Gravidute cu tromobofilie -cap 23-

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Scuze, acum am vazut ca ti-a zis dupa pozitivarea testului, nu preventiv.Dar tot nu stiu ce sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stiti vreun ginecolog in Iasi care sa fie specializat pe probleme din astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ramonika, citeste din urma la Gravidute cu trombofilie, poate gasesti fete cu trombo in Iasi, cred ca erau din ce imi amintesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna.
Ramonika pentru probleme de infertilitate si trombofilie in Iasi iti recomand pe doctorul Doroftei Bogdan, foarte atent in toate privintele si ar mai fi doamna doctor Socolov Demetra buna dar nu te poti baza tot timpul pe ea ca mai pleaca la specializari, eu am fost la ea si cand am ramas insarcinata a plecat din tara pentru 6 luni.
Cauta pareri despre Doroftei, stiu multe persoane care au mers la el si sunt multumite.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

18+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Ramonika, eu zic inca odata sa mergi la un ginecolog specializat pe pb de fertilitate. Trombofilia ar putea sau nu sa fie prblema ta...S-ar putea sa ai (si) alte probleme, cred ca ginecologul stie mai bine decat hematologul...

ce te face sa spui asta?
eu cred ca doar trombofilia e problema mea, pt. ca am un copil deja, iar la urmatoarele 2 sarcini (pierdute) am ramas destul de repede. deci nu e cazul de probleme de fertilitate, ci de mentinere a sarcinii.

Alex - incerc sa citesc din urma, insa cu timpul stau cam prost zilele astea. recunosc ca mai usor mi-ar fi sa am raspunsul pe tava decat sa rasfoiesc atatea pagini...

Mihaela - multumesc de raspuns. despre Socolov am auzit nu prea de bine, deci cred ca nu ma bag. despre Doroftei o sa ma mai informez. as vrea pe cineva care sa fi avut mai multe cazuri de trombofilie si sa stie exact ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ramona, e mai usor, dar tu stii cel mai bine cazul si ai gasi similitudini cu problemele altor fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

RAMONIKA este foarte posibil ca problema ta sa fie trombofilia mai ales ca sarcinile s-au oprit din evolutie si ai cateva mutatii genetice. Cunosc aici in oras o mamica care a pierdut trei sarcini, toate oprite din evolutie si cu injectii cu heparina a dus-o pe a patra la bun sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

RAMYY tu cat timp ai facut clexane? Eu mereu ma stresez sa nu pateasca bebele ceva de la clexanele asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Lidia = stai linistita. am auzit de f. multe sarcini duse cu bine la capat cu Clexane. insa f. multe sarcini nu au dus-o bine fara Clexane. asa ca e medicamentul salvator. stiu si copii nascuti dupa tratament din asta si sunt copii normali, nu au absolut nimic, decat poate ca au mostenit mutatiile de la mama, in rest sunt absolut normali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

clexanele nu are cum sa influenteze negativ bebele , doar absenta lui , ai incerdere ca va fi bine...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput