Cum faci buletin cand nu ai domiciliu?

Cum faci buletin cand nu ai domiciliu? | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Am nevoie sa ma ajutati cu o idee, un sfat. Vreau sa ajut 2 oameni care stau intr-o cocioaba, fara forme legale pe casa (terenul l-au cumparat cu un act de mana, au ridicat o camera din chirpici fara autorizatie de constructie), fara posibilitatea sa declare cineva ca ii ia in spatiu. amandoi au buletinele expirate. Vreau sa ii ajut sa isi faca buletine, pt ca apoi sa rezolvam problema actelor pe teren si autorizatiilor pentru casa. Ce posibilitate au sa isi faca buletin daca nu au nici un domiciliu?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Niciuna daca nu ii ia cineva in spatiu.Si daca ar avea un contract de inchiriere valabil, tot este nevoie de acordul proprietarului pentru a-si face buletin la adresa respectiva.
Fara buletin nu pot solicita autorizatie de constructie, buletin nu pot obtine fiind proprietari doar pe teren,mai ales avand ca unic act o chitanta de mana...
...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Au domiciliul cel din buletine.
Dar sa isi faca CI pe alt domiciliu nu au cum. Legea e clara in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:


Marius, buletinele le sunt expirate de ceva vreme. Pot sa isi faca pe aceeasi adresa, chiar daca nu au nici un fel de act pt acel domiciliu? (nu stiu exact pe ce adresa le sunt buletinele si in ce contexat l-au facut atunci, dar acum sigur nu mai stau acolo si nici nu au nici un fel de act pt acele adrese). Doar pe baza buletinului vechi, li se fac altele noi? eu stiu ca nu ... Atunci, ce solutie au?
La modul realist, ce faci daca stai pe strada in cort? Nu ai nici o proprietate si nici contract de inchiriere? Nu ai dreptul sa ai act de identitate?

In satul unde stau acum nu au pe cine sa roage sa ii ia in spatiu, nu o va face nimeni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu trebuie neaparat in satul in care stau, pot avea domiciliul oriunde.Sunt casatoriti?Daca nu,e suficient ca unul din ei sa fie luat in spatiu pentru a perfecta celelalte acte.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

caress, nu, nu sunt casatoriti ( e si asta pe lista de 'to do' pt ei, sa ii ajutam sa se cunune - pt ca vor ei, nu ca ii punem noi ). Ii pot lua eu in spatiu, dar stau la aproape 20 km de ei si ma gandeam ca daca isi fac buletin acolo unde stau, ar putea sa isi faca apoi si dosar pentru venitul minim garantat (el e analfabet, ea are 6 clase, au 3 copii la scoala si traiesc din alocatiile lor, vanzare de fier vechi si munca pe ici pe colo, cu ziua).
Daca nu gasesc alta solutie acolo unde stau acum, le fac buletin pe adresa mea.

Va multumesc pentru raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Chitanta de mana pe numele cui e facuta?Pasii ii vad ca fiind urmatorii: buletin pentru proprietarul terenului,mers la primaria locala si inscris ca proprietar in cartea funciara, apoi vazut exact ce trebuie facut pentru intrarea in legalitate a constructiei.Abia dupa ce toate astea sunt rezolvate,ii face buletin si celuilalt pe adresa de acolo,direct.Daca ii iei tu in spatiu,cu buletinele se rezolva imediat.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Laura, trebuie sa-i luati voi in spatiu. Nu exista alta sansa. Trebuie sa duca in original actul unei locuinte existente (daca sunteti voi, actul vostru si prezenta unuia din voi la Politie (sau unde se fac acolo buletine)
Exista dupa cate stiu solutie pentru cei care stau pe strada, numai ca nu stiu exact...parca ceva provizoriu, mai bine intrebi acolo.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pentru teren au un act de vanzare-cumparare scris de mana, cu martori. Incercam sa il legalizam la notar, am inteles ca femeia care a vandut terenul are acte de proprietate in regula (nu le-am vazut inca), terenul e in cadastru, in cartea funciara. Dar pt a face orice, avem nevoie ca cei in discutie sa aiba acte. Eu pot sa ii iau in spatiu fara probleme, dar ma gandeam in perspectiva, sa isi faca si dosar pentru un minim ajutor de la primarie. Au 3 copii pe care ii tin in scoala, unul din ei face naveta zilnic in oras.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu mai exista legitimartiile de identitate..alea temporare..fara adresa?!....stiu ca se faceau pe un an de zile...

http://www.dlep-iasi.ro/carte-identitate-provizorie/cand-solicitantul-nu-poseda-toate-documentele-necesare-eliberarii-cartii-de-identitate--1.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,noi am mai vb,sunt acte de idenitate provizorii pentru cei fara domiciliu stabil...e ca un carton,are poza respectivului...

Nu e buletin, e act provizoriu dar se obtin drepturi cu el...si se poate si la tine....ia-i in spatiu,fa-le buletine,rezolvat cu actele cu femeia,apoi din nou buletine pe adresa lor adevarata.

Mergi la inceput