ale farmaciilor... sanatatea e totusi ceva mai aparte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Xio, eu sunt de acord cu tine ca un vanzator trebuie sa-si faca meseria.
Dar eu ma refeream la atitudinea medicilor.
Acel reprezentant medical nici n-a pomenit de beneficiile acelui medicament, pur si simplu l-a rugat pe medic sa-l prescrie in locul altuia ca sa-i creasca vanzarile. Ti se pare corect?
S-a ajuns la un asemenea stadiu de "nesimtire", incat toate aceste ilegalitati se fac "pe fata", in prezenta pacientilor. Nici ca le pasa.
Asa ca hai sa nu generalizam, ca pacientii habar n-au pe ce lume traiesc si ii invinovatesc pe nedrept pe "saracii" medici.
Stiu o dr. care pleaca de ani de zile in excursii in strainatate, cu tot cu sot, pe banii firmelor de medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Divaghez putin de la subiectul initial (histamina, scuze) si vreau sa spun, apropo de farmacii, ca am observat ca la marile lanturi farmaceutice de la noi (sensiblu, helnet s.a) farmascitele de acolo parca s-au transformat in agenti de vanzari, cautand sa-ti recomande diverse produse dar culmea, scumpe.


din pacate asa sunt facute grilele de salarizare in lanturi, tocmai depinzand de volumul medicamentelor vandute si care se afla in promovare activa in perioada respectiva. lucrul asta este complet dezaprobabil. :(

Ela, eu in locul sefului respectivului rep l-as fi zburat instant . NU vorbesti niciodata de promovare cu un medic de fata cu un pacient. lipsa de orice deonteologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Iulia, nici asta cu eliberarea celui mai ieftin nu e bine. Sunt medicamente care din nu stiu ce motiv nu functioneaza cum trebuie. Bunica mea a fost trecuta de pe un medicament ieftin pe unul mai scump, cu exact aceeasi substanta activa dar care surprinzator, cel in varianta scumpa functiona si celalalt nu.




Nu vreau sa-ti contest experienta ta clinica (sau pe cea a colegilor tai), dar in UK de exemplu, odata ce intra genericul pe piata, produsul original nu mai vinde mare lucru. Cu cat intra mai multe generice, cu atat pretul scade - si pana la urma e o chestiune de competitivitate a pretului - cel care are puterea de a-l lasa cat mai jos castiga market-share.

Poate ca nu ar fi rau sa fie analizat si in ce masura parerea medicului influenteaza pacientul - daca medicul ii spune: nu, ala nu e la fel de bun, - pai sunt mari sanse nici sa nu dea rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Divaghez putin de la subiectul initial (histamina, scuze) si vreau sa spun, apropo de farmacii, ca am observat ca la marile lanturi farmaceutice de la noi (sensiblu, helnet s.a) farmascitele de acolo parca s-au transformat in agenti de vanzari, cautand sa-ti recomande diverse produse dar culmea, scumpe.


din pacate asa sunt facute grilele de salarizare in lanturi, tocmai depinzand de volumul medicamentelor vandute si care se afla in promovare activa in perioada respectiva. lucrul asta este complet dezaprobabil. :(

Ela, eu in locul sefului respectivului rep l-as fi zburat instant . NU vorbesti niciodata de promovare cu un medic de fata cu un pacient. lipsa de orice deonteologie.


Daca vorbim de OTCuri, alea sunt vandute ca la piata: ti se ofera cel mai scump.

Daca vorbim de medicamente si de promovarea medicala, in afara de lipsa de deontologie de care spuneai, in majoritatea statelor europene este reglementat FOARTE clar ca orice incentive oferit medicului NU ARE VOIE sa fie legat de prescriptia acestuia in medicamentele firmei ce sponsorizeaza participarea la evenimentul respectiv.

La noi probabil ca se respecta asta din 3 in 5. In alte state este foarte atent monitorizat. Adica, in Suedia, nu ai voie sa oferi medicului direct o participare la un congres, ai voie sa sponsorizezi clinica, care poate desemna un anumit medic...sigur, fara sa fie conditionata de vreo prescriptie pentru firma sponsor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ella, mie mi se pare normal ca un pacient te sa nu #537;tie dedesubturile acestea din moment ce si eu le-am aflatcand am început s#259; lucrez. Si din moment ce nicieu nu #537;tiu Cum se face gestiunea la un magazin, Cum se proiecteaz#259; o Casa samd.
Reprezentantul poate doar sa î#537;i prezinte produsul, in nici un caz nu ii spune unui medic ce sa prescrie, a#537;a Cum ai afirmat tu. Nu exista a#537;a ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

teoretic, xio

in practica, si reprezentantii sunt oameni si iau calea scurta.

de aceea s-au inventat vizitele duble, feedback de la doctori/ farmacisti, standardele de calitate in schemele de bonus, care dau rezultat daca managerul echipei de pe teren nu e de acelsi calapod cu repul.

acu repul ca repul, el incearca marea cu sarea, si daca doctorul ii permite, ii merge

Mergi la inceput