Clubul "babelor" FIV-oase 74

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

lara, stiu ca nu te asteptai sa iti traduca cineva atat de explicit mesajul "subtil" , dar macar in sinea ta recunosti? :)

"ce ma surprinde e faptul ca, atata lume uita desinenta de persoana, si am observat asta, chiar si la cei de meserie..si la ritmul in care se schimba regulile de ortografie ale lb romane (scriem despartit, scriem legat, punem cratima, nu punem, scriem cu i din a, apoi iar cu i), sincer, nu m-ar mai mira nimic..
anyway, cu ocazia asta, poate mai cetesc si unii si altii"

nu conteaza ce cred altii. tu, in inside-ul tau, tu cu tine, in fata laptopului, sa recunosti ca asta a fost gandul din spatele observatiei "intamplatoare".

ma intreb daca esti la fel de dulce-ipocrita si de veninoasa si in viata reala.

PS: ca sa ai ocazia sa aduci si tu un aport constructiv discutiei de pe topic

- vezi ca "a aduce aportul" este pleonasm. asta nu ti-a predat "maman" din gramatica academiei? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

uite ca ma bag si eu,pentru ca eu fac greseli de gramatica si am dreptul asta
deci: eu cred ca unele persoane ar trebui sa citeasca regulamentul forumului,in cazul in care nu au facut-o inca si sa se mai potoleasca,nu cred ca suntem la gradinita sau la scoala sa fim trase tot timpul de urechi,sau sa fim puse la colt....de unele persoane mai ``superioare``Daca nu le place eu propun sa-si deschida un topic unde sa scrie doar ele si poate o sa li se dea si vre-un premiu acolo,cine stie...



Samira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27

uuuuoooofffff, incredibil!


mihaella, ne cunoastem? eu cred ca nu! pai atunci, in primul rand, buna seara!

da, nu e inedita observatia ca, mesajele mele au nevoie de traducere (asta e!), dar, in mod particular, acela citat de tine, e scris in lb romana, da capo a fine, si nu cerea niciun fel de interpretare.
de lipsa PR sau purtator de cuvant, la fel, nu m-am plans niciodata, dar, acum ca te-ai oferit, ma voi gandi serios la alternativa.

mesajele de genul celui postat de tine, strict malitioase si nimic mai mult, sunt in principal motivul pt care (imi inchipui eu, cel putin) se rezuma lumea la a discuta despre conditiile meteo..apropos, daca tot ai intrat, spune-mi, te rog, cum a fost azi vremea in capitala, ca intr-un sevraj daca nu stiu..
asta asa, ca sa ai ocazia sa aduci si tu un aport constructiv discutiei de pe topic; dar, nu asta era scopul, nu-i asa?

mi se pare o lipsa de educatie elementara, o neobrazare, sa dai buzna pur si simplu, peste niste oameni necunoscuti, cu astfel de comentarii..dar, cum e lumea plina de ciudati, ar trebui sa nu ma mai mire nimic..

acum, asa zici tu ca scrie aristica? uite, eu nu am observat! dar daca stii tu ceva, ce le-a scapat tuturor, pai atunci poate iti asculti propriul sfat si lamuresti direct cu ea problema care te macina, simplu, public sau privat!

aristica
nanne


lara,experienta m-a invatat ca pe tine e mai safe sa te citeze omul ca tu ai obiceiul sa-ti stergi anumite postari.
asadar...ce ma intereseaza pe mine din tot mesajul tau am colorat cu rosu....si stii(stii e format din infinitivul verbului a sti + desinenta de persoana i....yeeeeyyyyyy....)...randurile alea colorate in rosu....descriu izbitor maniera in care ti-ai facut si tu intrarea pe forum,la topicul "FIV in Ungaria",remember???
daca nu-ti mai aduci aminte....te ajut eu....si aduc aici momentul cu link.
asadar...nu-ti inteleg supararea cand cineva procedeaza la fel ca tine...sau poate ca tocmai asta-i supararea...da poate-s eu mai tuta si de fapt nu-i asa...cine stie???!!!

pentru toata lumea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

daniela74,care mai e viata ta draga domnita???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Samira,eu m-am mutat la donate si ma pregatesc de lupta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

Doamne-ajuta,sa fie cu reusita.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Mihaela, avand in vedere ca " APÓRT, aporturi, s. n. - Contribu#539;ie material#259;, intelectual#259;, moral#259; etc. adus#259; de cineva într-o ac#539;iune comun#259;. – Din fr. apport (< apporter).Sursa: DEX '98 (1998)", consider ca "a aduce aportul" in contextul subliniat este potrivit si nu e pleonasm. Asta pentru ca eram la lectia d egramatica.


In rest, parerea mea - nu ca ar conta in mod deosebit -, e sa ne "potolim" cu chestiile de genul asta. Pe un forum poate sa scrie fiecare ce vrea, cum vrea si cand vrea. E dreptul lui. Este adevarat, insa, ca din aceste cauze, un topic drag se poate transforma in ceva care sa ne determine sa luam iarasi pauza de "forumeala", una mai scurta sau mai lunga, dupa cum considera fiecare. Cred cu tarie ca depinde de noi sa fie frumos aici, la fel ca si in viata. De aceea, e bine si sa fim toleranti, si sa trecem cu vederea ce ne enerveaza, si sa ignoram ce ne agaseaza etc. Orice chestiune prezentata in mod constructiv e un lucru bun, putem invata sau aduce aminte de ceva ce am uitat, fie ea gramatica, matematica, medicina, economie etc. Pe de alta parte, nu consider pe nimeni de aici ca fiind superior, inferior sau mai sef/sefa decat altul/alta. Fiecare din noi are calitati si defecte pe care ni le manifestam plenar cand, cum. Putem fi si dragute, si amabile, si intelegatoare, si tolerante, dar putem fi la fel de al dracului, tafnoase, uracioase, deprimante etc. Nu suntem perfecte si nici nu ar trebui sa ne straduim sa fim. Cu atat mai mult nu putem sa ne cerem reciproc sa fim perfecte.

Dar da, cand cineva care are putine postari si da buzna sa comenteze in mod oarecum agresiv pe un topic, nu cred ca e chiar ok. Demonstreaza ca ar avea ceva de impartit cu persona care a postat, fie in real, fie in virtual - si frumos ar fi sa faca acest lucru prin MP. Nu, nu ma intereseza acest lucru. Dar frumos ar fi sa ne abtinem cand avem momente de genul acesta, din respect pentru noi si pentru cei nevoiti sa asiste la asemenea schimburi de replici.


P.S. Daniela, mie intr-un fel imi pare normal ca cei plecati de multi ani din tara sa aiba unele scapari "gramaticale".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

eu, mihaella, recunosc, sunt de alta nationalitate si nu sunt nici de meserie, deci sunt constienta de limitele mele, in exprimarea in lb rom si mi le si asum..asta e

motiv pt care si intreb, vezi bine, de reguli de ortografie, pe cei cu diplome in domeniu..
probabil, tu esti de meserie (ai ochiul format, ceea ce ar fi o posibila explicatie pt observatia initiala..), stai cu siguranta in fata laptop-ului si citesti si uite cum, o banala discutie, a atins un nerv si a declansat o intreaga teorie a conspiratiei in mintea ta..freaky, huh?

mai mult, nu pot sa spun, avand la dispozitie doar 2 mesaje laconice si un citat, dar, ma indoiesc ca mai e nevoie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaasta

Mihaela, avand in vedere ca " APÓRT, aporturi, s. n. - Contribu#539;ie material#259;, intelectual#259;, moral#259; etc. adus#259; de cineva într-o ac#539;iune comun#259;. – Din fr. apport (< apporter).Sursa: DEX '98 (1998)", consider ca "a aduce aportul" in contextul subliniat este potrivit si nu e pleonasm. Asta pentru ca eram la lectia d egramatica.


dam cu copy-paste din dexonline, dar mai citim si printre randuri: apporter = a aduce, apport = aducere/contributie, "a aduce o aducere" ESTE pleonasm. s-o intrebe lara pe "maman" de confirmare. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27

eu, mihaella, recunosc, sunt de alta nationalitate si nu sunt nici de meserie, deci sunt constienta de limitele mele, in exprimarea in lb rom si mi le si asum..asta e



eh, asta e cusurul tau, princess: in narcisismul tau, exagerezi! nu esti deloc "de alta nationalitate", esti si tu, ca atatea altele, o romancuta de prin ardeal, provenind din familie mixta, tata sas si mama romanca. ceva scoala in limba paterna, ceva conversatii in limba germana ba cu medicii din austria, ba cu sefa nemtoaica de la multinationala unde prestezi.

de unde stiu toate astea? chiar asa, de unde le-oi sti, caci doar tie nu iti place sa te expui pe forum !

freaky, huh?

Mergi la inceput