Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Adrianadana, nu stiu nimic despre cum se manifesta, dar daca ai indoieli, mai bine fa-ti o programare la dermatolog de urgenta. In caz de herpes se sisteaza imediat alaptarea bebelului.

Am vrut sa iti las un link dar mi-a fost modificat pentru ca exista si pe site-ul acesta ceva despre acest subiect. Caut si revin.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Uite gasesti aici toate subiectele dezbatute despre herpes la mamelon: http://www.desprecopii.com/info.asp?q=herpes+mamelon&sa.x=0&sa.y=0&sa=Cautare&cx=014251266025486033513%3Aygyotn3q_qs&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&id=74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

multumesc mult Kytana, intru la studiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

am studiat. nu m-am lamurit.
cred ca ii vor da lapticul din celalalt san, iar pe cel din asta il voi arunca. voi completa cu provizii de la congelator. problema e ca ma tem sa nu fi fost besicutele de ieri si sa nu le fi observat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, dragi mamici!

Multumim pentru urari si vi le intoarcem inzecit! Am sarbatorit cu placinta de dovleac, ciuperci la gratar cu mamaliguta si oua ochiuri. Iar Matei, desigur, va serveste cu suc de morcov :))

Azi a papat fara probleme sucul (v-am atasat si poza cu rezultatul final ), cam 3 lingurite, doar ca dupa un timp a varsat, era alb cu o tenta de portocaliu. Si a fost cam marait dupa aceea. Nu cred ca i-a priit sucul de morcov, maine ii dau aceeasi cantitate, nu cred ca vreau sa maresc doza, iar inainte de masa ii voi da niste bonisan. Daca tot asa varsa o sa vb si cu pediatra. La voi au fost probleme cu stomacelul dupa prima portie diversificata?

Azi-noapte Matei a dormit suuuper, s-a culcat de la 18.30 si-a dormit pana la 7.15 cu 4 treziri, deci parfum! Si partea super e ca m-am culcat si eu devreme, de la 7 seara si-am dormiiiit! Deci se pare ca si Matei avea nevoie sa recupereze, la cum a dormit saracutul in ultima sapt...

Adriana, chiar te admir pt cat te lupti sa-i dai lm, fie el si cu bibe. Eu m-am muls doar de cateva ori si mi se pare tare obositor, dar sa o fac zilnicSper sa treaca repede basicutele acelea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, mamici si bebici

Noì tot bolnavioare.

Vreau sa va intreb, pe cele care ati optat pt blw, cum se pot da cereale in acest caz ? Papelusca, ziceai ceva de o carte, ai reusit sa o scanezi?

Adriana, imi pare rau de problema.

Va pup si sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Buna fetelor,

Va citesc de vreo doua luni si abia acum am reusit sa ajung la zi. Initial am zis ca doar voi citi, dar sunteti toate niste dragute si as vrea sa intru si eu in comunitatea voastra.

Am si eu un bebe Luca si e mai micut decat oricare din puiutii vostri. El s-a nascut cu 2,32 kg si acum o saptamana, cand a implinit 4 luni avea 5,29kg. E un bebelus extrem de cumintel, sta destul de mult (cand il las) si se joaca singurel, doarme bine ziua, iar noaptea in cel mai rau caz se trezeste de doua ori (asta rar), de obicei doar pe la 5, 6.
Se rostogoleste cateodata de pe burta pe spate, invers inca nu, vrea sa se ridice si e bucuros cand il ajut - il las doar cateva secunde pe fundulet. Nu imi fac probleme cu rostogolitul, il la cand vrea el. Caputul il tine bine de mititel.
Si acum sa ajungem si la partea mai rea, ca nu putea fi totul roz. Ma chinui foarte tare cu el sa manance. In ultimele doua luni a pus tare putin in greutate. Tot incerc sa gasesc cauze si tot nu imi dau seama de ce. Pediatra zice ca e ok copilul, arata bine, e vesel, sigur nu are nimic, fiecare are ritmul lui, dar sa incepem sa-i dam cereale. Eu tot vreau sa aman, dar cred ca incep de saptamana viitoare, ca nu stiu ce sa ii mai fac. Are cate o zi, doua cand mananca bine si apoi o luam de la capat. De obicei mananca intre 600 si 700 g in 24 ore.
Mi-a zis sa incep si cu suc de morcov si apoi de mar. Am fost reticienta, dar am zis ca incerc totusi, in ritmul in care accepta el.


Stela, si al meu a varsat putin prima data cand i-am dat si a primit doua lingurite mici. De a doua zi i-am adaugat tot cate o lingurita si nu a mai varsat. Acum vad ca ii place, deschide gurita si asteapta sa ii mai dau.

Mai aveam de zis, dar trebuie sa plec acum, revin mai pe seara.

Multa sanatate puiutilor bolnaviori!

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adriana, nu stiu nimic despre herpes.

Stellutz, sa va fie de bine somnicul si suculetul! Pupam brotacil dulce.

Ana, exista rondele solide sau biscuiti la care bb molfaie. Eu la astea ma gandesc acum.
Daca te gandesti la cele pe care le faci cu lapte, nu stiu cum i le dai. Il lasi sa-si bage mana si sa se linga pe degete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Va multumesc tuturor.
am intrebat fetele de la "sprijin pt alaptare" si mi-au spus ca sunt anale infundate. Cred ca au avut dreptate pentru ca le-am intepat cu ac steril si sanul a inceput sa curga.
Referitor la blw si cereale stiu ca freedelia zicea ca nu se dau cereale pulbere ci rondele si biscuiti, cum spune Oli. Chiar voiam sa intreb cat a fost carrier-ul?
Mirabela cum mai e Calin?
Kytana ce faceti? nu ai dat raportul
Elfica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Simona_luca, bun venit! Mesajele tale sunt moderate, asa ca nu le vedem in timp real.De aia nu te-au 'urat' (de la urare ) fetele pana acum. Cand e nascut puiutul tau?

Stela, nu stiu ce sa zic....daca mai vomit incearca sa iei legatura cu pediatrul. Sau macar sa stai de vorba cu ea inainte sa ii dai data viitoare.Pana la urma tu trebuie sa o iei usurel, de aia ai inceput acum.Daca el nu e inca pregatit cu burtica, nu are nimic daca mai amani o saptamana. Nu o sa mai fie pe fooooooooarte lent ci doar mai leeeent (daca ma intelegi...adica in loc sa o iei cu de astea de inceput o sa ai la dispozitie 5 saptamani - sa zicem- in loc de 6.mare diferenta nu ar fi)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput