Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Hello!!!!

Creierul meu incepe sa se increteasca iar. Mi-am dat seama ca de fapt nu am uitat nimic legat de munca.

Noi raportam o noapte cu trezire din ora in ora sa intorc copila ca a invatat sa se rostogoleasca si noaptea si ca urmare se intoarce pe spate si nu doarme bine, da din picioare de numa... Asa ca eu ma trezesc sa o intorc inapoi pe burta.

Ioana am ascultat la stiri, mamica de care ziceai e incontinuare in stare grava iar bebelusul a murit. Avea 800g si a facut stop cardio-respirator imediat dupa cezariana.

Sper ca piersicutele bolnave sa se faca bine cat mai curand ca tare greu e cand sunt bolnavioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Doamne fetelor, ce povestiti!

drusu - eu am fost internata la arcadia, dr russu era de garda, dar bontea mi-a facut biletul de internare, caci la control avea saturatia scazuta

ioana - Clara mananca lapte direct de la mami :)
Oricum are imunitatea f scazuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

michelle, nu imi vine sa cred.... cum imunitate asa scazuta cu LM? nu as fi crezut... i-ai dat antibiotice multe sau care e explicatia?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Noi o tinem din viroza in viroza, imunitatea scade, iar cand ies dintisorii imunitatea e si mai scazuta.
As putea numara cate saptamani a fost sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Fetelor voi cum faceti cu dovleacul? il coaceti totul deodata? si il congelati? sau coaceti zilnic din el, eu asa faceam pana acum, dar nu cred ca mai rezista mult in beci si nu stiu cum sa-l conserv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

eu iar sunt racita rau... a adus din nou cel mare de la scoala o viroza, el a facut de joi seara febra si muci, din weekend m a luat si pe mine. alaptez bebelul intens ca sa treaca anticorpii la el si sa nu fie si el bolnavior.

eu dovleacul l am curatat de coaja, l am taiat cuburi mai mari si l am bagat asa crud la congelator. cand il scot si vreau sa il pun in piureul de legume il prepar la aburi; cand vreau sa il dau ca pe o "prajitura" il coc in cuptor, in tava, pe o hartie de copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve fetelor,

Azi Eric e la cresa, au disparut mucisorii, sper sa nu-i recapete cu ocazia asta. Tare se bucura cand o vede pe tanti educatoarea.
Cu kk de dimineata a fost un pic mai ok, desi tot lichid.
Ieri i-am dat mucilagiu de orez, cereale si banana.

Laura, si eu suspectez ca a fost de la iaurt treaba. Si de-abia i-am cumparat 12 iaurtele. Poate astea cu fructe-s mai problematice?
Felicitari lui Andrei pt mobilitate! Noi tot la batzaiala pe genunchi am ramas. In schimb, cand vrea sa se deplaseze de la A la B se rostogoleste rapid si tot se deplaseaza.

Horror fetelor ce se intampla cu gripa aia! Nici nu vreau sa ma gandesc. Aici la stiri au zis de SARS in Asia (deocamdata). Dar cu toate calatoriile, e doar o chestiune de timp sa se raspandeasca peste tot. Doamne fereste! Oare cand or apare vaccinurile?

Michelle, ti-au dat vreun indiciu medicii de ce ar fi imunitatea asa scazuta la Clara? Doar e alaptata. Nu exista oare niste tratamente, naturiste, homeopate sau alopate, pt cresterea imunitatii? Stiu de la verisoara mea farmacista ca Oscilococcinum, luat preventiv, ar creste imunitatea.

Lorena, Muraturica, m-ati distrat copios cu elefantii. Si eu ii am in repertoriu , dar preferatul lui e "Iepuras dragalas", cu asta se linisteste instantaneu si incepe sa rada. Ba si adoarme pe fond de "iepuras".

Nu stiu ce are fetelor, ca la trezirile de noapte, se trezeste gemand si plangand. Nu stiu ce-l supara. O fi ca transpira mult la cap si sub el e cearsaful rece si umed. I-am pus un prosopel acolo dar nici asa nu-i place. Ba la un moment dat nu mai suporta sa doarma cu mine intre perne, s-a rostogolit la capatul opus al patutului si acolo a adormit. Cum de acolo poate cadea, l-am luat si l-am depus in patutul lui. A dormit acolo, ura!, doar o ora, dar, oricum. Poate se reobisnuieste cu patutul. Si seara la culcare il ducem adormit in patut si nu mai protesteaza.

Acusi il iau de la cresa si gata pauza mea. Sa ne tineti pumnii sa nu-l mai iau mucos, ca iar stam vreo saptamana in casa si imi iau campii.

Va pup, sanatate multa tuturor piersicutelor si mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor am zis sa mai intru si pe aici, ca parca e incomod pe Fb nu prea pot sa citesc prea mult din urma. Iar aici am de recuperat o gramada.

M-ati distrat cu Elefantii, si noi cantam Elefantul Cici si-a pierdut cipicii, iar melodia ei preferata e de departe Broscuta oac oac diri diri dam, nici nu incepe bine ca deja chiuie de fericire.

Despre Grace: s-a lungit ft mult, are 70 cm, a sarit si de 8 kg, sta bine in fundulet, dar nu se deplaseaza decat prin rostogolire, nici gand sa vrea sa mearga de-a busilea, daca ajunge pe burta in maxim 10 secunde se pune iar pe spate sau pe o parte, nu da sa se ridice in 4 labe. Nici in fund nu sta prea mult, se smiorcaie sa o ajut sa se ridice in picioare. Dar nu poate singura, chiar daca se agata de mine. Nu avem dinti inca. De cateva zile "vorbeste" un limbaj nou, si desi insista din ce in ce mai mult (reprizele de vorbit dureaza 10-15 min de raman uimita) cred ca ramane dezamagita ca noi nu intelegem nimic :)) Mananca bine solidele, orice, oricat. Oare e ok sa cresc cantitatea peste 80 ml? cam aici m-am blocat. De 2 zile a crescut si cantitatea de LP pe care o bea la vreo 220 ml, o singura data pe zi. Are si un fix nou, se chinuie din rasputeri sa imi bage mie suzeta in gura, o scoate de la ea din gurita si se lupta cu mine sa mi-o paseze, nu imi dau seama care e treaba de simte nevoia sa sharuieasca suzeta! De 2 seri am mutat-o pe noul suport de baita in cada mare, insa momentan e un esec, pt ca ii este frica de dus, voi cum ii limpeziti? Ma gandesc ca poate am gresit si ea inca nu e pregatita...

PS Daca se hotaraste vreo ieseala de 8 Martie eu ma bag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Roxiiii ce invitatie urma sa faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

He he Aruba, este o achizitie, nu un fix! Felicitari!

La fel si Fleur pt aceeasi achizitie!

Edit: sotului pur si simplu nu ii place cantecul cu elefantii. Mie imi place ca e singurul la care stiu toate versurile :). Eu sunt dezastru, nu mai stiu poezii si cantece de copii, ii cant reggae si alta muzica "normala". Am timp sa invat...

Mergi la inceput