probleme si amenintari de la cofetarie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius, am toate cele spuse de tine. Doamna de la OPC cu care vorbesc este tare ok si inainte sa-i termin eu sa-i povestesc ce s-a intamplat m-a intrerupt si mi-a zis continuarea. E o tehnica comuna sa ameninti clientul furios din cate se pare.
A vorbit sotul meu si am vorbit si eu cu o avocata si ne-a spus sa stam linistiti ca si daca ne dau in judecata o sa fie ca o hartuire pentru plangerea depusa la OPC.
Intre timp avocata lor ( ma indoiesc ca e avocata) mi-a recunoscut in scris ca desi la ei pe site se spune ca se ocupa de torturi cofetari italieni de tortul meu s-a ocupat o fata fara experienta pe care ulterior au concediat-o. Nu asta ma incalzeste, acum, pe langa tortul de care am avut parte sunt suparata pentru modul badaran in care au reactionat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Androix, se spune sa nu te certi niciodata cu un prost ca lumea te poate confunda cu el. Eu mi-am expus parerea, de acum inainte nu mai pierd timpul cu mojici.
Pana la urma o sa li se duca vestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci asteapta OPCul si sa fiu in locul tau as cere despagubiri firmei (eu lor .... banii inapoi + un tort identic dar la calitatea care trebuie fara bani depagubire) sau depun plangere penala pentru inselatorie la Politie.
Sa vezi ce ar zbura in sus. Uite banii ia si tortul dar retrage plangerea.

Recunosc ca eu sunt foarte rau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius,multumesc din suflet.
Aseara cand se dadea tipa aia la mine m-am gandit imediat sa-ti scriu. O sa ma interesez mai bine, as vrea sa-i dau in judecata pentru inselatorie daca spui ca se poate. Pentru ca eu cred ca doar asa se poate schimba ceva. Daca lasam capul jos o sa fie din ce in ce mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

ahhhh, mor de nervi cand vad/aud asa ceva!!! adica ei sunt vinovati pana in maduva oaselor si tot ei sunt cu amenintari

Numai pentru treaba asta nu trebuie lasati, sa se intete cum sa vorbeasca, mai ales in cazurile - sa speram accidentale - in care gresesc comanda.
Din oficiu trebuia sa-ti trimita un supertort cu superscuze! Iar ei te ameninta!
Pai nu ai vazut ca o ditai banca a fost data in judecata pentru hartuire? Desi sunau pentru banii datorati, modul in care au facut-o a fost considerat hartuire si a fost condamnat ca atare.

Scrie-le, ideal ar fi un avocat/mediator (Marius, te bagi?) in care sa le zici ceva de genul ca nu numai ca au stricat petrecearea, dar ti-au si adus traume prin amenintari, ca nici macar dovada faptului ca au renuntat la acel angajat nu te satisface. Petrecerea a fost distrusa si ai nevoie de tort, ai platit pentru el deja, sa-ti dea si o dobanda, ca ei s-au folosit de banii tai, pe cand tu nu ai beneficiat de tortul comandat.
Ei nu pot dovedi prejudiciul pentru care te-au amenintat pe tine, dar tu poti dovedi cu martori prejudiciul tau.

Cred ca sunt acm incoerenta ...sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cazul e simplu, stai linistita. Marius are dreptate...OPC isi face treaba.
Nu trebuie sa-i dai in judecata...trebuie doar sa faci plangere la Politie. Dar asteapta OPC.
Habar nu am de ce te ameninta...poate doar de teama.
Sunt niste gainari.
Inca ceva: legal, nu au cum sa-ti afle identitatea (daca nu le-ai spus-o). Ma refer la ID, CNP, adresa... In cadrul unui proces, pot cere (prin intermediul instantei) evidentei populatiei sa furnizeze datele. Nu zic ca nu au cum afla...dar legal nu pot uzita de metodele alea.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stai linistita.In primul rand,faptul ca te-a amenintat ca "te cauta" constituie cea mai mare prostie pe care puteau sa o faca.Le raspunzi calm..ok...sa vedem daca protv-ul are aceeasi parere.Ne vedem la stirile de la ora 5.Apoi,cum legal nu au ce sa-ti faca,or sa trebuiaca sa demonstreze ei cum i-ai prejudiciat.Cata vreme tu ai martori,poze si tot tacamul,nu trebuie sa-ti pese.Eventual du-te in plimbare si fa o plangere la politie,spunand ca te-au amenintat pe tine si copilul.Sa fie acolo,daca scartie ceva aia dau de .

Mergi la inceput