Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara dragi mamici

Noi am disparut o perioada. V-am citit in fiecare zi, dar n-am mai apucat sa va scriu. Mi-a racit fetita cea mare saptamana trecuta si de ieri a inceput si asta mica sa tuseasca foarte urat, de azi ii curge si nasucul.

Mirabela, Doamne ajuta sa isi revina Calin cat mai repede. M-am gandit mereu la voi.

Am vazut ca ati inceput sa discutati despre diversificare. Si la mine Ilinca pare foarte nerabdatoare sa vada ce e prin castroane, cand stam la masa ar fi in stare sa traga tot de pe masa. Eu i-am mai dat sa puna limbuta pe un morcov sau o portocala, un mar, dar n-a mancat propriu-zis, doar a simtit gustul. Sincer, inca ma mai bucur ca am de pregatit doar un biberon din cand in cand, ca stiu ca apoi incep retetele, orarele... La cea mare am inceput cu cereale ca am gasit un site de prin America, cred,(dar nu mai stiu care)care mi s-a parut f util atunci si am facut cum ziceau ei. As face si cu asta mica la fel, ca ea e slabuta, numai sa gasesc site-ul.

La Maria pot spune ca diversificarea a fost un succes, nu a fost nici o mancare pe care sa mi-o refuze, dar era complicat. Aveam orar pe zile, pe ore, 2 zile cu peste, 2 cu ficat, 2 cu carne, oua de 2 ori pe saptamana etc. Acum, la 3 ani si 4 luni imi face de-a figuri la masa de nici nu o mai recunosc. Acum, mai nou, nici nu mai vrea sa manance singura.

Despre capsuni...nu am stiut ca-s alergene si i-am dat pe la 7 luni, cam asa. Inca i-am facut si poze cum manca ea singurica si s-a murdarit toata. Din fericire n-a avut nici o problema.

Cam atat, mai revin daca-mi mai amintesc ceva si daca mai reusesc.

Va pup pe toate si multa sanatate bebelusilor, ca tare-i rau cand sunt bolnaviori. Si voua sanatate si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

sanatate fetelor ANAOMARIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Multumesc frumos mami.ilinca. Sa dea Dumnezeu la toata lumea!

Oli, tot vroiam sa te intreb cum se impaca Maya cu colacul, ca a mea poate sa scoata capul prin el si tot stau cu mana sub barbie la baie.

Va pup si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

STELA, LML lui Mateias si succes cu sucul de morcov!
LML si lui Vlad Petru de VEROBORODA! ce mai faceti voi?

vad ca s-a vorbit mult despre diversificare; vin si eu la spartul targului
Aveti dreptate, cate carti, atatea idei. Eu citesc de peste doua luni, ca era un stres pt mine si vreau sa fiu pregatita. Tot ce v-am spus pana acum am citit la alte mame informate si prin carti, Cum eu vreau sa incerc autodiversificarea, la mine nu se aplica nici cantitatea, nici metoda sau ordinea solidelor introduse. Deci, un stres in minus.
CARINA, parca tu ziceai ca n-ai vazut nicaieri cantitatea maxima de solide. Vreau sa spun ca in ghidul provinciei mele scrie putin diferit decat in Quebec. Cred ca esential e ca bebe sa manance in continuare minim 750 ml lapte pana la 1 an.

vedeti in ghidul de Quebec, la pag 472 zice de cantitati, apoi arata cum se prepara legumele http://www.inspq.qc.ca/tinytot/sections/TT2013_S4.pdf#page=146

Oricum, studiile de specialitate se schimba si ele la cativa ani. De exemplu, cand am mers la MF pt vaccinurile de 4 luni, mi-a zis ca pot introduce baby cereal de orez, pana la 6 luni. A spus ca acum OMS a concluzionat, ca urmare a studiilor, ca diversificarea ar tb sa inceapa la 4 luni; a zis ca inca nu e oficial, dar vor s-o faca in curand. As fi zis ca vorbeste el aiurea, dar mi-am amintit ca acum vreo doua luni, o tipa din Germania, de la piersicute, a spus c-a mers la un curs despre bebei, si li s-a spus ca acum solidele se introduc de la 17 sapt. in Germania. Tipa mai are un baiat de 4 ani, atunci a inceput la 6 luni, c-asa era valul , acum avea de gand sa inceapa la 4 luni, ca i s-a parut buna explicatia data la curs. Deci... depinde si in ce an faci un copil .
Eu sunt hotarata: cu vreo sapt.inainte de 6 luni, daca vad ca e pregatit (sta in fundulet bine in scaun si baleste a pofta cand mancam noi), incep autodiversificarea. Nu ma vad panicoasa cand s-o gag (cum se traduce in Ro? cica "a pune calus" lol), vedeti si voi pe youtube ce vreau sa zic, ca nu-i inecat cu mancare. scuze! Oricum, pt orice eventualitate, incepem intr-o sambata, sa fie si sotul acasa, just in case...

cat despre ordinea alimentelor, intr-adevar, depinde de cultura si obiceiuri. Exceptie: mierea de albine dupa 1 an, alunele de la 4 ani, zic ei.

cred c-am cam batut apa-n piua aici. Eu m-am cam saturat de carti: am citit atatea si pana acum ceva timp am fost stresata ca ar trebui sa doarma Stefan mai multe ore legat, ca ar trebui sa manance mai rar etc. M-am enervat intr-o zi si-am zis ca fac cum simt, ca-i mai bine pt amandoi! Asa si cu mancarea: incerc ce-am hotarat, si in functie de cum raspunde el, mergem mai departe! Ca nu exista copil nediversificat pe lumea asta!

sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lml Matei!!!

Ana, eu ii prind bine cataramele de la ceafa si nu ii iese capul. Nu mi s-a intamplat deloc sa scape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, o cafeluta cu lapte pt voi!

Fetelor, sa nu intelegem gresit, e foarte bine sa ne documentam si sa citim, cine are timp si surse bune de informare, ideea era ca peste tot gasim altceva si ne bulverseaza. De asta trecem prin filtrul personal si alegem ce credem ca-i mai bine. Informarea este buna si ne ajuta sa decidem mai usor ce este mai bine pt copil. Pe mine ma intereseaza mult cum se face in state de ex si in alte tari pt ca ma gandesc ca ei sunt mai elaborati ca noi si fac mai multe studii, informatia e mai buna zic eu. De asta rog fetele din alte tari sa ne mai spuna si noua si le multumesc pt asta. Ideea care am expus-o eu e sa nu ne cramponam de ceea ce citim si sa ignoram semnalele copilului pt ca asa scrie in carti. Sper ca m-am facut inteleasa ca stau mai prost cu concentrarea in ultimul timp.

Acuma stau si ma gandesc la ce spui tu Gabi cu diversificarea mai devreme, poate era mai bine sa-i fac analize pe la 4-5 luni si sa vad cum sta cu toate cele si sa fi inceput mai repede diversificarea... al meu chiar are lipsuri, acuma ca o fi de la natura, de la cresterea rapida, de la boala asta care nu mai trece, de la faptul ca mananca cam prost fata de David, nu stiu... acum nu mai cred ca e regula pt toti copiii sa inceapa fix la 6 luni. La David n-am avut probleme, avea de toate cele si am inceput aproape de 6 luni, oricum n-a mancat mare lucru ca a mers greu si tot a avut analizele bune. Deci depinde de copil.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Merci de cafea, Mirabela!

Dupa 3 treziri intr-o ora jumate la 4 am luat-o lg mine si am dormit pana la 8. De cate ori s-o fi trezit, ea stie! La 8.40 a fost finalul.

Sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata!

Mirabele multam de cafea! Tare buna! Multa sanatate lui Calin. Sper ca acum daca ati descoperit cauza sa si urmati un tratament care sa dea rezultate si in curand sa nu mai aveti nici o problema. Am vazut pozele pe fb - scump foc cu niste ochi asa expresivi de-l mananci nu alta

Noi am tot fost in vizite zilele astea, cateva zile la sora mea la Galati acum inapoi la mama. Duminica plec inapoi spre Constanta. Tot urmaresc starea vremii si prognoza meteo ca nu vreau sa conduc pe ploaie. Sper sa am noroc de vreme frumoasa.

Am vazut ca s-a dezbatut intens tema diversificarii. Mult succes mamicilor si boboceilor care au inceput deja. Pe la 5 luni jumatate vom incepe si noi. Voi urma cam aceeasi schema de la Lory. Voi incepe cu zeama de la legume (morcov, patrunjel) cateva lingurite in primele zile apoi adaug si legumele si cresc cantitatea in fiecare zi pana cand voi inlocui masa de la 2 de lapte cu mancarica. Lory la 8 luni
avea doar 2 mese de lapte, dimineata si seara , in rest la 10 masa de fructe, la 13-14 masa de legume si la 17 iaurt cu branzica, sau iaurt simplu. Nu i-am facut niciodata branza calcica ci direct branza proaspata de vaca facuta de bunica mea la tara, iaurt i-am dat milli sau napolact sau muller. N-a avut niciodata nici un fel de probleme. Acum stiu ca fiecare copil e unic si astept sa vad cum vor evolua lucrurile de data asta.
Acum am grija ca Teo are tranzitul cam lent si tendinta de constipare si va trebui sa tin cont de asta.
Mai discut cu pediatra la controlul de 5 luni si apoi ma hotarasc ce si cum.
E adevarat ca acum nu mai sunt asa stresata ca prima data si m-am hotarat sa nu mai tot citesc tot ce-mi pica in mana despre diversificare si sa fac asa cum simt si cum imi va dicta si copilul.

S-a trezit Teo.
Sa aveti o zi magica plina de iubire!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

raspuns pierdut
rezumat: copii muciosi, sn cu canale infundate, ziua de ieri plima de smiorcaieli.
Diversificare: la 5 luni si jumatate morcovi si apoi patrunjel, pastarnac, etc in safe feeder pentru a se obisnui cu gust nou si pentru a nu se suprapune cu vaccinul.
De la 6 luni servim mancare cu lingurita si eventual bucatele (daca ma tin nervii).
Imi fac probleme pentru fructe ( nu se prea gasesc primavara), legume am bio, din productie proprie. Incep sa cresc gaini pentru a avea carne si oua (imi dezvolt o afacere si va trimit si voua )
Fug sa mai fac ceva cat doarme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

helpppp
cum va spuneam aveam ceva canale infundate la san.. sau asa credeam.
am insistat cu pompa si acum vad ca tot mamelonul e plin de basicute cu lichid. Vi s-a intamplat asa ceva? Oare e periculos pentru bebe? citeam ca exista herpes la mamelon...

Mergi la inceput