Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Buun, s-a incheiat a doua seara, permiteti sa raportez
Azi strumfilica a primit 2 suplimentari, dupa posibilitati, astfel: Dimineata, dupa primul supt i-am dat cu lingurita vreo 10 ml mulsi ieri. A plans, a supt lingurita, dragul de el
Inainte de masa de seara, care era in mod normal mai consistenta,i-am dat tot cu lingurita vreo 7 ml intregi, mulsi in 2 transe azi Ce sa-i faci, surplusul e surplus A invatat sa deschida gurita, dar tot a plans.
L-am mai lasat vreo 5 minute ca sa-i ajunga in stomacel apoi a supt la mine si a adormit cu mai putin taraboi decat ieri, pt ca azi n-a mai dormit 4 ore legate (in schimb am stat mult afara)
Deci victorie!
Apoi a trantit tati ceva pe jos...
Am reusit sa-l adorm iar...
Deci victorie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz o sa iau si eu pastile de schinduf,bine ca mi-ai zis.Au si o denumire exacta sa ii spun sotului ce sa ia?De la plafar banuiesc.
Acum mai am niste ceaiuri ca moremilkplus le-am terminat,am luat 120 pastile,cate 4 pe zi si sa zic ca am vazut o imbunatatire.
Treaba e ca bebe refuza sanul mai ales ziua si e greu de stimulat,din stanga nu mai vrea sa suga deloc.Cand il pun urlaaaa de zici ca vreau sa il tai.Acum il mai pacalesc eu sa suga si din ea dar mai rar.
Cellena da ai talent,si rabdare sa faci toate aceste lucruri frumoase.Bv tie ca ai talent.Stii ca era un banc :daca n-ai nici un talent dai la ASE,si daca chiar n-ai nici talent dai la Poli...eu ma incadrez in prima categorie,fara vreun talent artistic.
Am citit pasajul cu laptele praf,stiam de la cursuri dar practica e mai grea decat teoria,cand il vezi cum urla te intrebi de ce sa tii copilul nemancat.
Gata fug ca trebuie sa doarma si piticania mea
Am uitat sa va zic ca atunci cand vine tatal lui,de obicei dupa 8 seara vorbeste cu el de numa numa...face buzitele asa si gangureste cu intonatie...deja are un favorit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana, se numeste Schinduf, marca Favisan, 40 pastile 9.5 ron la Farmacia Tei. Se iau 3 pe zi, eu am luat si Mami si ceai instant de la Hipp si ceai clasic de fructe de chimion, atat de disperata eram. Mi-am dorit enorm sa fac lucrul asta pentru el si nici un sacrificiu nu e prea mare, inclsiv mufatul f des ziua.
Eu zic ca atunci cand ai 30 min libere citeste la forumul de alaptare: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=1
Sunt f f multe sfaturi pt f multe situatii, inclusiv a ta. O sa caut acum sa vad daca gasesc exact pagina
Eu il mufez pe Lu cand se trezeste de exemplu, pt ca e odihnit, dornic de dragaleala... si nu astept sa urle de foame, pt ca nu are rabdae sa traga atunci.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Inca ceva f f folositor: http://kellymom.com/bf/concerns/child/back-to-breast/
Daca ai vreo problema cu traducerea spune-mi si incerc sa fac repejor una
Si multe lichide, apa, ceaiuri... Sa mergem la toaleta la fel de des ca la sfarsitul sarcinii zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Multumesc mult,sper sa am timp maine sa studiez.Nu iti face griji pt traducere,engleza e prietena mea.
Pup un Luci alaptat exclusiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Onutz , si eu m-am gandit la puseu dar nu stiu... Ziua suge cu forta (nu mai des decat inainte dar mai viguros) noaptea o data , ca de obicei, dar seara la culcare e tare marait, nu poate adormi decat plimbat , sanul nu il vrea... Dupa multe insistente il accepta alaptat pe verticala. Pana acum puseul la noi s-a manifestat altfel, cu supt la san vreo ora si ceva etc... Oricum vad ca in mai putin de 10 zile a luat 500 de grame , tocmai de asta m-am gandit si la puseu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dragele mele mamici,

Vin in prag de martisor sa va pupacesc si sa va imbratisez pe toate cu mult drag, vin cu un ghiocel in dinti si cu zambetul la purtator, sa va doresc o primavara calda, vesela, zglobie, prietenoasa, una plina de zambete si impliniri, o primavara de neuitat alaturi de minunile voastre!

Un cald "La multi ani!" de 1 martie de la Bubu si de la strumful Nicholas



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Multumim de urari, Bubu[flo].

Va doresc si eu, dragi mamici si minuni mici, sa aveti o primavara frumoasa.
Azi am primit si eu primul martisor de la puiul meu, in colaborare cu tati, bineinteles.

Cellena, bine ca mi-ai zis sa nu amestec laptele cald cu cel din frigider, o sa fac operatiunea cu 2 bibe atunci...Incep de azi pt. ca maine vreau sa merg la shopping.

Onutz, felicitari pt. rezultate, sunt sigura ca va fi din ce in ce mai bine, dar, cel mai important, tu trebuie sa fii fericita si multumita, sa nu te stresezi, sa se secrete hormonii responsabili de lactatie (cum spunea Mena)si totul va fi ok. Mie pediatra inainte sa nasc mi-a spus ca asta e cel mai important, aici nu au ceaiuri/pastile pt. lactatie...ei pun accentul pe starea emotionala a mamei. De asemenea, mi-au spus in maternitate sa-l pun pe sot sa-mi faca masaj la spate, sus, sa ma relaxez.... Succes in continuare!

Mami, fericito, ai laptic, nu gluma! Ce pompa folosesti? Si apropo de supraalimentat, ca parca iti zicea homeopatul ca e prea durduliu Ivanel...eu peste tot am citit ca nu poti supraalimenta un bebe...suge cat vrea, nu-l poti indopa tu. Daca el atata vrea sa pape, atunci ft bine. Victor nu-mi goleste sanul si uneori incerc sa-l "conving" sa mai pape pt. ca mi se pare ca n-a supt destul, dar nu e chip sa mai manance dupa ce s-a saturat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

La multi ani de 1 Martie! Sa va bucurati de soarele asta frumos si sa aveti o viata minunata alaturi de puiutii vostri!

Bubu, Pya, multumim de urari.

Noi maine avem botezul, iar eu sunt singua cu amandoi acasa, asa ca scriu f scurt pana nu se trezesc.

Pt fetele care luati schinduf, atentie ca dupa cateva zile o sa vedeti ca si voi si laptele o sa mirositi a el. Sa nu va speriati. Am citit pe un blog american ca e nomal si dispare la cateva zile dupa ce nu-l mai inghititi. Mult succes la alaptatul exclusiv! Inca o data pt fetele care reusesc!

Legat de diversificare, nu mai stiu cine intreba daca se pastreaza mancarea de la o zi la alta. Eu n-am pastrat-o, insa am avut facute in congelator pungute f mici cu cubulete de morcov, pastarnac, telina, patrunjel, si doar le puneam la fiert inante de masa, exact cat sa imi ajunga in ziua aia.

AM fugit la treaba! Stiu ca mai sunt mutle fete cu botezul maine, asa ca petrecere frumoasa!
Pupicei!

Mergi la inceput