Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia nasucul cica ar fi rosu de la frig sau l-a piscat ceva, si azi e putin umflatel dar nu mai e rosu. Dar si-l freaca acusica de vreo perna/cearceaf si arata iar ca un mic betiv, vorba Micaelei.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Asa mi-a zis doctorita de familie sa iau vitamax si sa repet; VSH-ul stiu eu ca arata o infectie si ala a iesit f bine.
Zicea doctorita ca am sistemul imunitar scazut de la oboseala si stres poate, de la alapatat...Nu stiu, nu vreau sa te contrazic, ca nu ma pricep. Repet analiza si vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Multumim de cafeluta, dau si eu un ceai. Mie nu-mi place cafeaua, beau ceai. Si la noi a fost ok noaptea, cu 3 treziri, dar a fost cam agitata. S-a tot foit si fonfait. Cred ca a devenit imuna la ceapa :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia Maya se comporta fix la fel cum a facut si Calin la inceput. Acum adora morcovul numai ca-i pun eu mai putin ca i s-a portocalit fundul de la el. Apropo, stiti ca morcovul in exces coloreaza pielea bb? De la betacaroten.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alive faina chestia cu cartea, in felul asta mai si citeste copilul, plus ca e si utila. Un coleg de serviciu scrisese si lansase o carte cum sa explici sexul copiilor. Era faina dar nu am luat-o inca.

Scriu mai multe mes ca altfel le pierd.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma nici eu nu vreau sa contrazic pe dr ta, ea stie mai bine pt ca se interpreteaza toata formula din hemograma cu toate elementele ei. Dar leucocitele sunt globulele albe care arata cel mai adesea infectiile. Vsh-ul arata inflamatia din corp. Acum depinde si de valoare, daca e modificata putin chiar n-are nici o relevanta, plus ca poate fi si de la stress/oboseala/alaptare. Nu vreau sa te bulversez dar mi-a sarit in ochi, am crezut ca ai gresit ca e vb de leucocite.

Vad ca nu merge linkul cu leucocitoza, http://www.sfatul medicului.ro/Analize-de-laborator/leucocitoza-sau-numarul-crescut-de-globule-albe_9296 , am pus niste spatii acum.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Merci Mirabela, le refac analizele si voi discuta cu doctorita. Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Voiam sa mai zic de obezitate/cereale, atata vreme cat exista un echilibru in alimentatie nu cred ca e risc de obezitate, una e sa dai cate o masura doua pe zi in fructe si una e sa pui in lp la fiecare masa cum am mai auzit cazuri. Cel putin asta e parerea mea. Cerealele chiar se recomanda si in cure de slabire pt vitaminele care le contin.

Ma gandeam la somnul bebeilor, oare daca am bea noi niste ceai de tei, ar fi ok? Zic asta ca eu imi mai puneam in ceaiul de lactatie si 1-2 fire de tei ca sa mai schimbe gustul, parca dormea mai bine Mister. Acuma nush daca de la el sau nu. Stiu, se spune ca la baieti nu e ok teiul, dar la cat tei au baut fratii/sotii nostri pe vremuri... acum sunt mai dese cazurile de infertilitate la tineri decat inainte... nush ce sa cred, e o idee.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Apropo de colorat. Alaltaieri seara sa-i dam Vigantolul fetei. Eu o intind cu spatele pe mine, sotul ia sticluta si se apropie de fata cu sticluta inclinata (curge foarte greu) si deodata vad ca se coloreaza toata partea de sus a pijamalei! Luase Colargolul! 3 sferturi din sticla s-au varsat! Eu plina de nervi pe el ca daca ii cadea in gura atata Colargol, el ca de ce am pus sticluta pe masa ?!?!?!?!

In fine, am dus-o la baie s-o spalam, si se colorasr pe gat si piept mai rau decat atunci cand a avut icter! Costumul era facut tot maro! L-am bagat in Vanish si n-a mai ramas nici o pata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Kytana eu la controlul de 6 sapt nu am fost, doar la 2 saptamani si acum ar fi la 6 luni,nu am apucat sa merg la 6 sapt.

Anca somn de 6-7 ore legate noaptea, e mai mult decat bine, nu?

Norma daca doarme numai la tine in brate sau pe brate tu cam esti legata de el toata ziua, creste el mare si devine independent . Mie nu mi-a venit inca ciclul si nici nu ii simt lipsa. Vorbeam cu o prietena care are o fetita de 1,4 ani si imi zicea ca i-a venit ciclul dupa 2,2 ani, uitase cum e sa ai CM.

Oli tortul e superb sunt sigura ca a si fost bun , l-ai comandat special? Din pacate asa e cu carutul, greu sa il plimbi sus jos, dar in vara ai putea sa iti iei unul mai usor, sport, care se si da pe spate si care se strange umbrela. Eu am 3 carucioare . Unul pe care il folosesc acum si are si scoica, cand ies la plimbare pun scoica deasupra ca se simte Paul mai bine, e mai caldul la inghesuiala , unul cu roti maaaaari pe care sa il folosesc prin sat ca e drum pietruit si nu merge cu altul (astea sunt ale cumnatei mele) si unul, al meu, sport care se strange si se da si pe spate. Daca nu imi imprumuta cumnata mea cele 2 iti dai seama ca nu dadeam eu banii pe atatea carucioare. Al meu, il am de la Ana, l-am folosit si la Daria si cumnata mea l-a folosit la 2 copii, dar arata impecabil.
Ref la discutia cu ANa, voi discuta cu ea, cu siguranta, numai ca trebuie sa ma gandesc cum abordez problema, sa nu fie hodoronc tronc. Ea oricum stie in mare parte dar vreau sa vad daca nu cumva are intrebari sau nelamuriri. Imi zicea aseara ca la ei la scoala e mizerie la baie , ca lasa fetele mari tampoanele pe langa toaleta .

Andreea Andrei e mofturos de la muci sau suspectezi vreun dintisor?

Oli cum ai intrebat de Safe Feeder la Sensi blu? Eu la 2 farmacii SB am intrebat in oras si se uitau la mine parca vorbeam limbi straine (de fapt vorbeam ). Cica nu au, dar sigur nu au inteles la ce ma refeream daca spui ca nu era expus.

Ramona, cum sunteti toti? A luat si Nati bubite? Ai reusit sa te relaxezi cat de cat de ziua ta? Daca vine tanti la tine si reusesti sa o convingi sa stea 2 ore cu copiii fa-ti si tu o programare la un masaj de relaxare, te simti altfel cand revii acasa la aceleasi scutece si aceleasi activitati.

Alive fetelor mele nu trebuie sa le cumpar eu carti ca ele au abonament la biblioteca si si-au luat toate enciclopediile cu corpul uman pe care le-au gasit si le-au devorat :)))), eu am doar de finalizat ca sa spun asa. Am sa va povestesc o discutie pe care am auzit-o intre Ana si verisoare ei, am murit de ras.

Mirabelae buna metoda cu cartile. Eu acum citesc o carte "Pregatirea pentru adolescenta" care e de fapt pentru ANa dar o citesc eu inainte ca sa fiu pregatita.
Ana citeste toate Juranalele unei pustoaice si aseara am rasfoit una din ele si scria "sa nu ma intelegeti gresit, imi iubesc familia, dar uneori se comporta ca niste clovni scapati de la circ" , cred ca asta e prerea unanima a adolescentilor din zilele noastre, si pe undeva a fost si a noastra la vremea noastra.

Mamaaaa ce m-am intins, daca e prea mult cititi printre randuri .



Mergi la inceput