Gravidute cu tromobofilie -cap 23-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Da, MeAlex, elimin nisip, dar problema este de ce acum...pana acum nu s-a mai intamplat...Ginecologul nu stie...
Fetelor , la ce farmacii ati gasit Clexane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Ramonika, Prednison se da cand se face FIV, din ce stiu eu. Este un cortizon, se da ca sa scada imunitatea, sa nu atace organismul tau embrionul. Tu ce probleme ai?
E cam tricky cortizonul, e un medicament foarte puternic...
Eu zici sa mergi la un ginecolog specializat pe fertilitate, ei stiu mai bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Pisico...cine stie? Daca iei elevit, poate elimini calciul nefixat in corp, poate de la apa minerala daca bei sau din alimentatie...nu e de speriat, trebuie sa bei multa apa ca sa fortezi eliminarea lui. Urinalul ajuta ca sa nu apara infectia, cand nisipul eliminat zgarie traiectul urinar. Fiind sarcina mare, posibil ca urina sa mai ramana in vezica si sa nu se elimine, asa ca se mai aduna nisip. Incearca sa suni la una din farmaciile Helpnet si intreaba daca au in retea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Ramonika esti gravi?? felicitari !! faci pereche fetitei??

Elena & Denisa (26.10.2004)
26 saptamani

hei, inca nu
dar lucram la asta. sper in curand sa fie cu oki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Ramonika, Prednison se da cand se face FIV, din ce stiu eu. Este un cortizon, se da ca sa scada imunitatea, sa nu atace organismul tau embrionul. Tu ce probleme ai?
E cam tricky cortizonul, e un medicament foarte puternic...
Eu zici sa mergi la un ginecolog specializat pe fertilitate, ei stiu mai bine....

am o fetita, ulterior 2 sarcini pierdute si mi-am descoperit de curand trombofilie, 2 mutatii MTHFR si gena PAI-1. dr. U mi-a recomandat dupa pozitivarea testului (sper in curand) clexane si prednison. de clexane stiam, ma asteptam sa-mi dea, insa prednison??? de asta intrebam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Buna fetelor, sunt si eu o gravida cu trombofilie, si va urmaresc de mult, dar nu am prea scris ca nu aveam multe de spus aici - nu eram nici insarcinata si nici experienta prea mare nu am ca sa pot sfatui :)

vreau sa va intreb pe voi, care cu siguranta stiti mai multe decat mine, eu am abia 5 sapt si am inceput sa fac clexane de 1 saptamana: se pot lua pe reteta clexane din alt judet, altul decat cel in care figureaza cu contract medicul meu? (in timis nu gasesc, pot sa merg cu reteta in arad?)


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

tot eu
am aflat ca nu se poate
in arad gaseam destul clexane, dar in timis foarte greu, dupa o zi intreaga de cautari abia, si asta cu ajutorul unui medic

o zi frumoasa sa aveti!


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell din pacate nu se poate dar am vazut ca ai aflat intre timp




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Ramonika esti gravi?? felicitari !! faci pereche fetitei??

Elena & Denisa (26.10.2004)
26 saptamani

hei, inca nu
dar lucram la asta. sper in curand sa fie cu oki


Bafta si munca multa! Sa va iasa rapid.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Ramonika, eu zic inca odata sa mergi la un ginecolog specializat pe pb de fertilitate. Trombofilia ar putea sau nu sa fie prblema ta...S-ar putea sa ai (si) alte probleme, cred ca ginecologul stie mai bine decat hematologul...Nu poti sa te indopi cu prednison cateva luni la rand, la FIV e altceva, esti supermonitorizata, stii ca toate celelalte conditii sunt indeplinite...

Mergi la inceput