sfaturi despre a lasa copkilul singur acasa (8 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

[quote]citat din mesajul lui maru

Skype la tine pe telefon/calculator. Skype acasa pe un calculator/desktop, or laptop. Asa va vedeti amandoua, se linisteste daca o ia frica...

noi am incercat tot la 8 ani sa il lasam singur in casa pentru 10 min. A iesit pe balcon si a inceput sa planga-cante: "mami e la piata, s-a dus sa imi cumpere bunatati". Avea deja audienta serioasa sub balcon, stateam la etajul 2, el canta/plangea nevoie mare, iar cei de jos incercau sa il tina de vorba...

acum nu recunoaste cand ii povestesc!



Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

ce haios a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu l-am mai lasat pe cel mic singur (cam de pe la 6 ani). Nu mult - sa zicem cam jumatate de ora - si de fiecare data de nevoie. Trebuia sa duc celalalt copil la ore sau sa iau ceva urgent de la alimentara. De fiecare data a fost alegerea lui. A preferat sa ramana singur la desene decat sa se imbrace si sa vina cu mine.
In general, cand e ceva asumat, dorit de copil, e mult mai usor ca atunci cand ii impunem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu iti recomand sa nu te speri copii de acum sunt mult mai descurcareti decat vrem noi sa credem adica ii vedem tot bebelusi neajutorati incearca incepand de acum sa o lasi sa vina singura si sa deschida usa pt inceput dupa cateva zile las-o macar juma de ora singura in casa si treptat pana la toamna castiga si ea incredere si te linistesti si tu putin .nu vei fi linistita nici cand va avea 10 ani dar ea nu trebuie sa stie.baietelul meu merge e la 7 ani singur cu autobuzul pana la scoala si inapoi si ajuns acasa sta singur cam juma de ora acum dar sa nu crezi ca mi-a fost usor dar am trecut peste acum ne ajuta mult si telefoanele mobile deci ii mai usor de verificat .tu sa ai incredere in ea ca poate si atunci iti va arata ca e mare mult succces

Mergi la inceput