Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

La multi ani de 1 martie si o primavara frumoasa tuturor! Distractie placuta si succes tuturor celor care au maine botezul.
Dana, monitorul de miscare pe care il am eue asta: http://www.erfi. ro/monitor-de-respiratie.html, dar mie mi l-a comandat cineva de pe amazon in state si mi l-aadus, a fostmaiieftin asa. Succes cu alaptatul!
Onutz, succesin continuare cu alaptatul. Sa ai in continuareincredere sitotul va fi bine!
Mami, cellena, cen-as da sa am si eu problema voastra cu udatul tricourilor ! Am cumparatinainte sa nasc un pachet de tampoane pt sani si nici nu l-am desfacut, ma deprim de cate ori dau de el, darcred cail voi face cadou ca sa scap de el.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Fetelor va ureaza Ivan o primavara frumoasa si va trimite si voua si tuturor puicutelor voastre in special, cate un martisor virtual si cate o imbratissare!!!!!!!

Pyaoling eu folosesc pompa manuala de la Avent(acum doar cand am nevoie) insa primele 2 luni am folosit-o zilniccc pt a stimula si scoate surplusul asa am ajuns sa congelez litri intregi pe care ulterior recent i-am aruncat. Dar sa stii ca eu scoteam la fel si cu Pompa aia manuala ieftina de la Primii Pasi numai ca ma durea mana mai repede ca e mai dura:)) faza e ca nu stiu cum trebuie sa curga normal..dar mie dint-un san la pompa se vede efectiv cum curge laptele din 10 canale odata in jet lung la fiecare pompat..prespun ca asa e si in gurita lui..acum in sf nu se mai inneaca si si inghite si el eficient ca pana cum aveam un stress la san..La mine era invers..ar fi fost fraier sa ii placa biberonul unde nu curge asa repewde cum curgeau sanii mei la inceput :)))incat il enervau:)) Abia spre final parca depunea si el nitelus efort.
La mine strumful nici acum nu mananca niciodata de la ambii sani la o masa...tot de la un sg san se satura, daca vreau sa il mut la alalatul nu mai vrea..asadar urmatorul supt il incep cu ala care a ramas negolit.Inainte imi curgeau sanii indiferent daca puiul sugea sau nu..insa acum am obs. ca astia incep sa curga doar daca suge el si parca doar atunci se umplu si intep si dor..asa mi-am dat seama ca lactatia s-a stabilizat si nu ma mai dor sanii daca plec mai multe ore de acasa si sa inceapa sa curga de nebuni ca inainte:)) oricum eu nici acum nu stau fara tampoane de san ca as fi uda. Multumesc lui Dumnezeu ca m-am rugat mult sa am lapte si am facut tot posibilul asemeni lui Onutz ca sa alaptez exclusiv.. sacrificii peste sacrificii: mancat mult sanatos cat de cat, baut multe ceaiuri, supe, trezit noaptea special sa mulg si muls la greu indiferent ca el sugea sau nu ->ma chinuiam la greu cu pompa..inca din spital ca sa desfund canale si sa stimulez lactatia. Multumesc de asemenea si forumurilor de alaptare pe care le-am descoperit.. ca datorita a multora dintre sfaturile lor inca alaptez si sper sa o fac cat mai mult de acum incolo..sa vedem. De asemenea sunt atat de nebuna si am prins atat de multa incredere in mine incat ma visez ca alaptez pana cand raman iar gravida!!!!;))
SI nu am de gand sa ascult pediatra care m-a sfatuit sa ii fac program! no way! NU consider ca am un baiat grasan.. ca din cate stiu si ai vostri, mai mult baieteii, tot pe acolo se invart la greutate (3luni: 6900gr) deci sa ma scuteasca ca ar fi prea gras :))mai ales ca nu ii dau nimic decat san!:))oricum simt ca luna asta a luat f fputin..a fost si racit si e muult mai zglobiu, deci clar ca agitatia asta il va face mai slabanog :))

aseara am visat ca i-au dat vreo 3-4 dinti lui Ivan :)))) ce vis!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Mami, de vreo luna asa si Victor se satura de la un singur san, si suge 5-7 minute, doar, dar suge in continuu si viguros...Apoi la urmatoarea masa incep si eu cu sanul mai plin si tot asa. Si la mine, cand trag cu pompa, se vede cum tasneste laptele, dar nu chiar pe 10 canale, insa e jet lung; acum m-am mai deprins si eu cu pompa, pt. ca nu am prea folosit-o, ce-i drept. Si mie mi-au curs sanii ft mult in primele 2 luni, mai ales noaptea, chiar daca la inceput si noaptea il alaptam la 2 ore. Acum s-a mai stabilizat productia, dar si eu imi pun mereu tampoane speciale cand plecam pe undeva. Acum simt ca, parca in timp ce suge se formeaza laptele. O data i-am scos, din greseala, sanul din gurita, si tasnea pur si simplu laptele...nici macar nu era nevoie sa suga...
Victor a avut la 3 luni 6.260 kg. A luat doar 660 grame de la 2 la 3 luni, insa pediatra mi-a spus ca e normal pt. ca el e mai activ acum si ca va lua tot mai putin in greutate. El e intr-adevar activ si, mai mult de-atat, are in continuare 3-4 scaune/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Va aducem in dar un martisor calduros si o primavara calda!

Azi Corina mi-a facut cadou cel mai frumos martisor. A gangurit pentru prima data la mine. Cu tasu si sorasa discuta mai de mult.

V-am citit dar n-am mai avut si timp de scris.
Legat de diversificare. Cu Bia nu m-a descurcat prea bine pentru ca la 5 luni ale ei eu m-am intors la munca, iar sotul, ca preluase el stafeta, n-a prea avut rabdare cu ea. Acum am de gand sa o iau mai usor si sa o las in ritmul ei.

Despre alaptat. O felicit pe Onut pentru decizi luata si uite ca m-am mobilizat si eu. Mi-am luat Galafor si sper sa se imbunatateasca productia de lapte.

Dictractie placuta maine la botez.


Despre statul pe burtica al prichindeilor. Bianca a fost mare fan. Era in stare sa si manance asa, no lasam eu. Dar tonusul muscular s-a dezvoltat foarte bine si a stat in fundulet apoi destul de devreme.
Deci eu sunt de parere sa ii lasati sa stea pe burta daca le place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

La multi ani de 1 martie fetelor si sa aveti o primavara frumoasa!
Luci n-a mai avut scaun de alaltaieri dar inca nu ma ingrijorez
Iulia, macar sa mearga schema, ca ne-om impaca noi cu mirosul lui ingrozitor
Nu mai stiu cine zicea sa iau galafor, am luat din maternitate si apoi acasa inca 2 cutii... As fi luat si acum, dar nu mai aveau la tei. Oricum am luat o gramada
Andie, daca nu s-a putut nu s-a putut, asta e
Si eu am o cutie de tampoane de san la care ma uit de cand eram insarcinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Nico, facem galerie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

O PRIMAVARA MINUNATA SI DE LA NOI.RAZELE SOARELUI SA VA INCALZEASCA SUFLETELE!!

am implinit si noi 3 luni ieri si mandra ne-a facut cadou-s-a intors de pe burta pe spate!!!am repetat de 3 ori sa vada si tati ca nu ne vedea sa credem.apoi, azi dimineata povesteam cu ea si a inceput sa rada,eu dupa ea...era toata numai zambete!!parca stie ca e primavara.
si eu tot cu elui de migdale ii fac seara masaj. doar pe fata folosit mustela.am incercat sa ii fac un program de masa dar nu mi-a placut..i se face prea foame si apoi e agitata si ma chinui cu ea pana incepe sa mananace.las dupa ea.ce interesant e ca aici te sfatuiesc sa ii dai prima data o banana,sa o mozoleasca sa se obisnuiasca cu ea...asta vreo 3 zile, apoi mar si apoi portocala...nu fac asa,insa.

ONUTZ sincere felicitari pentru reusita!!!!!!ma bucur ca ai reusit.
MAMI ai dreptate ca merita sa te sacrifici pentru binele copilului.

EPOPEASCA,LACRAMIOARA multumim, eu as vrea sa fie asa de cuminti toti copiii.

INA sa aveti un zbor placut, sa ajungeti cu bine acasa si sa va bucurati la botez, sa petreceti bine.

ANGIUTA hai ca vine primavara si reiei atunci repriza de shopping.

BUBU colici again¿¿¿ chiar nu mai scapati de ei¿

DANA cum a dormit azi noapte Sebi¿
CELLENA minunate lucrurile ce iti ies din maini.

IULIA sa iasa botezul frumos,sa fie cuminte Sofia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mamici va urez o primavara insorita,cu bebeii sanatosi si voiosi
Si Sebi va trimite un martisor

Andie si eu am o cutie,ce-i drept la inceput o foloseam cand curgeau sanii si veneau musafiri.Dar de vreo 2luni zace acolo pe comoda,vb ta cred ca o fac cadou
Si la mine simt cum se umplu sanii cand suge el,si ma inteapa dar cand ma mulg abia curge,de ex pt 120ml ma mulg o ora...el nu sta niciodata atat la san,se plictiseste,se enerveaza.Si nu stiu cum e la voi dar eu nu aveam deloc sfarc inainte,abia acum am ceva dar cand suge el,altfel e plat plat.Si cu protectiile de silicon nu a mers,nu se facea vid sa suga el ceva,era doar scandal si atat
Oricum si alaptarea are mai multi factori,nu e doar dorinta.Cine n-ar vrea sa alapteze bebele,fara biberoane,sterilizari,s.a.m.d.Dar uneori nu depinde doar de noi,eu sunt impacata cu mine ca fac tot ce se poate.
Sebi sforaie de 2ore deja,de ar mai dormi inca 10min sa se faca supa sa pap ar fi perfect.
Vroiam sa va intreb:bebii vostrii cand stau pe burta le curge saliva din gurita?Ca al meu uda tot,nu stie sa isi tina gura inchisa sa nu curga.
Mai nou am observat ca apuca cu mana bavetica si o duce spre gura,dar asa singur ca daca ii pun eu ceva in manuta nu prinde,nu-l intereseaza.
Da semne ca se trezeste,fug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

referitor la autodiversificare am zis zilele trecute ca nu.ieri mandra mea si-a indesat pumnul in gura...nu-i intra tot si se tot chinuia pana s-a innecat...m-am speriat bine ca a facut asa urat. azi din nou. ma dispera ca tot cu pumnul in gura e......

nici a mea nu mananca mult- de obicei 90 la 2 ore, 2 ore jumatate.vreo 2 biberoane de 120 si unu de 150 noaptea.o las in legea ei ca a luat bine in greutate.e drept ca nu o cantaresc saptamanal, ca nu vreau sa ma stresez.e bine, rosie in obraji,vesela,tot timpul gangureste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Bioana sa iti traiasca printesa sa creasca mare si sanatoasa! E harnica, a mea deocamdata nu se intoarce singura. Multumesc, sper sa fie ok drumul si sa avem vreme buna sa putem sta pe afara.

Onutz felicitari mamica ambitioasa, tu imi demonstrezi ca se poate.

Mami, te invidiez cu sanii plini, ai mei abia curg pe unu doua canale, dupa alaptat abia mai mult 20 ml si aia greu. Nu iti fa griji cu greutatea copilului, de la laptele matern nu devine obez, a mea are 7 kg si e fetita, niciodata nu mi s-a zis sa manance mai putin sau la program. Robin la 4 luni avea 8 kg alaptat.

Ieri am fost la control si a facut al doilea vaccin. E marisoara, la 3 luni si 3 sapt are 7 kg si 65,5 cm. la ultimul alaptat seara ii mai fac cate 120 de ml de lapte praf ca nu se satura, a zis pediatra ca e ok decat sa ma scol din ora in ora cum faceam inainte. Vreau sa alaptez macar 6 luni, apoi cu munca va fi mai greu.

Va tuc si sanatate! O primavara minuntata alaturi de prunci


Mergi la inceput