Clubul "babelor" FIV-oase 73

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Pai Velvet, atunci e simplu de ales. Iti faci un calcul, daca un Fiv in Turcia, nu face cumva un Fiv (la PK) + o IA(in Ro). Sau de ce nu, o IA si un Fiv in Ro... eu nu prea cred ca cei din Buc/Cluj/Sibiu nu sunt in stare sa faca un Fiv calumea. Stiu ca PK este f laudat, insa, sunt si alti medici care nu au asa "recunoastere" internationala si tot le reusesc fiv-urile.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa faci daca dupa primul Fiv o sa fie negativ, probabil o sa vrei sa treci la donate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby,se poate sa ma gandesc si la donate viata e imprevizibila.nici n-am zis ca cei din tara nu sunt in stare.dar eu am decis ca voi face FIV in tara daca va mai fi subprogramul.o sa imi depun dosarul.cu toate ca trebuia depus demult deja.dar am asteptat sa vad daca va mai fi...si tot n-am aflat.si pt ca nu am bani de 2 FIV uri si pt ca nu imi vad viata fara copilul meu,am decis sa astept si sa cern...sa si culeg...nu stiu.om vedea.stiu ca stau prost,dar asa am considerat ca e mai bine.se poate sa gresesc.sau sa fi gresit deja...who knows?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Velvet, eu nu sunt in masura sa iti zic daca ai gresit sau nu, insa... mi se pare ca stai pe loc, trece timpul pe langa tine si nu in favoarea ta...nu mai ai 20 de ani!
Pai daca nu ai bani de doua Fiv-uri, nu ai bani nici de donate.
Sincer iti spun, cu mana pe inima, ca iti pui prea mari sperante intr-un singur FIV, ai grija! Toate statisticile arata primul fiv are o rata de reusita f mica.

Sa nu te superi! Incerc doar sa te fac sa te grabesti! Sa iei o decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

gaby nu ma supar,pt ca stiu ca ai dreptate,dar nu ma pot hotari.astept sa vad daca mai e subprogramul.si daca nu,astept sa am toti banii.stiu sansele unui FIV.am citit.si acest topic.sunt la cap.46 acum.nu imi pun toate sperantele in primul FIV.sper doar sa gasesc medicii si laboratorul unde sa am sanse maxime.sa nu-mi para rau.asta astept..stiu si ca nu mai am 20 de ani...si simt tot mai acut ca timpul nu imi e prieten deloc.poate daca as fi avut banii mai demult as fi facut FIV si-n tara.nu as fi asteptat atat.nu mi-e frica de nimic.decat ca raman fara copilul meu.asta ma paralizeaza.dar nu voi renunta!voi aseza piesele de puzzle si voi merge inainte!

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sandy am fost joi la pneumolog si mi-a spus ca nu am nk la plamani ..

Mi-a dat sa fac radiografie , dar sincer nu prea as vrea sa fac ... nu m-as iradia inainte de fiv
Si asa calitatea ovocitelor este vai de vai ... daca le mai si iradiez .... cred ca nu mai iese nk ...

Mi s-a spus ca as avea o nevralgie intercostala ... pt ca plamanii nu dor ...
Pe mine ma doare in spate ... si se pare ca nu-i de la plamani ... din ce mi-a explicat d-na dr cavitatea toracica doare ... coastele au pe interior nervisori si muschiuleti care dor ...

Mi-a recomandat Arcoxia 90 mg si Mydicalm 150mg ... si nu am luat , deoarece mi se par ff puternice ...
Mie imi trece durerea cu nurofen 200mg ... dar nu as vrea sa devon dependenta de calmante ....

In ceea ce priveste tusea ... incepe sa treaca usurel ... mai am o iritatie pe gat care ma jeneaza si tusesc ...
As prefera sa iau cat mai putine pastile ...

Vineri ma duc si la endocrinolog sa vad ce-mi spune de TSH ...

Velvet- sper sa iei cea mai buna decizie si sa fii curajoasa indiferent de rezultat ...
Insa asteptarea nu prea ne rezolva problemele ...

Eu de 8 ani ma tot chinui si niciun rezultat ...
Nu aveam cum sa incep sa ma duc mai devreme la dr .. pt ca aveam 24 ani ... imi doream sa fiu mamica tanara si sa am 2-3 copii ...

...dar planurile de acasa nu s-au potrivit cu cele din targ ...


Asta este .... deja incep sa nu mai sper ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

buna fetele
velvet eu am depus dosarul la medlife anul trecut in noiembrie(nu am primit nici un raspuns cu toate ca ei au primit aviz la multe dosare din lotul unde era inclus si dosarul meu)acum sunt in asteptare de fonduri, inca se mai pot depune dosare, eu am probleme asemanatoare cu ale tale si zic sa te decizi mai repepe asupra clinicii unde vrei sa depui dosarul deoarece observ ca dureaza mult asteptarea raspunsului
te rog sa ma ierti daca te-am suparat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Acum am si eu o intrebare la voi sa va dati cu parerea.
Ultima menstruatie a fost pe 5 feb(Z1) distanta intre cicluri la mine este de 30, 31 zile. Ultima zi de spotting a fost pe intre 15,16 iar pe 17 am avut o durerea puternica in zona ovarelor ma tinut 10 minute iar pe 22 feb au inceput sanii sa se intareasca si sa fie sensibili la atingere ceea ce la mine se intareau cu maxim 5 zile inainte de menstruatie. Alte simptome ar mai fi(dureri usoare spate, burta) dar imi este frica sa sper la o minune. Voi ce ziceti?
Cand pot sa fac HCG? eu ma gandeam sa merg pe data de 01 martie sa-mi fac un cadou surpriza.
Sper ca nu v-am zapacit cu atatea date, daca aveti intrebari raspund.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele!
Camcris este posibil sa fi avut ovulatia pe 17 feb, prin urmare poti face un beta hcg miercuri, Doamne ajuta!

O saptamana minunatat va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Citat:
citat din mesajul lui miky82

Neatza fetele!
Camcris este posibil sa fi avut ovulatia pe 17 feb, prin urmare poti face un beta hcg miercuri, Doamne ajuta!

O saptamana minunatat va doresc



mersi mult de tot de sfat
Sigur nu este prea devreme miercuri? intreb asta pentru ce, eu nu am facut niciodata acesta analiza





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elly da,asteptarea nu rezolva nimic....cred ca nevralgie ai.am avut si eu la fel.

camcrisnu m-ai suparat cu nimic.ai dreptate.trebuie sa ma decid.de fapt,stiu unde imi voi depune dosaru.ideea e sa il depun!sa nu ma razgandesc.mult succes!sa fie bebe!nici eu n-am facut niciodata beta,nu am avut motiv...

miky neata

Mergi la inceput