Clubul "babelor" FIV-oase 74

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Daca-mi zice Nanne ca e pleonasm, o sa zic ok. Pana atunci, in mintea mea care gandeste in romana, nu franceza si unde aport e sinonim cu contributie si a-ti aduce contributia ar trebui sa fie acelasi lucru cu a-ti aduce aportul.... Hm, o astept pe Nanne.


In rest, traiasca atacul la persoana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ana, eu in narcisismul meu, ma simt chiar flatata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27

Ana, eu in narcisismul meu, ma simt chiar flatata!!



n-ai prea avea de ce, bre lara, printesa. mici sageti otravite: din asta traiesti pe forum. cand faci complimente , le faci ca sa te flatezi pe tine (semeni cu mine, sau cu ce cred eu despre mine, deci te admir !!!).
ai povestit multe despre tine, cumparaturile tale cool, ochii tai cei verzi ca smaraldul sau pe-acolo, serialele tale cult, colegele tale incompetente, cumnatele tale frustrate, soacra ta cu radacini rurale care nu intelege cum e cu coco chanel adanc ingropata in tine etc., etc.
despre prietene nu prea ai vorbit. chiar: tu ai prietene , lara? de-alea adevarate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Eu vad ca am ramas cuplata pe lectia de gramatica. Aport inseamna aducere doar in cazul interjectiei la catei. In cazul substantivului, nu mai e trecut ca sinonim aducere. Nanne, unde esti, mai? Dormi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

hai ana, ca daca stii sa cauti pe dexonline stii sa cauti si pe google. iese chiar primul alfabetic in listele de pleonasme de pe situri pentru gimnaziu: http://www.limba-romana.net/lectie/PLEONASMUL--Definitie-si-exemple/60/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

'thu-i mama ma-sii de gramatica...
daca unele nu suntem in stare sa facem copii...macar gramatica poate ne intra dracului in cap...

ana,stai fata potoloita...da-le Doamne-iarta-ma ...sinonim,pleonasm...ce mai conteaza???

uite ca eu m-as da p-o agramata care ramane bortoasa cum desface picioarele,e bine???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Asa am gasit si eu. Da' google asta nu e Dumnezeu. Asa ca vreau lamuriri de la cineva de profesie, adica Nanne. Daca si tu esti, vino cu explicatii ca sa ma lamuresc, da' nu ma trimite la google ca ala de multe ori da rateuri. Iar limba romana nu preia intodeauna cuvintele ca atare din alte limbi.


Later edit - Te-ai da pe naiba pe una din aia, Sami! Dar na', macar in infertilitatea noastra, sa vorbim corect si pretios!


P.S. Si nu-mi place tonul tendentios al Mihaelei. Auzi, tu... "daca stii sa cauti pe dexonline stii sa cauti si pe google". Da' sa stii ca nu ai pus virgula unde trebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

io po' sa zic bancuri???


P#259;rin#355;ii îl trimit pe Bul#259; la m#259;cel#259;rie s#259; cumpere carne. Bul#259; se întoarce cu mâna goal#259;.
- N-am cump#259;rat, zice el, fiindc#259; nu vând #259;ia decât carne de cal.
- Cum a#351;a? întreab#259; p#259;rin#355;ii mira#355;i.
- P#259;i am v#259;zut, zice Bul#259;, c#259; deasupra cârligelor de pe perete scrie: Cal. I, CAL. II, CAL. III...
- Aha, trage concluzia Bul#259; cel b#259;trân, au început, în sfâr#351;it, s-o eticheteze, ho#355;ii dracului!...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaella27
apporter = a aduce, apport = aducere/contributie, "a aduce o aducere" ESTE pleonasm.


ana, pai sunt chiar curioasa daca nanne stie sa explice mai clar de-atat.

samira, eu te-am iubit corect gramatical ! tu sa faci copiii la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Bunaseara babute!

Samiruto de nu te vezi bre fata draga

amalia tsakoniati
21+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput