Juniori de Iulie - August * 2004 * (110)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

am intrebat si eu copilul..tu nu stii ce rezultata ai avut la concurs??
el candid??pai nu ti-a zis dna?...in fine a luat 81 de pct..De aiai mi-e ciuda pe neatentie...ca uite ce rezultat slab!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Sa va povestesc ce a facut copilul meu cuminte astazi... Ieri i-am dat voie sa isi ia in ghiozdan un ursulet mic din plus (ceva de vreo 5 cm inaltime), sa doarma cu el la after-school.
Azi dimineata urca scarile spre camera lui cu ghiozdanul in spate..."mami, ma duc sa iau ursuletul...".
La 9 dimineata ma suna barbatul:"Stii ca Matei si-a luat tableta la scoala??". Am mutit... L-a sunat invatatoarea foc si para, ca Matei se joaca in pauza pe tableta...
Ma suna copilul dupa ore...Eu ma fac ca nu stiu nimic. El, candid, parca nici nu fusese azi la ore:"Mami, azi dimineata, cand l-am pus pe urs in ghiozdan...a alunecat si tableta, m-a vazut un baiat, m-a parat doamnei, care l-a sunat pe tati si.... a facut urat".
Nici nu stiu cum sa reactionez acasa, in toata povestea ma supara minciuna, cred ca a stat 3 ore la scoala gandindu-se cum sa fabrice o poveste pentru noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

prin maidan ma rfeream la orice loc unde sa te poti juca cu mingea..in genral copii de la blocurile din apropierea unei scoli,folosesc acel spatiu..apoi in parc..Luca nu pune mana/picior pe minge...la asta m-am referit..Sala este sala lor de sport, a scolii , de 2 ori pe saptamana cate o ora.Untul scoate din ei!!Nu au stat copii aceia 60 minute..deloc!! Cum este unul mai apatic..primeste mustrare..dormi sau joci?? Nu mi-a dat in cap sa filmez!

Andries eu nu-s obsedata de 100 pct..dar nici 70! Ieri m-am intalnit cu profa de sport si am auzit ce aud mereu..nu este atent!Nu ca deranjaza, sau se joaca cu altii...nu-i focus pe ce trebuie facut!Raman la ideea de o forma usoara de ADHD..si atunci tare greu ne va fi cu scoala ...


Ok, te intreb ceva: exista o activitate, macar una la care Luca este atent si participa cu placere? Daca da, nu ai de ce sa te gandesti la adhd uri sau mai stiu eu ce. Ce crezi ca pe-al meu il da atentia afara din casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui roberta04

Sa va povestesc ce a facut copilul meu cuminte astazi... Ieri i-am dat voie sa isi ia in ghiozdan un ursulet mic din plus (ceva de vreo 5 cm inaltime), sa doarma cu el la after-school.
Azi dimineata urca scarile spre camera lui cu ghiozdanul in spate..."mami, ma duc sa iau ursuletul...".
La 9 dimineata ma suna barbatul:"Stii ca Matei si-a luat tableta la scoala??". Am mutit... L-a sunat invatatoarea foc si para, ca Matei se joaca in pauza pe tableta...
Ma suna copilul dupa ore...Eu ma fac ca nu stiu nimic. El, candid, parca nici nu fusese azi la ore:"Mami, azi dimineata, cand l-am pus pe urs in ghiozdan...a alunecat si tableta, m-a vazut un baiat, m-a parat doamnei, care l-a sunat pe tati si.... a facut urat".
Nici nu stiu cum sa reactionez acasa, in toata povestea ma supara minciuna, cred ca a stat 3 ore la scoala gandindu-se cum sa fabrice o poveste pentru noi...

poze
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243" target="_blank">Povestea nasterii



wow... asta da premeditare!! Robi, eu zic sa-i confisti tableta o saptamana, dar lui nu-i spui ca-i o saptamana, ii spui doar ca se confisca, ii spui ca-i "prea alunecoasa si trebuie sa o pastrez eu putin pana ii scad propietatile de alunecare" si asteapta sa vezi cand o s-o ceara si cum justifica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Si ca o consolare, si al meu s-a dus cu jucarii la scoala desi nu avea voie (bay blades si legouri) ca trebuia sa se dea "rotund" in fata colegilor, ce sa-i faci e faza cu "eu am", "eu sunt mai tare", alt statut, colegii vin la tine sa te roage sa le dai si lor, etc etc.
Am avut nenumarate scandaluri pe tema asta, multe finalizate cu exclamatia in lacrimi "tu nu stii cat de grea e viata mea la scoala"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Robi o pedeapsa tot trebuie sa existe..tu stii ce-l doare mai tare..
Andries el participa cu placere la tot!! Dar asta nu insemna ca este si atent...La modelaj face niste chestii superbe,dar la fel plangeri de genul....nu este atent..este prea agitat..Numai asta aud!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Decat sa auzi ca e muta ... mai bine asa, suna mai normal Kim pe bune.
Rob, confiscare pt alunecare si mai vezi tu ce pt minciuna ! Io asa as face.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Buna seara
Liliana ce fain ca Adelutza face un filmuletcand este gata sa ni-l arati si noua...bafta multa la evaluari
Kim ce cool trebuie sa fie cu asa antrenor la baschet.....eu raman la ideea ca-s inca mici si este absolut normal sa nu aiba stare si sa fie atenti....asta se regleaza odata cu varsta
Meii a mea este de 100 de puncte la batut mingea in parc...cred ca am in casa mai mult de 20 de mingii..
Btw de ce zicea Andries,cu care sunt de acord. .colegul mandrei care a luat 100 de puncte a facut saptamana trecut 16 teste asemanatoare...mie mi se pare ca trebuie sa fi un pic zuzu ca pentru un rahatzel de concurs sa stresezi asa cupilu
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata tuturor !!
Ne pregatim de inca o zi de scoala, am facut si cafelutza , asa ca va doresc numai bine, usor la munci si sanatate maxina !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Robi si eu as confisca tableta. cat timp crezi tu ca e destul. ca clar e premeditata, vorba lui Andries
ai mei si amandoi cam gutunariti, Patrick tuseste urat... na. sa mai si bolim nitel.
noroc ca afara e frumusel si caldut, parca parca simt un miros anemic de primavara.
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput