Gravidute cu tromobofilie -cap 23-

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, imi spuneti si mie va rog cum se opreste Clexane inainte de nastere si cum se reia dupa? Din ce stiu se opreste cu 48 ore inainte de cezariana si se reia la 48 ore dupa cezariana. E corect ce stiu?

Much later edit Am sunat la Fundeni si mi s-a zis ca Clexane se intrerupe cu 3 zile inainte de cezariana si se reia la 8-10 ore dupa cezariana in functie de sangerare. Se continua aceeasi doza (0.4) in cazul meu timp de 3 saptamani dupa care trebuie sa merg la analize la Fundeni sa vedem dupa ce schema reducem doza pana o scoatem de tot.

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Need help! Scuze ca dau buzna asa ... Dar nu gasesc nicaieri Clexane!!! Daca a gasit cineva recent, va rog sa-mi spuneti numele farmaciei (daca e ceva lant mai mare si sunt sanse sa fie si in orasele mici)

Multumesc anticipat!

20+


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

RAMONIKA, mama mitzelor, e baietel.

CRIS25 eu mai am 9 fiole de Clexane 0.4; daca vrei da-mi PM si ti le trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cris, la Tinos, Sensiblu si Help Net incearca.
Daca nu atunci la farmacii mici de cartier, ca cele din lanturile mari e cumva mai dificil de gasit pentru ca primesc cate o cutie-doua si daca ai reteta pentru 3 cutii de exemplu (sau pentru 6 cum aveam eu pentru cate 2 luni) e aproape imposibil de gasit. Am facut la drumuri dupa retetele astea...

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cris, m-am uitat pe site-ul Sensiblu si vad ca exista in Cluj, e adevarat ca nu se actualizeaza imediat cum se vand si ca poate sunt retinute deja, dar merita sa incerci si eventual, sa ii rogi sa aduca din judete invecinate pana se face numarul de seringi. In Bucuresti mai fac asta.

Cluj 13 Turabo Piata Unirii nr. 4-5 264333536
Cluj 4 B-dul 21 Decembrie nr. 135 264413976
Cluj 5 P-ta Mihai Viteazul nr.14-20 264484747
Cluj 6 Calea Floresti nr. 77 264456920

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor ... Imi trebuie 60 buc pe luna ... deci tare greu sa le gasesc toate intr-un loc. Iar sa le iau din mai multe farmacii nu pot pe aceeasi reteta. Nici sa dau banii pe ele n-as vrea, pentru ca e dreptul meu sa le iau gratis!

MeAlex, am inteles ca cei de la Sensiblu nu mai fac schimburi intre orase ... am gasit si eu 2 cutii la Sensiblu, mi-a tot promis ca mai cauta. Mi-a promis si o farmacie de cartier ca incearca ... deocamdata doar promisiuni ... sa vedem daca se concretizeaza!

20+


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cris, tu ai reteta pt 2 luni? De asta ai 60? Ma gandesc ca e mai bine sa iei 30 lunar, ai mai multe sanse sa gasesti. Sau macar sa iei 20 pe reteta, ca tot ai gasit, si sa platesti 10 (e posibil sa iei mai putin decat pe reteta).
Daca e cum zic, poti vorbi cu dr. de familie sa iti anuleze reteta si sa faca alta pe 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Nu e reteata pe 2 luni ... de 60 am nevoie intr-o luna ... trebuie sa fac si dimineata si seara!

21 Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Fetelor, imi spuneti si mie va rog cum se opreste Clexane inainte de nastere si cum se reia dupa? Din ce stiu se opreste cu 48 ore inainte de cezariana si se reia la 48 ore dupa cezariana. E corect ce stiu?

Much later edit Am sunat la Fundeni si mi s-a zis ca Clexane se intrerupe cu 3 zile inainte de cezariana si se reia la 8-10 ore dupa cezariana in functie de sangerare. Se continua aceeasi doza (0.4) in cazul meu timp de 3 saptamani dupa care trebuie sa merg la analize la Fundeni sa vedem dupa ce schema reducem doza pana o scoatem de tot.

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic



inainte de cezariana hotaraste medicul anestezist cu cat inainte le opresti.. eu le-am oprit cu 30 de ore inainte .insa se reiau in maxim 8 ore de la operatie. Se continua dupa, undeva la 6 saptamani..tu sigur o sa micsorezi doza dar de intrerupt sigur nu pt ca e devreme doar dupa 3 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana_2013 spune:

Buna sunt si eu o graviduta de 8 saptamnai cu trombofilie - 2 mutatii mthfr heterozigot si pai heterozigot , sunt din timisoara si vreau sa merg sapt. viitoare in ungaria la szeged la dr. novak tibor. Ati fost la el.... stiti cum este ? Multumesc

Mergi la inceput