Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Bine ai venit Simona in randul boboceilor nostri! Este tare scumpic Luca cum doarme Imi pare rau ca nu papati cum trebuie, nu stiu cu ce sfat te pot ajuta, caci noi suntem la extrema cealalata...papam o data la 2 ore cel tarziu, si nopatea ne trezim si cerem des la san. Totusi, mi se pare ca papa bine in 24 de h, parca 750 ml era media? Ma bucur ca la voi varsatul a fost un episod trecator... Poate trebuia sa mentionez ca Matei obisnuieste sa-mi verse dupa masa, cam la 2,3 zile repeta figura, presupun ca atunci cand e el mai haplea sau oi manca eu ceva ce-l supara.

Oana, vorbesc maine dimi cu pediatra sa vedem ce zice, ca e vineri si in weekend poate nu o prind Eu voiam sa o sun daca se repeta si maine varsatul. Totusi, la cum il stiu eu pe Matei, episodul asta e mai mult coincidenta.

Apropo, brotacul doarme de la 4, cu cateva scanceli, luat in brate, leganat, acum e in pat si nu-l trezesc, doar sper sa se scoale, sa mai stea treaz, ca sa dormim la noapte. Aseara nici nu i-am facut baita ca la 7 dormeam amandoi tun :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ADRIANADANA:sanatate , sa-ti treaca repede indiferent ce este.
STELLA:dl morcovel e fff serios , doar e o zi mare azi, nu? Nu stiu sa-ti zic legat de voma, poate a fost prea mult 3 lingurite pt inceput. Mai vedeti maine. tinem pumnii.
MIRABELA:cum e Calin?
OLI:ce face Maya scumpa?
KYTANA: tu cum mai esti?
OANA:azi cat a mai mancat bobocica?
Mai poti sa repeti cat a luat ea in greutate luna de luna? stiu ca e doarpe lp lactana. saru'mana mult.
SIMONA-LUCA:bine ai venit! sa lasi datele puiului, sa fiti trecuti in lista de bobocei !
Cu mancatul...eu cred ca o iau razna, i-am introdus lp in ideea ca poate nu-i mai e suficient lm, a mancat cateva zile bine, acum iar e in pauza, adica 70-80 ml la 3 ore. Citeam azi ca anemia la bb poate sa se manifeste cu lipsa poftei de mancare....aveti idee cum se fac la bb analizele pt sange? hemoleucograma si fierul? a facut cineva? ii inteapa doar in degetel sau ....e ca la adulti?
Tb sa-i fac la 6 luni analizele.


Ma iertati nu-s in stare de mai mult.

va pup
ps:de cand cu lp+lm, doarme la fel noaptea, primul somn de 3 ore ore apoi din 2 in 2 ore si spre dimi foiala maxima. Si noaptea tot la fel mananca. o iau pe aratura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

CARMEN:parca si Paul e pe lp&lm, nu -i asa? de cat timp? el ce greutate are acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

SIMONA, bine-ai venit! scrie repede 10 mesaje, cate un cuvant-doua, ca sa scapi de moderare si sa apara mesajele imediat ce le scrii.
Aici se spune sa nu dai sucuri la bebei, nici supe, ca nu au aport caloric si umpli stomacelul copilului degeaba. EL are nevoie de lapte, mai ales ca e categoria pana . Am citit la piersicute, sunt cateva fete ale caror copii nu s-au ingrasat deloc de la cereale, deci nu e musai ca asta se va intampla. De asta aici se sfatuiesc mamele sa dea mancarea (legume, cereale) groase, pt a nu ocupa stomacul cu lichid. La inceput faci un piure putin subtire, sa curga din lgta, a doua zi il ingrosi, a 3a zi poate sa nu cada cand rastorni lgta. De asta ii spuneam Stelei ca nu i-as da supa lui Stef.

trimit ca Stef vrea companie, mai scriu cum apuc sa citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Salutare la ceas de seara!

Scriu scurt ca sa-i raspund lui mami.ilinca despre analize.
Eu i-am facut lui Teo la 1 luna cand am avut probleme cu buricul care nu se vindecase cum trebuie si primul medic pe care l-am vazut ne-a recomandat interventie chirurgicala. Am fost la Synevo si i-au luat sange din vena . Erau trecute pe bilet mai multe analize. Acum nu stiu ce sa zic, poate pentru o simpla analiza o poate intepa doar in deget daca nu faci investigatii mai amanuntite. Eu n-am putut sa stau atunci cu ea in cabinet, am simtit ca lesin. Sotul a stat pe scaun si a tinut-o in brate, i-au pus garou si i-au luat sange. Doamnele au fost foarte pricepute si i-au gasit usor vena si a durat putin. Sotul si acum are cosmaruri cand se gandeste ca atat de mica am chinuit-o sa-i luam sange mai ales ca pana la urma n-a mai fost nevoie de nici o interventie chirurgicala si s-a rezolvat simplu cu o ligaturare a granulomului care crescuse acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ADRIANADANA, vai, Doamne, cate mai tragi tu cu alaptatul! Nu stiu, de ce nu suge bebe la san? Ca bebeii trag mult mai bine decat pompa, ti-ar desfunda canalele.

Mami.ILINCA, citeam ca unii bebei nu mancau mai deloc, si la analize a iesit ca au prea putin fier. UIte aici din ghidul de Qc
Symptoms of iron deficiency in children include lack of energy, poor appetite, irritability, difficulty concentrating, slow weight gain and recurrent infections. However, these symptoms can also indicate other health problems. When in doubt, consult a doctor.

SIMONA, poate si Luca are carente de fier. Sau poate asa e el. Ai incercat sa-i dai sa manance si noaptea, sa-l trezesti pe la 2, daca tot zici ca doarme? Unii copii mananca mai bine noaptea.

noi am avut o noapte buna, l-am pus la el in patut. S-a trezit la 10.30, 12, 3 (l-am schimbat de scutec, a papat, era agitat, adormea, se trezea. L-am luat in brate si ne-am leganat in fotoliu pana a adormit profund, la 4). Apoi la 6.15, 7.15, l-am pacalit pe fotoliu si-a mai dormit pana la 8 jumate. M-am odihnit bine, mai ales alea 3 ore legate!
Acum l-am luat in brate, sta in fund la mine pe picior, e asa dragut si cuminteeeee!

MIRABELA, o sa mai scriu cum e aici.
Scuze, n-am apucat sa scanez nimic. Am fc rost de scanner, dar nu gasesc sa salvez in pdf, si jpeg e naspa. Tb neaparat sa scanez, ca tb sa-l returnez.

STELA, s-a strambat la morcovel?

ati petrecut Valentine's Day? Noi nu sarbatorim- adica fara cadouri, imi ia sotul flori, papam ceva bun si bem putin vin rosu . Merg sa cumpar niste muschi vita sa fac o friptura, apoi mici cumparaturi.

s-aveti o noapte faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Mami.ilinca si lui Vlad i-au luat sange din vena la 7 sapt pentru hemoleucograma (la Madlife) si a fost groaznic. Practic, dupa ce l-au intepat de n ori ca nu-i gaseau vena, au stors picatura cu picatura pana au umplut trei tubulete (am un lapsus) pentru ca la ei nu curge sangele, trebuie stors
Stiu ca fier si inca ceva (???) se face din degetel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Noi pentru hemoleucograma am luat din degetel - Medlife. Acolo ies leucocite, hemoglobina, de astea....Dar am luat din deget si asa am luat si la David cand i-am facut analizele tot la varsta asta (acum 4 ani)
Daca sunt necesare analize mai complexe (de ex Calciu) se ia din vena.Altfel e suficient degetelul

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Papelusca eu am avut o rana mai profunda la un mamelon si bebe inghitea si apoi varsa sange, asa ca am fost nevoita sa mulg sanul respectiv ( la muls nu sangera) Si asa Vladi s-a obisnuit cu biberonul si a refuzat sanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Va salut si eu tot acus pe seara

Vroiam sa va zic de lipsa de fier. Si lui Luca i-a iesit anemie cand m-am internat la 6 saptamani cu el. Dar el a mancat mereu Agitat si vioi mereu Cred ca depinde si de asta cum se manifesta...

mami.ilinca, adrianadana, mercic de intrebare Suntem bine, Luca a avut o noapte linistita, cu 3 treziri. Astazi a fost cam marait, fata de ieri cand nu a plans DELOC! Voi cum mai sunteti?

Stelutz, felicitari pentru linguritele de morcovete Luca a tot inceput sa ma studieze cand mananc si intinde mana sa ii dau si lui.

Oli, Maya ce mai face?

Simona, bine ai venit! Vorba fetelor, scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare sa vedem si noi in timp real mesajele. Chiar cred ca unii copilasi au ritmul lor. Daca Luca pare okay, atunci nu te ingrijora. Multa sanatate!

Papelusca, eu si Dl Pinguin suntem paraleli cu Valentinul, noi asteptam Dragobetele

Va pup si sper sa aveti o zi frumoasa!

P.S Andreiuta, ce mai faceti dvs si Dl Andreiut?

Mergi la inceput