pediatru a prescris fals medicatie

pediatru a prescris fals medicatie | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

ieri am avut nevoie de fisa medicala de la fostul medic de familie al strumfului, o doamna dr imposibila.
am luat-o,am facut copii xerox si am citit-o.
el fiind sub oservatia unor somitati in domeniu,putin ma interesat ce scrie cucoana aia acolo, pentru ca era oricum obsedata sa ii fac n vaccinuri optionale.ajunsese sa ma sune de 2-3 ori pe saptamana pt asta.
am schimbat-o.
bun.ce am citit ieri m-a luat cu ameteala si vreau sa va intreb ce se poate face:
la diagnostice am aflat ca fiul meu a avut dispepsie infantila, in contextul in care el are constipatie cronica de la dolicomegacolon.i s-au prescris medicamente a caror reteta nu am vazut-o in viata mea.
tot la medicamente prescrise am aflat ca strumf a luat cedax de multe ori,desi nu a luat niciodata, zyrtec,desi iar nu a luat (eu ii dau xyzal) si inca vreo 2 medicmaente pe car enu le inteleg.la fel a avut infectie cu e coli,dar nici asta nu a fost.si inca i-a prescris medicamente pt ea,pe care iar nu le-am vazut.
cert e ca lunar a luat medicamente prescrise de aceasta dna,desi,pe cuvant, nici retete nu am vazut, nici medicamente nu am luat.
cireasa de pe tort e ca la final scrie ca am refuzat vaccinarea copilului.lucru fals,o dovedeste lispta vaccinurilor din carnetelul de vaccinuri.
lipsesc cu desavarsire toate diagnosticele reale,pt care i-am dus documente:malabsorbtia globala, carenta martiala,dolicomegacolon.
nu e nimicuta din tot ce i-am dus.nimic despre schmea de tratament,schema parafata de prof universitari si trimisa ei cu scrisoare medicala.
sunt revoltata.
se poate ,legal,face ceva?
ma gandesc ca asa procedeaza si cu altii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Histamina cred ca din punct de vedere legal te poti duce la casa de asigurari de sanatate sa o reclaMI Si la colegiul medicilor dar mergi cu carnetul de vaccinari sa ai dovada ca nu ai facut vaccinuri si cu fisa si cu scrisorile medicale de la medicii pe care i-ai vazut.
Asta cred eu ca se face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Plangere la Colegiul Medicilor Bucuresti. poti scrie si Asociatiei Medicilor de familie Bucuresti (amf-b.ro), dar nu stiu daca doamna in cauza e membru sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si nu ne spui si noua numele ei? Macar sa ne ferim de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaDia spune:

Histamina, sigur e fisa medicala a copilului tau?!?

Poate e doar o incurcatura...


Sanatate multa!

MariaDia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

crede-ma ca da.
putin probabil sa aiba 2 copii care sa se chema la fel, in contextul in care numele meu e unic in Romania(nume plus prenume) si la el la fel.trecand peste asta, e si CNP ul lui si corespund datele clinice ale nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu ma gandesc ca a beneficiat altcineva de medicamentele compensate, prescrise pe numele copilului tau...

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

exact. sunt medicamente scumpe sau care ma lasa masca: a luat diazepam,cedax, nu stiu ce alte suplimente de fier,dar antibiotice la greu.el nu a luat.i-am dat de 3 ori augmentin,in 2 ani si 7 luni,cumparat de mine.lipsesc internarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Am remarcat si eu treaba asta, de unde concluzia ca se intampla frecvent. I-am cerut fisa medicala pt gradinita, asa au vrut-o in ultimul an, pe toata, ca sa stie si ei ce afectiuni, epilepsii, alergii au copiii. Cu greu mi-a dat-o, sa-i fac copie in coltul strazii si sa i-o aduc repede. Asa am aflat ca baiatul meu a avut tot felul de alergii, desi n-a avut in viata lui. Oricum nu-mi daduse toata fisa, doar cateva pagini smulse asa in scarba din ea. N-am facut nimic, pt ca sunt convinsa ca multi fac asa si nu vreau eu sa-i fac probleme femeii, doar a avut grija, cat de cat, de copilul meu cat a fost mic. Dar oricum nu ne mai intelegeam prea bine, nu se mai ocupa cum trebuie de pacienti, e nervoasa, tracasata. In fine, copilul sanatos, o vreme am mai trecut pe acolo doar pentru adeverinte, avize, chestii. Dar cum am putut, i-am facut abonament la o clinica privata si l-am si inscris la un medic de familie de la ei. Gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Histamina, daca vrei poti merge la politie.
Este o ancheta ce se desfasoara momentan.
Are la baza astfel de situatii si multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchusa spune:

Medicamentele trecute in fisa au fost scrise pe retete compensate/gratuite.
Nu cred ca a luat nimeni de la farmacie acele medicamente........ mai degraba s-au facut niste banuti........zic si eu


anchusa

Mergi la inceput