Dieta hiperproteica & alte ghivece de diete*2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Dragele mele, daca as fi in locul vostru si as avea de dat jos mai mult de 5 kg, as alterna 2 saptamani de dieta hipocalorica -de care o fi ea, cu o saptamana de hiperproteica,dar in varianta Dukan,fara grasimi.Mie mi se pare extrem de lent ritmul tau,szivarvany, sa stagnezi deja in saptamana a treia mi se pare ingrozitor...Eu cu hipocalorica am slabit 7 kg in 2 saptamani-acum multi ani, am facut pauza o luna in care am mancat cu maxima moderatie,am mai tinut-o o data 2 saptamani si aia a fost...si muschii mei nu au patit nimic,ca faceam 6 ore de sala pe saptamana( e drept ca aveam 20 de ani :)) si puteam).

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Caress, am slabit 7 in primele 2 saptamani si ma declar multumita.
Cum am mai scris, nu ma las demoralizata, chiar daca tie ti se pare ingrozitor
Am mai trecut prin goana de kg in - si in atacurile de panica si am incercat minim 10 de diete in ultimii 9 ani :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,
ai grija la alune, eu mas abtine, au carbs la greu, eu nu as manca mai mult de 10 pe zi sant foarte periculoase, ba as renunte totaal la ele,mai bine carnitasau salata sau migdale inmuiate in apa si alea nu mai mult de 10 pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Inteleg si te felicit pentru determinare si perseverenta.Macar fa-o hiperproteica dar macar putin hipocalorica-macar fara alune,carnati,prea multa grasime.Astea nu au cum sa te ajute, zic eu, cel mult te tin pe loc...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mnoah ori eu nu mai stiu scrie romaneste, ori nu ma stiu exprima.
Alunele le-am mancat sambata la ziua de nastere, pt ca nu aveam alternativa.
Alune + apa cu lamaie + pepsi light. Fara abateri airuea. Asta fu sambata, atat.
Ieri fu duminica, azi e luni, etc :D


edit: ori nu mai stiu scrie ori faptul ca nu mi smulg parul din cap ca disperata in fiecare zi lasa imrpesie aiurea.
cum am mai scris, am fost de multe ori pe aici, stiu ce inseamna o stagnare, stiu ce e un kilo-kick, dar acum mi e bine asa


edit2: daca ati fi citit ce am scris in cap.trecut, pe 31 martie inchei asta trec pe superdieta


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

szivarvany,daca nu se citesc principiile, pt oricine e greu de inteles ca maninci grasimi si slabesti.
Spune doar cit ai slabit ,nu si din cit.7 kg e super ,eu am dat 3 kg,dar e f adevarat ca am luat proteine din brinza ,aspect care diminueaza succesul.
Fetele au dreptate ca aparent e bine incet si sigur,dar pe mine m-ar unge la suflet rapid si mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dupa o varsta nu mai exista rapid si mult, asta am constatat eu. Din pacate.
Si apoi ma gandeam ca daca scrie in titlu HIPERproteica inseamna ceva :D
Nu ca ma supar cand ne scriu fetele, doar ca e aiurea :-)))
Ar fi trebuit sa adaug si non-sportiv si era si mai clar :-)))

Intre timp am papat 3 bucati mici de costite cu salata de varza. Am mancat sa am ceva in stomac.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Corina, la hiperproteica e voie carne, oo, alune, grasimi de tot soiul, pe etape, dar e voie :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI


Aha...

Eu citesc acum The Protein Power Life Plan,intr adevar ai voie grasimi dar doar din cele bune! grija mare la cele rele.

Si carbohidratii sunt atat de pacatosi si sunt peste tot :(

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Iata ce e permis:

Etapa I - 2 saptamani
-carne de orice fel (animal, pasăre, peste) pregătită oricum;
-ouă în orice cantitate si pregătite oricum;
-toate grăsimile animale si vegetale;
-slănină ,costiță , untură, unt, maioneză, etc;
-supă de carne (goală fără zarzavat, fără nimic în ea;
-branză telemea de oaie sau vacă, cașcaval;
-orice fel de mezeluri (în afară de cele cu orez);
-măsline, castraveți de grădina .sau seră;
-orice fel de murătura (in afară de cele în care este zahăr);
-orice fel de condimente ( sare. mustar, soia etc.);
-apă la discretie, ceai cafea naturală, oricâtă pe zi, îndulcite cu zaharină.

Etapa II - 2 saptamani
La alimentele de la etapa 1 se mai adaugă:
-salată verde;
-varză de orice fel;
-telină;
-dovleac;
-ardei gras.

Etapa III la alimentele de la etapa 1,2 se mai adaugă:
-ceapă (în mâncare);
-usturoi (în mâncare);
-fasole verde;
-rosii;
-ardei iute;
-fructe (numai visine, căpsuni, zmeură, mure);
-sucul de la o lamâie.

Etapa IV:
la alimentele de la etapele 1,2,3 se mai adaugă:
-toate zarzavaturile existente (în afara de cele interzise);
-nuci, alune;
-smântână;
-ciuperci;
-sfeclă rosie (preparată cu ulei fără zahăr).






si am mai gasit lista asta dp DC:
Sunt patru etape care trebuie parcurse:

Etapa I: Inducerea- 2 saptamani: consumul de carbohidrati e redus la 20 de grame pe zi. Astfel se induce corpului o stare in care e fortat sa produca si sa elimine cetone. In aceasta perioada se observa o scadere in greutate serioasa. Singurele alimente admise sunt: pestele (ton, somn, hering, pastrav, sardine), carne (pui, curcan, vita, mile, porc), oua gatite sub orice forma. De baut numai apa plata, cel putin 2 litri pe zi si ocazional cafea sau ceai decofeinizate.

Etapa II: Pierderea in greutate- creste cantitatea de carbohidrati cu cate 5 grame in fiecare saptamana, pana se ajunge la un numar la care se observa ca nu se mai scade in greutate. Cele 5 grame pot fi luate din legume si fructe proaspete, si treptat se pot adauga nuci si seminte.

Etapa III: Pre- mentinerea- in momentul in care au mai ramas 2-3 kg de dat jos se poate trece la aceasta faza intermediara spre un stil de viata sanatos. Ratia de carbohidrati creste treptat pana cand se ajunge la nivelul critic. Si asta pentru ca ultimele kilograme trebuie sa dispara intr-un timp cat mai indelungat, oferind posibilitatea de a va obisnui cu ceea ce urmeaza sa fie un regim alimentar pe care sa-l respectati toata viata.

Etapa IV: Mentinerea- Obiectivul programului este mentinerea siluetei, controland permanent cantitatea de carbohidrati. In cazul care se intampla sa luati in greutate, tot ce trebuie sa faceti e sa reduceti din nou gramajul de carbohidrati. Dupa varsta de 30-35 de ani metabolismul este incetinit si va fi nevoie din nou de o reducere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Merci, Dulce, trec maine pe prima pagina

Io mancai cina:
felul I: un pic de mancarica de varza murata :-)))
felul II: un pic de varza dulce calita :-))) as mai fi mancat, dar nu m-a lasat cetelusa care e innebunita dupa varza :D
desert: ceai laxativ cu lamaie :-)))


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput