sfaturi despre a lasa copkilul singur acasa (8 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Tora, eu am o fata de aproape 8 ani (tot Ana) si mai ramane singura acasa cate 1 ora, 2... depinde. Am inceput cu timp mai putin, cu reguli repetate de n ori etc. Cred ca e bine ca aveti o vara intreaga la dispozitie sa exersati. Depinde si de copila, cat e de responsabila, a mea cea mica e f responsabila, am incredere mai mare in ea ca se descurca singura decat sora-sa.

Nu-i impune multe reguli de la inceput, ci pe parcurs. La inceput numai: incuie usa imediat cum intri, nu descui nimanui decat daca arde/e inundata casa.

Apoi mai adaugi reguli pe parcurs, pe masura ce primele reguli sunt deja reflex.

In ceea ce priveste hrana, poti sa-i lasi ceva la indemana intr-un bol in camara sau in frigider si-si poate incalzi singura la microunde. La varsta asta e perfect capabila!

Ce as mai face eu, i-as face program: la ora 12:30 ajungi acasa, te speli pe maini te schimbi, la ora 13:30 mananci, apoi la 14 te apuci de teme. Mami/tati te suna la ora X... UIte aici, ai mobilul/fixul, poti sa ma suni daca ai nevoie de mine.

Cam asa ceva. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oooo ..da, da, da ...foarte buna ideea cu programul.
Ma gandesc sa nu fie debusoata cu atat libertate, asa ca mai bine scris pe hartie si lipit pe perete ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mi-ar fi groaza.Nu ca nu am incredere in ea...dar mi-ar fi groaza.Un moment de neatentie...ceva de genul..sunt suficiente cateva secunde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asta presupune sa-l si citeasca si sa se uite si la ceas. Filip sigur nu ar face asta. lasat de capul lui, cu toate programele scrise peste tot, fara un telefon, o vorbulita acolo de la mine sau taica-su nu s-ar apuca de teme sau altceva. Adica daca stand cu el in casa ii ia 15 minute si multa staruinta din partea mea ca sa iasa din uniforma de scoala si sa se spele pe maini cu sapun ma gandesc cum ar fi daca nu as fi acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

TALA ce-am mai ras de aventurile tale. Eu mi-am facut "patul" pe sifonier, eram cu Sora mea. Si ea mi-a zis sa ii fac mai mult LOC si ei. I-am facut si i l-am facut de tot. Am cazut de pe sifonier: craniu fisurat . Si la fel cate si mai cate nu am facut! Aici in It daca afla ca lasi copilul asa mic, singur, chiama asistentii sociali. Generatia noastra era total diversa.......acum nu as avea curaj sa ii las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Al meu are 9 ani, dar mi-e frica sal las singur. Si nu ca nu as avea incredere in el, este un copil f cuminte si linistit, nu imi fac porbleme ca ar face vreo traznaie.Mi-e frica insa de fenomene care nu tin de el, incendii, cutremure,explozii.. Stiu ca sunt rare , dar nu se anunta niciodata cand apar. Si nu mi-as ierta niciodata daca i s-ar intampla ceva , lasandu l nesupravegheat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Ia toate masurile de siguranta ce iti trec prin cap, si, cel mai important in opinia mea, cand trebuie sa lasi copiii singuri, lasa-i in grija Maicii Domnului cu o mica rugaciune si cu semnul crucii...Ea o sa ii apere, nu te indoi de asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

L-am Lasat pe Remus singur cand avea 4 ani jumatate.Facuse una din bolile copilariei si nu l-am putut stramuta,si nici bani de bona n-aveam.Am creat o adresa de e-mail si-l supravegheam pe camera.Pentru urgente avea o cheie o vecina(acum constientizez,ca si acum cheia este tot la dansa,sunt 7 ani de atunci).La munca era deschisa o fereastra pe messenger,camera web de acasa era setata sa vad toata sufrageria.Cand disparea prea mult din raza mea vizuala sunam.......
Vedeam cand si cat mananca,l-am vazut adormind pe covor ....
L-am invatat sa bagatelizeze cutremurele(locuim in Vrancea),nu-i e frica de bau-bau,cand a venit cu nelamuriri daca poate intra un hot in casa sau o apa(stiti ca acum cativa ani au fost inundatii in zona)i-am aratat ca usa e metalica si ca nimic n-o sparge...am coborat la nivelul temerilor lui si le-am demontat cu argumente palpabile pentru el.
Aaa,si in cazul unui cutremur,nu am obiecte care pot cadea sa il sperie.

PS....nu aruncati cu rosii in legatura cu varsta pruncului.Au facut-o acum 6 ani cateva forumiste,am provizii!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui danangie

TALA ce-am mai ras de aventurile tale. Eu mi-am facut "patul" pe sifonier, eram cu Sora mea. Si ea mi-a zis sa ii fac mai mult LOC si ei. I-am facut si i l-am facut de tot. Am cazut de pe sifonier: craniu fisurat . Si la fel cate si mai cate nu am facut! Aici in It daca afla ca lasi copilul asa mic, singur, chiama asistentii sociali. Generatia noastra era total diversa.......acum nu as avea curaj sa ii las.




Alessio Michele (4 ani si 8 luni) , Mattia Gabriel (3 ani si 4 luni ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (2 anisori ) ! .

Pozici cu noi




Si tu ? Pe mine m-a tras sor-mea de fusta si am aterizat pe burta, n-am putut respira o bucata buna de vreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Skype la tine pe telefon/calculator. Skype acasa pe un calculator/desktop, or laptop. Asa va vedeti amandoua, se linisteste daca o ia frica...

noi am incercat tot la 8 ani sa il lasam singur in casa pentru 10 min. A iesit pe balcon si a inceput sa planga-cante: "mami e la piata, s-a dus sa imi cumpere bunatati". Avea deja audienta serioasa sub balcon, stateam la etajul 2, el canta/plangea nevoie mare, iar cei de jos incercau sa il tina de vorba...

acum nu recunoaste cand ii povestesc!

Mergi la inceput