Clubul "babelor" FIV-oase 73

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Med New Life...am avut un feeling cu ei deoarece inca de la alegerea numelui clinicii s-au lipit de un alt nume, respectiv MedLife. Asta denota o gandire de gainari sau mai concret de lipitori.

E ca la electronice sau imbracaminte, unde sunt create denumiri apropiate de cele serioase si renumite: Panasonic=Panascanic; Sony=Sany, etc, etc. Erau larg raspandite imediat dupa revolutie. Evident niste pocnitori.


In privinta acelui enteroccocus SPP, doctorita i-a dat doar sotiei 3 zile de anibiotic foarte puternic Azitrox 500 (1/zi) +10 zile de ovule intravaginale macmiror. Mie nu mi-a dat nimic desi am insistat. A zis mai mult de gura mea ca daca tin neaparat sa iau si eu.

Faptul ca e sensibil la orice antibiotic sugereaza ca nu e infectie de spital ci poate s-o fi infiltrat in timpul laparoscopiei, fiind o infectie care provine din intestine si care oricum nu se prinde decat pe fond de sistem imunitar deficitar.

Eu am avut acest enterococcus spp descoperit in martie 2012 la spermograma si era rezistent la vreo doua antibiotice. Dupa 10 zile de tratament, am refacut spermograma in octombrie 2012 si scapasem.

Sotia facuse cultura de secretie de col uterin in februarie 2012 si n-avea nimic.

Oricum acest enterococcus spp nu se transmite prin contact sexual, fiind productia proprie a fiecarui organism, regasindu-se in mod normal in intestine. Asta e versiunea pe care ne-au spus-o toti medicii de pana acum.

Din acest motiv nici unul nu a considerat util sa ne trateze pe amandoi. Oricum antibiogramele au aratat diferit, deci nu sugereaza ca ar fi acelasi enteroccocus spp.

Eu am hotarat ca mi-e pofta de niste antibiotice, arata bine ale sotiei, asa ca am hotarat sa iau si eu...pentru gust...sa zicem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

A...uitasem...despre TSH...pai la un medic endocrinolog de la Polisano Bucuresti am fost, unde ne-a recomandat doctorita supraspecializata in infertilitate...ce sa zic...vedem peste o luna de euthyrox 25 cam care e treaba. Intre timp ne vine randul si la alti endocrinologi mai batrani.

In privinta ATPO, adica anticorpii antitiroidieni, doctorita ne-a confirmat ca nu are ce le face. Se poate lucra doar la TSH, asta fiind de fapt important pentru sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor si andrew,
are dreptate dr endocrinolog la atpo nu se poate lucra si chiar daca tsh-ul va fi normal si fara tratament anticorpii vor iesi in afara limitelor....mama are hipertiroidism si dupa 3 ani de tratamente si mers lunar la analize si endocrinolog , rmn si eco de tiroida(si astea lunar la inceput), toate urmarite de un dr din afara tarii, a reusit sa aiba tsh in limite normale fara tratament , insa atpo-ul ramane marit...
eu zic ca si soacra sau socrul sa se investigheze pt ca astfel de boi se transmit si pe cale genetica....cel putin ginecologul meu a insistat foarte mult sa-mi fac si eu analizele de tiroida anual, cand i-am povestit de mama....acum nu prea m-am interesat eu cu ce se papa tiroida asta insa ma caut din cand in cand...
fetelor am reusit sa ma programez la gine , apoi ma duc si la eco de sani...daca reusesc sa-l duc si pe sot am indeplinit planul de dr pe urmatoarele 6 luni
qiao ce sa zic despre med new life...am fost o singura data acolo, la medicul care m-a operat a doau oara, insa nu in clinica lor am facut interventia...se fac bani multi in domeniul asta oricum , dar daca mai si bagi mana pana la cot te poti imbogatii(ca apoi sa ajungi la mititica)...nu stiu cat merita si ce minte bolnava poti sa ai sa-i pui pe toti oamenii care au fost in clinica ta sa se gandeasca ca cine stie ce s-a intamplat cu materialul lor genetic...ca oameni suntem si te intrebi, nu? poate sunt eu mai paranoica...
sandy felicitari si aici, dincolo n-am intrat inca...sper ca la anu pe vremea asta sa ne intrebi de formule de lapte praf, defapt nu numai tu sunt niste restantiere pe aici care dorm cam mult noaptea le doresc plansete de bebe la toate
elly of saracuta ai ramas flamanda
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare ...
Problemele astea cu tiroida mi se par ff ciudate ...

Eu de ex. in 09.2012 mi-am facut analize de tiroida si aratau asa:

TSH = 2.75 (interval referinta 0.35 - 4.94 #956;UI/ml)
Free T4= 1.1 (interval referinta 0.71 - 1.48 ng/dL)
Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) = 1 (referinta < 5.61 UI/ml)
Ac Anti-Tiroglobulina= 344.47 (referinta < 4.11 UI/mL)
Am inceput tratament cu Euthyrox 25 mg / zi ....

Luna aceasta mi-am refacut analizele si :

TSH = 3.14 (interval referinta 0.35 - 4.94 #956;UI/ml)
Free T4= 1.01 (interval referinta 0.71 - 1.48 ng/dL)
Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) = 1 (referinta < 5.61 UI/ml)
Ac Anti-Tiroglobulina= 123.2 (referinta < 4.11 UI/mL)

De ce mi-a crescut TSH-ul daca Ac Anti-Tiroglobulina a scazut?
sau
De ce mi-a crescut Tsh-ul desi am luat Euthyrox???

Nu prea mai inteleg ....
Vinerea viitoare am programare la endocrinolog .... sper sa ma lamureasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sandy - multumesc pentru gandurile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna babutelor(si mosilor) va doresc o zi faina de tot,

xddiasa sa fie si te astept si pe dincolo, doar in vizita...cat priveste laptele praf si noptile de nesomn de bebe Doamne ajuta sa fie cat mai curand pt multe"adormite sau mai vioaie de aici"o sa ma gandesc mai tarziu in detaliu la asta...acum sper sa gaseasca surogata potrivita pt. donatoarea potrivita(din cele selectate) si sper sa ma anunte cat mai curand ca vom incepe procedura.

Elly cu drag toate gandurile bune

Cat priveste tiroida ta probabil a intrat in repaus datorita Eutyrox si in plus iarna TSH creste pentru ca tiroida devine in general mai lenesa.
Si eu am patit la fel anul trecut cu Eutyrox 25 mi-a crescut TSH de la 3,14 la 3,9 in prima luna. Mi s-a crescut doza la 50micrograme progresiv (initial 37,5) si asa am ajuns la sub 2 intr-o luna si in timp la sub 1. Totusi in clipa in care am ramas gravida doza ed 50 nu a mai fost suficienta si TSH mi-a crescut din nou la 3.
Ai "putintica rabdare" ca ti se va stabili doza potrivita si atunci vei vedea ca si TSH-ul tau va fi OK.

Andrew la anticorpi nu au ce sa le faca, dar probabil daca veti face FIV sotia ta ar trebui sa ia Prednison sau prednisolon din prima zi de stimulare pt a evita respingerea embrionului de catre organism. Cat priveste endocrinoloaga care a spus ca e OK TSH pt FIV ar fi bine sa mai citeasca pt ca inseamna ca nu prea are ce cauta in jurul FIV-ului.

Pupici tuturor



Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobo_mica spune:

Buna "babutelor"

Scuze ca "intru" aici,,, dar inainte de toate am sa bat la usa ... va tot citesc, caci am tare multe de invatat de la voi. Vin si eu cu intrebarea ce valoarea a TSH ului este ok pentru FIV?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobo_mica spune:

pe scurt despre mine:

Eu 32 ani, sotul 32 ani - el este OK
- 2006 - incercam sa avem un copil
- 2008 - o sarcina oprita in evolutie
- 2010 - HSG - hidrosalpinx trompa dreapta , trompa stanga partial permeabila
- 2011 - laparoscopie , scos trompa dreapta
- 2010 pana in prezent tratament hipertiroidie Basedow Graves
- 2012 decembrie depus dosarul prin subprogram, acum suntem in asteptare...si am recomandarea de a face din nou analizele pentru tiroida... TRABS, TSH....

Cred ca m am lamurit... cu valoarea TSH ului... scuze ca am "intrat" aici!!! va pupi pe toate!!!

:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Intru pe fuga sa imi pup babutele mele dragi Mi-e dor de voi toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana ce fac fetele??
Cred ca te obosesc ??
Sigur esti topita dupa ele


Mergi la inceput