probleme si amenintari de la cofetarie

probleme si amenintari de la cofetarie | Autor: Matzaila_81

Link direct la acest mesaj

Sambata trecuta am comandat un tort de la Cofetaria Giuseppina. Am tot comandat de la ei in ultimii ani si torturile au fost mereu exceptionale. Acum m-au informat ca nu mai au cofetarie deschisa se poate comanda doar online, lucru pe care l-am si facut. Am comandat un tort un model alb cu trifoi verzi, model comandat de multe ori pana atunci de la ei.
A coborat sotul meu cand a venit curierul si nu s-a uitat la tort. Cand l-am deschis am inlemnit, tortul arata oribil, complet diferit fata de ce comandasem eu. M-am suparat, m-am amarat dar am decis ca e mai important continutul. Cand l-am taiat insa surpriza, nu era ce comandasem eu, era ceva oribil ca gust, tortul nu s-a putut manca.
Am scris celor de la cofetarie cerand banii inapoi. Initial nu mi-au raspuns. Am trimis poze cu tortul ca sa vada ce mi-a fost trimis dar degeaba. Mi-au vorbit foarte urat, m-au informat ca ei au drept clienti firme mari gen Vodafone si ProTv si la raspunsurile mele au inceput sa ma ameninte mai nou, sa-mi spuna ca am probleme neurologie si sa ameninte ca ma dau in judecata.
Am facut reclamatie la OPC si am dat feedback si pe pagina lor de facebook.
Vroiam sa intreb,atata timp cat am 15 martori ca tortul a fost necomestibil si am poze cu tortul asa cum a fost livrat, daca ma dau in judecata e posibil sa aiba castig de cauza? Personal mi se pare ca incearca sa ma intimideze pentru ca nu m-am laat pagubasa si mi-am vrut banii inapoi. Sincera sa fiu insa desi am dreptate nu-mi arde de stat prin tribunale acum. dar la o adica nu mi se pare normal sa se incerce intimidarea si amenintarea mea.
Mi-au spus ca o sa ma contacteze avocata lor. E cazul sa-mi caut si eu un avocat?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu cred ca e cazul de avocat.
Asteapta putin, eu sunt convinsa ca OPC ul o sa-ti rezolve problema.

daca spui ca livrarea a fost sambata, nu ar fi fost rau ca luni sa fi mers la director/seful de unitate cu o mostra din tortul cu pricina si sa-l rogi sa guste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am fost deja contactata de avocata lor si amenintata ca imi stiu datele din buletin, ca ma dau in judecata si ca or sa ceara 1 mld de lei vechi sa le platesc,ca ea a mai castigat nu stiu cate procese pana acum.
Vor clar sa ma intimideze.
O prietena de pe DC mi-a spus ca trebuie sa dovedeasca valoarea prejudiciului.

Nu mai au pounct de desfacere. Am oferit proprietarului sa guste din tortul trimis de ei si a refuzat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Sa te dea in judecata pentru ce anume? Concret, prin ce i-ai prejudiciat?

Pe site-ul pe care ai comandat tortul, cel pe care il vroiai avea vreun cod anume, avea si poza?
Tortul pe care ti l-au livrat apare pe site-ul lor, ca produs separat de cel pe are intentionai sa il comanzi?

Daca in comanda ta ai trecut corect toate datele prin care putea fi identificat tortul comandat de tine si ai martori si poze care confirma ca ti-a fost livrat altceva decat ce ai comandat, nu cred ca stimabilii au fost in vreun fel prejudiciati.
Dar iarasi, nu am inteles cu ce i-ai prejudiciat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Linisteste-te si asteapta OPC ul. Aduna-ti probele in sustinerea reclamatiei tale, si cam atat.

In general, cand un client este nemultumit, o firma face orice sa se rezolve problema cumva. Poti sa le faci mult rau exprimandu-ti parerile sau concluziile pe internet, cu atat mai mult cand business ul lor consta acum doar in comenzi on-line. Eu nu ii inteleg, orice le-ai fi scris tu sau le-ai fi spus in discutiile telefonice avute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

M-am uitat pe site-ul lor, tortul se cheama trifoglio? Atunci e simplu de demonstrat ce ai comandat si ce ai primit (daca ai poze).

Fa un print screen si la oferta lor de pe site, sa nu ai surprize ca o schimba intre timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

S-au suparat ca i-am calomniat. Am salvat pozele si de la ei de pe site si de pe pagina de facebook. Tot asa am poze cu sectiuni din tort si mai am si multe persoane dispuse sa depuna marturie pentru calitatea tortului. Sau cum e corect spus, lipsa calitatii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Iulia, nu e nimic de inteles la niste oameni care isi bat joc de clientii lor si dupa ii ameninta. Dar asta e tara in care traim. Iar eu am un copil, nu am timp im primul rand de pierdut prin tribunale si mai ales in clipa in care faci rost de adresa mea de acasa ma cam sperii putin. Cand ai familie nu mai esti Gigi muschi ca in tinerete.
Pana la urma insa mi-au spus ca au dat afara persoana care a facut tortul si au dat-o la pace. Nu, nu sunt multumita pentru ca ar merita mai mult. In primul rand pentru tort, in al doilea rand pentru jigniri si incercarea de intimidare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca la OPC ai pus proba din tort, daca ai poza cum a aratat la receptionare si cum ar fi trebuit sa arate, daca ai documentele care sa ateste achizitia tortului de la acel furnizor atunci OPCul are pe ce sa discute concret. Daca nu ai cele de mai sus - nu sunt sanse.
Chestia cu amenintarile la fel. Daca exista si sunt probate se poate depune plangere la Politie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nici macar nu stii sigur daca intr-adevar au facut ceea ce au spus, adica daca au concediat vinovatul. Off, Matza, imi pare rau si tocmai tortul Matzului mic. Nu stiu ce sa te sfatuiesc dar iti doresc mult curaj si eu zic sa mergi pana la capat cu reclamatia, ce au facut ei (ma refer la amenintari si jigniri) mi se pare strigator la cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Am fost deja contactata de avocata lor si amenintata ca imi stiu datele din buletin, ca ma dau in judecata si ca or sa ceara 1 mld de lei vechi sa le platesc,ca ea a mai castigat nu stiu cate procese pana acum.
Vor clar sa ma intimideze.
O prietena de pe DC mi-a spus ca trebuie sa dovedeasca valoarea prejudiciului.

Nu mai au pounct de desfacere. Am oferit proprietarului sa guste din tortul trimis de ei si a refuzat.

Mamica de Matzalic grasunel


si tu crezi?
Pune si tu pe sotul tau sa sune si sa se recomande drept avocat sa vedeti care e mai tare in amenintari cu judecata.

Mergi la inceput