Juniori de Iulie - August * 2004 * (110)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si eu chiar ma dau peste cap sa fiu genul de mama prietenoasa, nu s cu aere de general si cu "faci cum zic eu ca de nu-ti iau gatul" intotdeauna explic, cer reply, incurajez pareri, idei, solutii, sa gasim impreuna calea cea mai ok, sa discutam mereu pana mi se usuca gura, sa negociem, deci nu stiu ce am gresit de s-a vazut nevoit sa mi ascunda. bine, nu-s lucruri majore si grave, dar asa se incepe, cu chestii mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Brei, m-ai facut curioasa ... dar despre ce e vorba ? Ce a facut Danu si nu a spus ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alice2004

Brei, m-ai facut curioasa ... dar despre ce e vorba ? Ce a facut Danu si nu a spus ??

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=8PBO7YE7vjE" target="_blank">The Calypso singer


el are un loc in clasa, in banca, si d-na insista sa-si pastreze fiecare locul lui din clasa I. Ii muta doar pe motive disciplinare sau daca apar pb cu vederea. I s-a nazarit sa se mute pe alt rand cu alta colega, aprins calcaiele se numeste, pe motiv ca n-o mai suporta pe fosta colega. in mod normal, trebuia sa apeleze la invatatoare, la mine sa vedem de ce-i face viata asa imposibila. El nu, s-a mutat direct pe alt rand cu alta colega. Intreb si eu intamplator intr-o seara uitandu ma pe un test "colega ta cat a luat?>" la care el "nu stiu", eu "pai cum, nu a primit si ea foaia pe banca, nu ai vazut?" el.."nu". Mi s-a parut suspect dar am lasat-o balta, n am mai zis nimic. Maine zi, ma duc la scoala sa-l duc si uit sa-i bag si mancarea. Ma duc fuga la pauza mare sa i-o duc, si cand colo, el in alta banca. Eu caut copilu in banca lui, invatatoarea mi face semn spre alta banca si-mi zice "dar nu stiti? sta acolo de o saptamana, el s-a cerut, eu deja sunt satula de mutarile astea, toti vor sa se muta care unde" Eu, sa-mi plesneaca obrazul, zic "nu, nu stiam"
Ma mir ca nu e genul lui sa ia decizii din astea fara sa discute cu mine daca are o pb cu cineva de la scoala. Indiferent ce pb. In clasa I am rezolvat toate pb si acum e prieten cu copiii cu care avusese "nepotriviri" . Si nu a stiut ce sa motiveze acasa, de ce a evitat sa-mi spuna ca se muta sau ca are o pb. A acceptat invitatia colegei lui asa ad hoc, fara sa cugete, fara sa astepte feed back de la invatatoare. D-na stiindu-l copil bun, l-a lasat in pace insa n-a fost ok sa nu-mi spuna. Drept urmare doamna i-a lasat pe toti asa o vreme apoi i-a mutat pe toti la locurile lor, insa cu alti colegi.
Eu ca sa sting focul, am organizat acasa o dupa amiaza si i-am luat-o pe colega lui la noi o zi, de la 12 pana seara la 7, in grija, sa manance impreuna, teme, joaca etc. Acasa i-am ajutat doar la teme si le-am servit masa, in rest n-am stat in capul lor. am fost discreta. A doua zi la scoala s-a vazut efectul. Colega nici nu l-a mai salutat, nici n-a mai vb cu el, nici nimic, ever since. Chiar si cristi mi-a zis ca nici dimineata desi s-a intamplat sa intre deodata pe poarta scolii nu l-a salutat. Nu uitati ca aceasta e colega care i-a cerut insistent sa se mute cu el si el a acceptat. Acum nici nu-l saluta, nici macar a doua zi duopa ce s-au jucat o dupa amiaza intrega impreuna la noi nu l-a mai salutat. Deci....asa s-a stins pasiunea. end of story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Lia ti-am raspuns la email!
Alice pana la urma ce-ati facut cu tratamentu pt anemie? Pe mine daca nu ma tragi de maneca..nu faci nimic!

suntem pe utlima suta de metrii cu cabinetul..si emreu apare ceva..acum astia de RDS nu au tel sa-mi de-a!nu au stick de net si multe,..dar au promotii!! Asa ca cred ca voi face o vizita la OPC pentru prima data...

Rox, lasa ca se gaseau oameni cu bani! In orasul in care nu exista trotuare si nici spital de copii...eu vreau Disney???...ma mir si eu de mine..

cred ca- ducem pe Luca la baschet...un fel de sinucidere pentru noi..ca nu vom avea timpul necesar...nu stiu nici de la scoala cine -l va lua..dar la asta ma gandesc mai tarziu ...stiti expresia..
Mi-e mila de el ca nu are unde sa mearga..cum sa mai socialize..si sa fie si util si placut..

in alta oridine de idei..ce carti ati mai luat pt copii?>ce mai citesc?Insula Misterioasa varianta lunga este inca neatractiva..si nu mai stiu ce sa cumpar sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Olivia, merci mult de raspuns,
eu carti n0am mai cumparat, are culegerea de povesti de la scoala si inca nu e gata nici aia, nu e fan citit, i-am luat o data cu jurnalui unui pusti la recomandarea vanzatoarei ca fiind ceva foarte citit de copii "Babe", de care inca nu s-a atins insa Danu nu e genul cititor impatimit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Haaaaaide, mey, Lia, ca eu credeam ca cine stie ce-a facut nasol si nu ti-a spus, cind colo, el s-a mutat linga alta fata care-i place, ca asa am inteles, nu ?? Pai io daca as sti ca gizmo e cuminte si nu face acrobatii pe la scoala, zau ca nu m-as supara ca nu mi-a spus de mutare !! Ideal ar fi sa vina si sa discute tot cu noi, dar eu cred ca asta este ceva ce nu se va intimpla si pe masura ce cresc, pe atit vor fi mai retinuti in a impartasi cu parintii (sa ne gindim ca si noi faceam la fel, nu ?). Hai, ca nu ai asa un motiv sa te superi, pe cuvint de onor !
Kimmy, nu am facut nik cu anemia, am asteptat un semn de la tine si am mers pe alimente care contin mai mult fier (ca am cautat pe goagal ). Spuneai ceva de un supliment - captofer parca ?? - dar nu am avut curaj sa ii dau lui giz fara acordul unui medic (pe al meu am uitat sa il intreb, recunosc).
Io cind va aud de carti citite de copchii imi rod unghiile de ciuda, ca pe Andrei abia-abia il pot convinge sa deschida o carte ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Oh, ca sa nu mai editez, Lia, sa stii ca eu cred ca invatatoarea greseste mult lasindu-i sa se mute care unde vrea !! La noi nu se muta copiii in alte banci decit "regulamentar", cind profesoara considera ca au facut bisericute si s-au imprietenit prea mult unii cu altii si nu mai sint atenti cum ar trebui sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Pai inseamna ca doar invatatoarea noastra are alte printzipiiodata pe luna,intr-o ora de sport are program de mutat,ii intreaba care si cum vor sa se mute si ii muta...in plus doar primele banci sunt fixe,restul se muta dupa o saptamana cu o banca in spate....mie mi se pare ok....acum joi cand a intrebat cine vrea sa se mute,au fost 3 baieti care au vrut cu mandra....ea smecchera,ca sa nu se mai mute a ales pe unul cu ochelari care statea in prima banca
Kim mandra a terminat Heidi,i-a placut mult...da'ei primesc tema la literatura sa povesteasca pe capitole cate o carte, timp de o saptamana si a avut carti cu multe capitole Buratino,Vrajitorul din Oz....asa ca nu am mai cumparat nici o carte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Imi place ideea cu tema la literatura, la noi se merge dupa manualul de lectura si atit !! Profesoara tot spune ca sa citeasca acasa, ce vor ei, de la reviste pentru copii la carticele, ceva usor, dar nope, Andrei nu vrea si pace buna. Acu ce vad ca s-a mai inmuiat si si-a luat citeva carticele la scoala, sa aiba in pauza, probabil ca i-am povestit eu de colegul lui Tony (pe care l-am laudat ca citeste in loc sa se zbintzuie prin clasa) !!
Eu tin minte ca dintre cartile copilariei mi-a placut Morcoveata, chiar i-am citit un capitol lui giz, dar a fost mai usor sa citesc eu, cind am schimbat si i-am dat lui cartea, a spus "pas".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Winnie de Pooh - cartea, a terminat-o ieri si azi a luat FB la literatura (dupa ce termina o carte trebuie sa scrie pe caiet lista personajelor si de cine i-a placut mai mult si de ce). Cred ca se apuca de Colt Alb ca o tot frunzareste

La noi copiii rotesc cu bancile in fiecare saptamana!! Rezultatul e ca toata lumea e prietena cu toata lumea

Pe mine Vic nu ma minte grav, doar din cand in cand pur si simplu uita sa-mi spuna cate ceva si pe urma ne certam etern "maaaamiii, dar ti-am spus ca asa si pe dincolo si tu nu stiu ce trebuia sa faci si sa dregi" Dar minciuna e naturala, de exemplu are de sarit 2 mii corzi si ma "fraiereste" cu 2, 3 sute, eu ii trec cu vederea, dar antrenorul o ia foarte personal.

Lia, Danut a experimentat "dragostea de la 6 ani" probabil, nici macar nu te-a mintit, a omis sa-ti spuna si acum sincer, ar fi bine sa te obisnuiesti cu "omisiunile" astea ca altfel o sa-ti falfaie o vena'n cap peste vreo 8, 9 ani. Eu nici n-as pune-o la capitolul minciuna. Minciuna e cand ia B la scoala si spune ca are numai FB - bine ca nu s-a intamplat, dar mai stii? Sau cand il intreb daca a facut tema (o expunere libera), zice "DA" dar daca verific, gasesc o foaie cu o (una) propozitie!! Asta s-a intamplat si a tot tinut-o sus si tare ca el a facut, ca o lista de idei poate sa fie exprimata si printr-o unica fraza, etc, etc, dar i-am taiat-o "da, ai facut misto de mine, de munca mea si a antrenorului".


Mergi la inceput