Alimentatia BIO - e importanta pentru copii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ni-na este un gand frumos ceea ce spui tu. Problema cu bio e ca daca nu treci printr-un proces standard impus de organele de stat, nimeni nu iti recunoaste produsele ca fiind bio. Trebuie sa dai probe de pamant la testat la niste organizatii atestate de Min. agriculturii. Eu am vorbit cu asa o organizatie si mi-au spus ca nu ii intereseaza ceŽa fost pe pamant, poate sa fi nelucrat si 100 de ani, pt ei incepe masuratoarea din momentul in care ai incheiat un contract cu ei. Si acest contract trebuie tinut pe parcursul a 3 ani. Ei masoara la inceput si la sfarsit si dau verdictul, daca pamantul e toxic sau nu. Pe parcurs vin controale anuntate sau inopinante. Numai cu acel certificat te poti numi producator biologic. Altfel poti sa ai alimente naturale dar nimeni nu iti pune stampila 'bio' pe ele.

Cred ca in primul rand fiecare ar putea cauta posibilitatea de a-si pune rasaduri de legume si sa planteze cativa pomi fructiferi, daca exista un teren disponibil. Pt legume nu trebuie pamant mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Poate ati vazut documentarul asta, dar nu e ceva care se intampla numai in Romania
http://inpremiera.antena3.ro/reportaje/rau-cu-buna-stiinta-185.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Cred ca orice familie din Romania, poate gasi, la tara, niste tarani care sa le tina niste gaini :) - platesti grauntele si ceva extra si ai colonia ta de gaini.


Am incercat noi aventura asta anul trecut. Am dat la cineva la tara 20 de pui sa ni-i creasca. Femeia ne-a zis ca daca vrem sa creasca si sa nu moara, in primele saptamani trebuie hraniti cu furaje. Furaje pe care le-am si cumparat, in primele luni au murit vreo 7, dupa care a venit o ploaie si o viitura si ne-a luat aproape toate gainile. Productia din toamna a fost de nici mai mult nici mai putin de 3 capete.

Benzina pana la tara si inapoi de cateva ori pe vara, plus furajele plus hrana au costat cu mult mai mult decat as fi dat pe 3 gaini ultra-super-bio din cel mai scump magazin din Bucuresti.

Concluzia este ca daca nu stai acolo sa te ocupi personal de ele, sunt slabe sanse sa se merite efortul.




_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUUSSAA_ spune:

hahaha bioo dp parerea mea sunt niste produse de tot rahatu....cu scuzele derigoare, am niste prieteni care iau dat copilului numai prood bio gen borcanele ,branzeturi, cereale etc la 2 ani juma's-au pomenit la un control de rutina cu hipercalciurie, hipercalcemie si litiaza renala de facuse copilul retentie de urina.......... de unde naiba au venit toate astea nu cumva de la produsele de fite "BIO", acum scade mereu in greutate si e si pe regim. Smekerika al meu are aceeasi varsta dar nici nu se compara mentionez ca locuim la curte , nici eu nu ii dau orice gen mezeluri dar nici nu fac o tragedie din ai da BIO....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Si noi cumparam majoritar BIO, dar numai legume/fructe de sezon si ne uitam la provenienta. E adevarat ca nici puiul BIO nu are gustul puiului de la tara si nici legumele nu seamana cu ale soacra-mii, din gradina. Dar nu am alternativa... astea sint produsele si cu ele defilam... nu se poate sa fie mai rele decit cele neBIO. Si sper ca macar 50% din ce mincam e natural. Bineinteles ca sintem atenti si la cele tentatii: sucuri, chipsuri, bomboane chimice etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui NUUSSAA_

la 2 ani juma's-au pomenit la un control de rutina cu hipercalciurie, hipercalcemie si litiaza renala de facuse copilul retentie de urina.......... de unde naiba au venit toate astea nu cumva de la produsele de fite "BIO", acum scade mereu in greutate si e si pe regim.


Da' ce relatie cauzala ai gasit si tu, bravo
Curat pericol pentru sanatate "Bio" asta, conform descoperirilor tale "bio-bio" este noul "bau-bau":))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui NUUSSAA_

la 2 ani juma's-au pomenit la un control de rutina cu hipercalciurie, hipercalcemie si litiaza renala de facuse copilul retentie de urina.......... de unde naiba au venit toate astea nu cumva de la produsele de fite "BIO", acum scade mereu in greutate si e si pe regim.


Da' ce relatie cauzala ai gasit si tu, bravo
Curat pericol pentru sanatate "Bio" asta, conform descoperirilor tale "bio-bio" este noul "bau-bau":))

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Mergi la inceput