Abuzuri - nasterea in Romania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Iarta-ma, histamina, dar... sa-i ia dracu'! Pe ei si pe altii, ca am salvat mai demult niste povesti de groaza din spitalele romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

pt mine cele 2 nasteri au fost asa de diferite ca nu imi venea sa cred.Pe baiat l-am nascut la stanca in Cluj.Nastere normala relativ usoara(aveam 21 de ani)dar pt ce a venit dupa nu am fost si nu cred ca ar putea cineva sa fie pregatit.Am nascut un baietel de 3900 eu avand cu tot cu burta mare 56 kg.Singura problema atunci parea a fi faptul ca nu au apucat sa ma taie deloc si in interior cat si in exterior m-am rupt . Aici a aparut trauma mea . Medicul a venit relaxat si a inceput sa coasa o ora juma pe mine fara a avea bunul simt animalul(pt ca nu il pot numi mai frumos si precizez ca si-a si luat spaga atunci )sa imi dea o anestezie sau ceva.Asa ca el a continuat sa isi faca treaba si eu sa fiu cobaiul lui fara sa ii pese ca urlam si il prindeam de maini ( deja eram un sange eu pana la incheieturi)pana cand intr-un final am lesinat .Sunt o fire tare sau asa imi place sa ma consider si am trecut peste ascunzand suferinta undeva departe.A durat 10 ani sa imi fac curaj pt inca un copil dar nu suficient incat sa nasc tot acolo asa ca am ales o clinica privata.
Cu fetita a fost diferit.A durat travaliu 20 minute . Aveam dilatatie 2 cm cand mosa m-a intrebat daca sunt pregatita si daca sunt imi rupe apa asta insemnand ca in juma de ora nasc.Asa a fost .De cand mi-a rupt apa in 15 min deja comoara mea era pe pieptul meu .Dar cand am realizat ca m-a taiat putin si ca trebuie sa ma coase am inceput sa tremur necontrolat ca bietul medic nu se putea propia de mine .A fost nevoie de cel putin la fel de mult timp ca cel petrecut dand viata sa ma calmez si sa am incredere ca sunt cu anestezie.
Au fost persoane care spuneua ca de fite am ales privatul.NU e asa .Am ales privatul pt mine ca si un rasfat pe care macar odata in viata sa mi-l ofer .Poate ca m-am intins mai mult decat am vrut dar asa se intampla cand imi deschid acea veche rana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

Toate din lume pt Histamina,ca ai avut puterea sa povestesti prin ce ai trecut.iti doresc sa dea Dumnezeu sa uiti,sau macar sa nu mai resimti asa acut aceasta trauma.iar strumful sa fie sanatos(pe cat se poate) si fericit alaturi de tine toata viata,caci a avut a doua sansa .

In ce ma priveste,daca eram in locul Histaminei,probabil in momentul de fata inca eram in inchisoare (imi asum ce spun).e mare pacat ca asemenea brute ,adica unii din personalul medical,ne costrang sa facem gesturi pe care desigur le vom regreta toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ita2v, Dumnezeule ce poveste cumplita!!!! Idem histamina.
Ce javra mizerabila macelarul ala, ca medic-in mod evident- nu-l pot numi.
Da, spun si eu ca si Cristina- eu nu stiu de ce as fi fost in stare sa fiu in locul vostru, al celor care ati suferit atat de pe urma unor criminali.
Voi, fetelor ati actionat cumva dupa? Intreb asta pentru ca eu ma cert acum cu un spital privat pentru drepturile mele care au fost incalcate, iar povestea este mult, mult mai usoara decat ale voastre, si totusi ma lasa nervii cand minimul de bun simt si profesionalism e incalcat. Nu pot dormi daca nu fac tamtam, pur si simplu. Nu suport ideea ca cineva sa-si bata joc de mine, indiferent cat de toleranta sunt din alte puncte de vedere.

Va imbratisez pe toate si sper sa nu mai treceti niciodata prin momente atat de urate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu,nu am cerut nimic.
pana acum:
-am inca acele cosmaruri,
-nu pot vedea inca un incubator fara sa nu izbucnesc in plans instant,
-nu l-am vazut inca pe acel anestezist,de atunci si nu raspund de reactiile mele daca il vad.
-nu am fost in deplinatatea facultatilor mele mintale din momentul in care nu a mai miscat strumf si pana pe 9 august,adica intre 3 si 9 august.am vagi franturi de amintiri.cel putin, in noaptea aceea, din ce mi-au povestit,cred ca eram nebuna,dar eram culmea disperarii ca imi moare copilul.nu am mai judecat.
da,am fost la psiholog.astept timpul.......................
mesajul meu este: daca simtit ca strumful are cea mai mica problema, cereti0va drepturile, luptati pana in panzele albe,faceti orice!
am tacut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Eu nu am facut nimic.Eram tanara si atunci acum 10 ani parca aveam ochi legati si o anumita teama.Mi se parea normal ca doar nu eram eu singura.Intre timp am fost afara si am vazut cum trebuie sa se poarte cu tine medicii(uman).Daca ar fi sa trec acum prin acel episod poti sa fi sigura ca as merge pana in panzele albe dupa dreptate.Asa ca daca pot sa dau un sfat referitor la acest subiect acela ar fi sa nu va lasati calcate in picoare doar pt ca sistemul nostru sanitar le permite unor asa numiti medici sa faca ce vor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Histamina si ita,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ita2vsi eu tot la stanca am nascut acum 10 ani jumate...tot 21 de ani aveam...nu stiu cum e acum, dar atunci era mai mult un abator decat o maternitate. sper din tot sufletul sa se fi schimbat intre timp...
nu am facut nimic impotriva doctoritei Munteanu Delia si asistentelor/moaselor, inafara de reclama negativa pe unde am apucat...desi mama a cotizat la greu in stanga si in dreapta, nu am vazut nici cel mai mic semn de bunavointa din partea nimanui de acolo: o infirmiera ma certa ca am murdarit asternutul (mi se rupsese apa) si ca nu am decat sa stau in propria "mizerie"...asistentele urlau la mine "tre sa nasti tu singura, nu sa astepti dr sa iti faca cezariana, ca ea e obosita si trebuie sa o lasam sa se odihneasca"...in sala de operatie (mi-au facut cezariana de urgenta, pe biletulde iesire este trecut inceput de suferinta fetala) brancardierul mi-a spus "vai, doamna, dar ce grasa sunteti" (luasem intr-adevar 25 de kg in timpul sarcinii, aveam 82 de kg chiar inainte sa nasc, dar nu cred ca am fost cea mai grasa pacienta a clinicii!!)...am cerut cearsaf curat am fost refuzata (operatia mi s-a desfacut, s-a infectat in curgea puroi), am pus un prosop pe pat sa pot aseza copilul, iar s-a urlat la mine ca acel prosop nu e steril (bine ca era steril cearsaful ala murdar )...si muuulte altele...care suna incredibil cand le povestesc...o saptamana cat am stat internata am refuzat sa mananc si sa beau, am facut febra 40, m-au pus sub perfuzii...a fost un chin...in continuare refuzam sa beau macar...apoi mama mea a semnat un act cum ca ma ia acasa pe propria raspundere...daca ramaneam in spital o luam razna complet, cu siguranta...
a fost traumatizant...horror...cand au pus aparatul de masurat bataile inimii lui bebe si nu se auzea nimic au fost cele mai crunte si lungi secunde din viata mea...am izbucnit in plans...in nici 5 minute eram pe masa de operatie...de ce s-a asteptat atat?? de ce nu a intervenit nimeni?? noaptea dinainte sa imi faca cezariana m-am dus la asistente, le-am trezit din somn (motiv pt care mi-am luat portia de injuraturi) si le-am zis ca daca nu o suna pe dr eu imi tai venele, poate asa ma baga si pe mine in seama...nu m-au mai lasat inapoi in salon, m-au pus pe masa de nasteri si m-au supravegheat sa nu cumva sa imi fac ceva rau pana dimineata cand a sosit si madame Munteanu...
am avut ghinionul ca dr care m-a asistat in timpul sarcinii si careia i-am platit toate ecografiile la cabinetul particular dr Florescu Fulga sa fie in concediu exact cand am nascut...s-a intors din concediu in ziua in care ma externam eu si nici macar nu a avut bunul simt sa vina sa ma vada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

giulia, la mine,culmea tupeului, au scris:suferinta fetala cronica de etiologie necunoscuta! si m-a pus sa si semnez.
ce era sa fac?
erau acoperiti oricum.cvadrupla circulara de cordon, hemoragie cerebrala gr I-II, detresa respiratorie grava, anemie ce a necesitat transfuzie, scor apgar 6.
la travaliu erau scrie 96 de ore,contractii sistematizate 21 de ore.col cu dilatatie 0.
au sperat sa mor sau sa ma transfer.
puteau face cezariana de pe 1 august,de cand ramasesem fara lichid.
la privat m-au refuzat.strumf fusese oprit din evolutie la 29 de sapt.era prea dificil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

macar voi stiti ce scrie pe fisa,ca eu nu am idee,am incercat sa descifrez misterul,incriptat in "scris de doctor",sa aflu ce se intamplase cu bb,de ce nu "coboara" ,de ce a fost necesara cezariana si de ce l-a scos dr. verde,cu scor apgar 7 ???
imi pare rau ca,pentru multe femei,cel mai asteptat si (teoretic) frumos moment din viata lor,devine motiv de frecventat psihologul,ani buni dupa(asta daca isi permit...)

Mergi la inceput