Clubul "babelor" FIV-oase 73

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Bobo bine ai venit
In paginile anterioare s-a discutat despre valoarea tsh-ului ... si fetele au spus ca valoarea ar tb sa fi ~1 in cazul unui fiv.

De asemenea, sunt dr care spun ca ar tb sa fie TSH<2 (mie asa mi-a spus dr. mea).

Sau dr. care spun ca si valoarea 5 este ok ... sigur acesti dr. nu prea stiu ce spun...

Din cate vad tu ai o sarcina oprita in evolutie . Care a fost cauza opririi in ev.?

Daca tot vrei sa faci fiv cred ca ar tb sa-ti faci si analizele de trombofilie ... sa nu ai vreo mutatie ... din cauza careia sa ti se fi oprit in ev.sarcina anterioara.
Asa mai elimini din riscuri.
Succes ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

bobo si eu am fost initial suspectata de basedow, dar in afara de TSH care s-a pravalit pana la 0,07 in rest toate anal sunt ok. toti dr pe care i-am mai intrebat (Strohmer, Diakumakos, Tayfun, Ronen) mi-au zis ca sa nu il mai bag in seama, atata timp cat ceilati hormoni sunt ok si ca e mai bine sa fie tiroida ceva mai activa decat hipo - iese copilul mai destept
babute dragi. eu sunt in continuare Dove-Sitter, azi am mutat-o pe mandra intr-un colt de balcon izolat si amenajat special pt ea si in sfarsit a mancat ceva mai bine. ajunsesem aproape sa ii numar bobitele din cutie sa vad cat mananca. Pe Gugu il ignora in continuare, dar macar acum nu ii mai duc grija ca o streseaza si risca sa cada in cutia ei; pot sa ma ocup si eu de altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

elly_me: Soacra mea este intr-un program de monitorizare si tratament cu euthyrox dupa ce a fost descoperita acum 7 ani cu dereglare de tiroida. Era sa moara din cauza ca slabea iar doctorii din orasul acela erau optimisti, nu cercetau...n-ai nimic...ti se pare...se mai intampla...e normal...nu-ti face griji, etc.etc.etc. Din punctul meu de vedere sunt criminali ale caror arme sunt halatul alb, indiferenta si eventual varful pixului si hartia.

Periodic, de doua ori pe an, vine la Institutul Parhon pentru monitorizare. Anul trecut medicul i-a spus ca TSH-ul a crescut mult, dar ca se incadreaza in trendul general observat pe sute de pacienti. Tocmai pentru ca tratamentul nu si-a facut efectul in acelasi timp pe sute de pacienti, doctorii de la Parhon au concluzionat ca importul de Euthyrox din perioada aceea a fost contrafacut.

Au schimbat furnizorul (acum e pe pastile produse de Merck) si lucrurile s-au reglat.
Totusi e posibil ca doza de 25 sa nu fie suficienta, zic si eu. Endocrinologul sa decida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobo_mica spune:

fetelor multumesc pentru primire!!!

Elle_me
- da asa este , am o sarcina oprita in evolutie ... insa cauza pierderii am aflat o dupa ani de zile...mi s a spus ca hidrosalpinxul pe care l aveam pe trompa dreapta, lichidul acumulat in ea nu a permis dezvoltarea fatului... asta am aflat dupa ce din proprie initiativa ne am pus pe analize si eu si sotul meu, fara a avea recomandarea unui medic... pentru ca mergeam la medici,( e clar la mine in localitate), dar noi nu ignoram faptul ca undeva exista o problema pentru care nu reusim sa avem copii, insa noi eram ignorati, eram trimisi cu zambetul pe buze acasa, incurajati chiar sa ne punem pe munca, caci daca am avut o sarcina, vom mai avea si pe a doua, ca se intampla fff frecvent ca prima sarcina sa fie pierduta... baliverne din astea... pe care noi tineri nestiutori le inghiteam...si stateam luna de luna cu inima in gat sub semnul intrebarii "vine nu vine" ... subliniez ca am fost operata de apendice... cand problema era hidrosalpinx ul, s a vazut la deschidere, dar nimeni nu a spus nimic...am auzit pe masa de operatie medic catre medic "vezi ce e aici?!?, apoi am fost intrebata daca am menstra regulata" si atat, dar nu mi s a spus nimic ca nu cumva sa fie acuzat cineva ca s a scos altceva cand problema era alta... in fine... Am facut analize, secretii, papa, hormonale, spermograma, spermocultura, totul era OK, am facut HSG, iar in urma lui am descoperit problemele tubare... Medici neseriosi, neinteresati...m au tratat fara pic de seriozitate, nici macar pe jumatatea cu care tratam eu toate cele intamplate... e drept si fizicul ma tradeaza oarecum ... arat practic precum un copil... dar asta e alta poveste...si ma intind la vorba... E cert ca ai dreptate sa fac si analizele pentru mutatii genetice :)

QiaoBing nici eu nu stiu ce sa mai cred... eu m am pricopsit cu boala asta in urma HSG ului, de la substanta de contrast... atunci valorile au luat o razna( ajunsem la un TSH de 0.0001, ATPO valoare peste 500)... sau cum ai spus tu de curand p aci "au fugit de pe hartie" si spun ca in urma HSG ului, pentru ca aveam analizele facut cu o luna inaintea HSG ului... S a adeverit ca sunt alergica la iod, lucru pentru care n am fost testata ... pentru Basedow Graves se face o analiza speciala si anume TRABS, care la vremea pe cand am fost diganosticata era neconcludenta.

Fetelor imi cer scuze din nou ca am "navalit" aici, dar discutia despre TSH m a atras si m a determinat sa sriu aici. Stiu ca toate aveti un istoric trist si va urez tot ce mi doresc eu mie, mult NOROC caci daca avem noroc avem de toate, de la bani si sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza!
Elly cum te mai simpti, sper sa iti revi mai repede... hai ca ma tot gandesc la suculetul ala care trebuie sa il bem impreuna
Bobo bine ai venit si mult noroc!
Ari ai terminat cu mutatul?
Qiao ma bucur tare mult ca i-ai gasit pereche lui Gugu, apropo ce nume i-ai pus porumbitei?
babute dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miky - sunt mai binisor ... mai tusesc ... sunt ragusita si imi curge nasul ...
Azi ma duc la un dr.pneumolog pt durerile din spate ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndrewD

In privinta ATPO, adica anticorpii antitiroidieni, doctorita ne-a confirmat ca nu are ce le face. Se poate lucra doar la TSH, asta fiind de fapt important pentru sarcina.

Si mie mi s-a spus acelasi lucru dar eu sunt dovada vie ca se pot face foarte multe pentru scaderea anticorpilor antitiroidieni. Eu am avut ATPO 700 si am ajuns la 17.42 urmand "tratamentul" de care iti scriam in capitolul trecut. La fel si o colega de-a mea care avea Anti-Tg crescuta si a ajuns la normal cu acelasi "tratament".

Va recomand tuturor celor interesati sa inteleaga bolile tiroidei o carte scrisa de un doctor pentru pacientii carora doctorii le spun foarte putin si pentru care fac foarte putin. Nu este tradusa in romana dar pentru cei care vor sa o citeasca in engleza o pot comanda cu livrare gratuita de aici: http://www.bookdepository.co.uk/Why-Do-I-Still-Have-Thyroid-Symptoms-When-My-Lab-Tests-Are-Normal-Datis-Kharrazian/9780985690403

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna fetelor
Se anunta a fi o zi perfecta!
Nu am mai intrat ca am fost un pic racita, dar acum sunt ok si gata sa ies in fulguiala de afara.
Pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Chiar a fost si este in continuare o zi perfecta!

Pup fetele si strang mana baietilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Hello everybody!
A fos o zi in care de abia asteptam sa ajung acasa
Alex, la tine in cartier nu a plouat toata ziua? Ca pe unde am fost eu a fost innourat si a si plouat, so... eu as fi vrut pe canapeaua mea!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput