Cum faci buletin cand nu ai domiciliu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Cu actele provizorii, de 1 an, faci aceleasi lucruri pe care le-ai face cu o CI, exceptand iesitul din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daca vrei sa declari locuinta ta ca fiind domiciliul lor, iti va trebui contract de inchiriere intre tine si ei.
(doar pentru rudele de gr I nu trebuie la evifdenta populatiei acest contract)

Contractul de inchiriere va trebui sa aiba o suma trecuta reprezentand plata pretului. (poti sa te interesezi daca poti avea un contract fara suma, din cate stiu eu nu se poate, dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp)
Va trebui sa inregistrezi contractul de inchiriere la administratia financiara si sa platesti impozitele aferente.

simplu, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

A_Iulia, serios?!?!?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,maine intreb pe vecinul meu care lucreaza la evidenta populatiei de si cum.Si te sun si-ti spun,ok?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

cel mai simplu e cu actul provizoriu, intr-un an rezolva sau nu cu actele de proprietate, daca da...isi fac toti buletine la adresa lor...daca se reface actul provizoriu si se continua demersurile ptr actele de proprietate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

A_Iulia, serios?!?!?!




'Cos what I feel is the only truth for me


Cel mai bine astepti pana maine, sa confirme cineva de la evidenta populatiei.
Eu pasii astia i-am avut de urmat cu ceva ani in urma, pentru o prietena. Sa speram ca lucrurile s-au mai schimbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ar mai fi impportant de aflat ce consecinte iti poate aduce (pe termen lung) faptul ca "cineva" are domiciliul declarat la tine.

Am inteles ca planul este sa declarati ulterior alta adresa, dar in practica din lipsa de timp, chef si alte motive, poti sa te trezesti ca nu se mai intampla asta si persoanele respective raman pe viata cu adresa ta declarata.

In afara de faptul ca te-ai trezi mereu cu tot felul de notificari pentru eventuale credite luate cu buletinul (pentru ca acestea se trimit la adresa declarata), poate exista si consecinte chiar mai neplacute decat atat.

In cazul meu a fost vorba de o prietena si asa ca nu mi-am facut prea multe griji. Totusi, desi demersul tau este admirabil, ar trebui sa stii de la bun inceput la ce te-ai putea astepta in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Daca vrei sa declari locuinta ta ca fiind domiciliul lor, iti va trebui contract de inchiriere intre tine si ei.
(doar pentru rudele de gr I nu trebuie la evifdenta populatiei acest contract)



Nu stiu cum e cu actele provizorii, dar de luat in spatiu tocmai am luat-o pe o prietena care avea nevoie pentru inscrierea copiilor la gradinita. Nu am avut nevoie de niciun contract de inchiriere.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eumada, multumesc! Am primit si SMS-ul de la tine, ma poti suna oricand vrei tu .

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Incerc sa aflu detalii de la evidenta populatiei. Ma indoiesc ca va fi vreodata cazul de credite la ei pentru ca ma indoiesc ca vor avea vreodata carte de munca ... Desi sper sa se angajeze si sa aiba un venit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,ma doare sufletul..daca erau aproape de orasul meu ii ajutam si cu un loc de munca.Dar asa...

Mergi la inceput