Abuzuri - nasterea in Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In decembrie 2008, Stanca era renovat, curat si primitor. Lauzele erau verificate zilnic, idem copiii.

Am inteles ca in 2011 s-a imputit iar treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Infiorator ce povestiti voi aici fetelor Daca as povesti eu cuiva din sistemul medical elvetian, ar crede ca fabulez. Sincer.

La mine a fost ok cand am nascut, totul a decurs normal (in martie 2003, la Municipal in Bucuresti).

Sa vedeti insa cum este in spitalele din Elvetia, nu va vine a crede ca sunt spitale, in primul rand pt ca nu miroase a spital. Personalul medical super dragut, nu stiu ce sa-ti mai faca. Isi fac jobul cu pasiune, se poate vedea lucrul asta. Dar este adevarat ca sunt si ft bine platiti. Aici medicii fac injectiile in general, pun si perfuzie sau chiar schimba asternutul daca infirmierele sunt ft ocupate. Spun asta din propria experienta, nu din auzite.

Numai bine va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si pe mine m-a uimit tacerea, linistea din spitalul unde am nascut in America.
pana sa nasc , cu cateva luni inainte am mers sa vizitam sptiatlul sa ne familiarizam.
holul spitalului, parca era un hol de hotel...lumea dragutza, oricand personal sa te ajute, mobila frumoasa, confortabila,ambient f. placut.

dar cel mai socant pt noi a fost linistea si calmul din spital.

asistentele vorbeau in soapta, din saloane nu se auzea nimeni tzipand, strigand...toata lumea era calma, toti stiau ce sa faca, totul era perfect,totul era organizat.

asa a fost si nasterea baietzelului meu, o experientza frumoasa!
pana sa nasc am sunat doctora(la 4 dim), ea a suant spitalul sa anuntze ca vin.
pe la ora 5 am ajuns la spitl, imediat m-a luat in primire o asistenta,m-a dus intr-un salon unde eram doar eu cu sotul.
am fost conectata la monitoare, 2 asistente erau mereu cu mine...care nu stiau ce sa-mi mai faca sa ma simt cat mai bine, cat mai confortabil.am ales sa am epidural...
la ora 7 a venit doctora, la ora 8 am nascut.
a fost o nastere normala,fara dureri mari, fara tzipete, fara nervi, fara injuraturi...

pacat, ca in Romania, majoritatea mamicilor au parte de o experientza de groaza, in loc sa fie cea mai frumoasa din viatza lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Primele saptamani dupa nastere nu puteam sa povestesc ce s-a intamplat fara sa incep sa plang. Nasterea a fost pentru mine o experienta oribila, o trauma imensa.Nu cred ca o sa mai am niciodata curajul pentru un alt copil.


Mamica de Matzalic grasunel


Draga mamica de Matzalic,

io am plecat din ro dupa ce am nascut la Giulesti. Nimic si nimic nu m-ar fi stramutat din ro. Mi-a fost groaznic la giulesti in sept 004, mai putin dr cu care am nascut. Dar cu o floare nu se face primavara
Experienta celui de-al doilea copil e magica. Nu lasa trecutul sa iti strice viitorul.
Nici acu nu pot sa pricep de ce in ro nasterea, singurul motiv de bucurie sa te internezi este transformata in ceva rusinos.

incearca sa citesti povesti de nastere pozitive, bucuria unei a doua nasteri e magica, ca o traiaesti din plin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

f adevarat ce scrie in articol,"ma regasesc" in multe din descrierile de acolo ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

a fost asa
pe 29 iulie ...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Absolut, absolut ingrozitor!!!!
Si eu am amintiri de cosmar din Municipal si mi s-a spus ca am avut noroc ca fetita e ok (probleme cu moasele nu cu doctorul), dar nici nu se poate compara cu ceea prin cei ai trecut tu, nici macar de departe!
Imi dau seama ce ai simtit cand a vorbit doctorita aia, si pe mine m-a cusut 1h si 30 dupa nastere (cu anestezie, a fost f ok), dar a venit neonatoloaga sa tipe la moase (sunt sigura ca nu se astepta sa mai fiu acolo) - sa le zica ca daca moare acum copilul, daca face meningita, cum sa spuna ea parintilor ca un copil perfect sanatos pateste ceva din cauza prostiei lor... Noroc ca Manu a mea e fetita puternica...
Si ea a stat 17 ore in burtica fara pic de lichid. Era noapte si doctorul urma sa vina cand ma dilatam la 1, ori eu nu am avut nici o contractie... Nu pot sa reprosez doctorului nimic, ca eu trebuia sa imi dau seama ca e o problema si sa il chem. Sau moasele, care tipau ca nu am nevoie de doctor. Cand s-a trezit dimineata a venit imediat. Dupa perfuzii fetita a venit foarte repede, doctorul tocmai se dusese pana la baie (dilatatia era abia 8) si moasele au tinut/impins copilul sa nu iasa cateva minute pana s-a intors doctorul...

Pe baiat l-am nascut in privat ca nu am mai avut curajul sa merg la stat. La prima nastere aveam proasta impresie ca daca dai ce trebuie moasele sunt destul de competente si au grija. Dar nu e asa. A doua nastere a fost foarte ok, cezariana ca asa m-a sfatuit doctorul (la prima nastere am avut rupturi pe 90% din col, si mi s-a spus ca e destul de periculos sa incerc inca o data natural)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

michelle sa sti ca si la noi se poate asa. Dupa cum ai citit eu cel de al doilea l-am nascut la privat si la fel cum explicai tu diferenta e izbitoare.Asistentele roiesc in jurul tau sa te faca sa te simti bine si nu esti nici o secunda lasata de izbeliste (nici in timpul nici dupa nastere). Pacat ca nu se poate face asa si in spitalele de stat pt ca putem sa fim sincere si sa recunoastem ca nu e usor sa iti permiti privatul si din pacate in cele de stat se intampla adevarate drame .Nu spun ca in cele private nu se poate pt ca am auzit si de acolo povesti de groaza dar eu am fost norocoasa sa il cunosc personal pe dr nanu si sa am mare incredere in el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu am nascut la Gine 1 in Cluj in 2008 si 2011 ambele fiind cezariana. La prima nastere fetita era pelviana si n-am putut naste natural, a fost oarecum nasol ca am stat in travaliu cateva ore pana dr meu ginecolog a obtinut semnatura de cezariana de la seful spitalului, am inteles ca acolo nu se fac cezariene doar de dragul de-a diseca pacientele si seful e un pic capsoman, el zicea ca pot naste natural si cu fat pelvian, mie mi se pare o montruozitate asta, ar fi venit cu funduletul inainte dupa cum era pozitionata, tuseuri mi-au facut doar de 2 ori ca sa verifice dilatatia, pe cand aveam dilatatie 8, a ajuns si d-na dr fericita cu aprobarea de cezariana si-am intrat la operatie. Asta e un mare minus, cu aprobarile astea, dar ulterior a fost foarte bine, pe ATI personalul a fost foarte amabil, nu ma asteptam. Dupa-aceea am stat in rezerva de 2 paturi cu bb langa mine.
La a doua nastere, d-na dr m-a programat direct la cezariana, m-a internat cu o saptmana inainte pentru analize si monitorizari, eu fiind si cu trombofilie, in fiecare zi faceam eco si monitorizare, cu o zi inainte de programare m-a operat deoarece aveam usoare contractii si din cauza ca cicatricea uterina era foarte subtire si intinsa, s-a decis sa nu riste sa mai stam o zi.
In sala de operatii toti au fost minunati, amabili, dr anestezist ma mangaia pe cap, asistenta pe mana, la ATI nota 10 cu steluta personaului, in salonul de lauze la fel, saloanele modernizate, patul schimbat de cate ori era nevoie. Minusul de data aceasta a fost ca daca aveam noaptea nevoie de lapte praf, n-o prea gaseam pe asistenta s-o anunt sa ceara, trebuia eu sa cobor dupa el. Asta a fost in prima zi, in urmatoarele am vb cu d-na care se ocupa de alaptare, o d-na in varsta extrem de umana, zilnic trecea prin saloane si de cateva ori sa vada cum ne descurcam cu alaptatul si dansa ne lasa mie si colegelor de salon in fiecare noapte la 12-1 cate o sticluta cu lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nimeni nu taie de plictiseala sau de dragul de a taia. :)
Si nu e nimic "monstruos" in a nast in pelvina, dar e mai comod din toate pctele e vedere pt toti o nastere prin cezariana daca fatul e in pelvina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Pai cred ca nu e tocmai placut sa nasti un copil in pozitie pelvina, una-i cand vine cu piciorusele inainte si nici atunci nu e tocmai ok si alta-i cand vine cu fundul spre iesire, eu cred ca riscurile sunt mai mari de ambele parti. Ca si cezariana de altfel, acolo chiar sunt mai mari riscurile, dar macar mama nu se chinuie la nastere si copilul nu iese traumatizat.

Mergi la inceput