FIV cu Dr. Dragos Albu 75

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Cumintzica, nu trebuie sa te dai cu parfum sau cu deo cu alcool. Eu am folosit un roll-on, ceva de la plafar cred. Poti sa nu te dai deloc ca nu cred ca ti se intampla ceva . In rest, m-am spalat normal, cu sapun si sampon.
In rest, e mai usor decat la laparo, o sa te trezeasca imediat dupa punctie si te muta in rezerva, unde mai poti sa tragi un pui de somn. Pe mine m-au lasat pana m-am trezit de bunavoie, mi-a prins tare bine somnul ala...

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Cumintzica eu zic sa stai relax ,nu te mai panica atat trebuie sa fii cat mai linistita .

Exact cum ti-a spus Liza poti folosi antiperspirant fara alcool(eu mi-am luat de la vichy) te poti spala normal cu sapun,sampon iar daca i-ti pui sosete sa fie noi ..eu asa am avut le-am clatit si gata...

Eu dupa ce m-am trezit am mai stat vreo 1h in salon ,a venit Lucia cu reteta de tratament si am plecat acasa...nu ai de ce sa te panichezi atat iar daca te stii cu stari de vom este bine sa-i spui anestezistei exact cum ti-a spus Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cumintzica nu trebuie sa te intoci nicaieri, sunt aici Alcoolul e toxic pt embrioni, iar in sala respectiva se fac punctii si ET, deci e bine sa avem grija cum ne ducem acolo.
eu, care sunt mai catolica decat papa, am avut sosetele cu care am intrat in sala spalate cu sapun de rufe parca, fara balsam. camasuta e de la ei iar alceva nu mai avem pe noi, deci no stress la capitolul asta. pe cap nu m-am spalat chiar inainte, nu m-am dat cu parfum si am cumparat gel de dus pt copii fara parfum/alcool pe care il tin special pt asemenea situatii. ca deodorant, eu am oricum piatra de alaun, deci inodora, incolora.
si nu te mai stresa atat, procedura e usoara, anestezia e mai light. eu am facut-o fara anestezie generala, la 2 foliculi a fost o joaca. o pleci dupa ce se termina perfuzia si cand te simti in stare. mie mie doar la prima mi-a fost greata, dar in masina si am dat la rate cana de apa pe care am baut-o cand am ajuns acasa, la urmatoarea nu am mai avut probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

Cumintzica sa nu-ti fie frica. Nu stiu cum e la Bucuresti, dar la Constanta m-am trezit imediat din anestezie si am mai stat 2 ore in pat. Eu nu m-am dat cu parfum si nu m-am machiat in ziua punctiei. Dupa cele 2 ore am plecat acasa, unde am tras un pui de somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

din nou mii de multumiri, raspunsurile voastre imi sunt de mare ajutor, sunteti minunate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Cumintzica pentru ca eu nu pot sa-ti retransmit acum starile mele de la momentul punctiei, dar stiu cum pot sa ma alatur incurajarilor aduse de fetele D'Albe, asa de-o usoara lectura de seara poti sa citesti Cap. 70 chiar incepand cu pagina 1 - te poti opri pe la pagina 3-4.
Acolo vei vedea glumitele mele din care rezulta si cat a durat procedura(la ora 11.51 dadeam mesajul aflandu-ma in fata clinicii, punctia era stabilita la ora 12) si pana la momentul cand am ajuns din nou safe acasa (ora 13.39 - locuiam destul de aproape ~15 minute), precum si impresiile din ziua respectiva, la cald.

Curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

ella, te-am recitit in cap 70 si mi-am amintit de toate posturile tale (cu outele si picioare pe pereti) (citeam si atunci, dar cum nu trecusem niciodata prin asta, imi dau seama acum ca nu prea intelegeam...)
esti o persoana f pozitiva sper ca am furat si eu o farama din starea aia (de fapt si eu ma consider o persoana optimista, si zic ca emotiile mele de acum sunt pozitive)

buuun: sosete noi? checked; vichy fara alcool si parfum? checked; nu m-am cremuit si nu m-am machiat acum? checked; stomac gol? checked (abia astept o cafeluta); dosarul cu toate analizele? checked; outele la purtator - aaaa, sper ca sunt; pai e cazul sa purcedem catre medlife....aaaah, am uitat ceva! gigeii , deci sotul checked? checked!

va dau vesti mai tarziu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Tinem pumnii stransi,stransi,sa umpli cofragul de ooutze!
Te asteptam cu vesti bune!



Mami de Irinuca
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annika spune:

cumintzica, tinem pumnii stransi stransi
Qiao, eu astept ... pana ieri asteptam rezultatele la analize si cm-ul ... analizele au aparut si slava Domnului sunt bune, acum mai astept cm-ul (care by the way... da semne ca ar aparea si el ) .... in esenta ne pregatim de histero si de FIV2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra1980 spune:

Buna fetelor, nu am mai intrat de foarte mult timp sa scriu, dar v-am tot citit. multa incredere in dr Albu pt fetele care sunt noi si toate care anul acesta vor face tratament pt bebe. Despre noi ce sa va spun am ajuns la 16 saptamani, deja am inceput sa simt fluturasi pe la burtica, cum a numit doctorul Albu "mici falfaieli". Este minunata senzatia. Abia astept sa simt si la mana in momentul in care se misca mai puternic. Se pare ca va fi fetita, la 12 sapt cand am facut morfologia mi-a zis Dr Albu ca se pare sa fie fetita, spat. asta cand am mers la control mi a zis tot fetita, ramane la morfologia de la 21 saptamani din 17 aprilie sa se confirme exact. Este foarte nazdarvana, nu prea vrea sa stea. oricum de la inceput am crezu ca va fi fetita, acum indiferent ce va fi sanatosi bebei sa avem. Doamne ajuta pt toate fetele sa reuseasca sa si implineasca visul mult dorit.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput