Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui tiusca

Noi nu avem voie sa le zicem nici macar "englezoi" dar ei au tot dreptul din lume sa ne denigreze cum vor ei,cu prima ocazie aparuta.


Pai si e o solutie sa raspundem la o atitudine care nu ne place cu una identica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

ramiris:
omg, am vrut sa spun englezoi pentru ca m-au iritat si ma irita faptul ca romanii au ajuns vinovati de absolut toate lucrurile care li se intampla, inclusive scumpirea bauturii, e in ordine? Nu m-am referit nici la culoare pielii, nici la religie, nici la orientare sexuala, nici la pareri politice si nici la alte kestii.
Hai sa depasim momentul.



Adica peiorativ :), exact ce-am spus eu. Iara nu ca in mod logic pluralului feminin englezoaica ii corespunde pluralul masculin englezoi asa cum spuneai in postul pe care l-am citat in raspunsul meu.

Eu nu m-am blocat intr-o polemica sterila, mi s-a parut normal sa-mi spun opinia referitor strict la corectitudinea pluralului.

Peiorativ e peiorativ, nu trebuie neaparat sa fie legat de discriminare rasiala, de sex, religie sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui tiusca

Noi nu avem voie sa le zicem nici macar "englezoi" dar ei au tot dreptul din lume sa ne denigreze cum vor ei,cu prima ocazie aparuta.


Pai si e o solutie sa raspundem la o atitudine care nu ne place cu una identica?




A face acuzatii grave anticipat si fara dovezi cum fac ziarele britanice in ultimele zile nu cred ca se poate compara cu un cuvant cu sens peiorativ pe un forum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
dailymail este cel mai citit ziar englez din lume

Tot asa cum Click este cel mai citit ziar romanesc.

Atat Daily Mail cat si Click fiind tabloide, nu cotidiane de stiri si informatie. De unde tragem concluzia ca indiferent de sutele sau doar zecile de ani de democratie si civilizatie mostenire, poporul de rand tot barfa de duzina o gusta cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu stiu de ce v-ati ofuscat pe presa engleza pentru ca de data asta problema carnii a fost facuta publica de oficialitati, si oficialii englezi nu au indicat Romania. Dimpotriva inca din primele declaratii au afirmat ca pare a fi vorba de o "conspiratie" internationala.
Romania a fost indicata de reprezentantul unei firme franceze implicata in lantul procesarii carnii.
Pe de alta parte problema a dus la convocarea unei reuniuni la Bruxelles, deci nu este doar o campanie mediatica.
Este un "razboi economic", din care unii vor iesii sifonati.
Cei care au ceva de ascuns nu pot sa se apere pentru ca ies la iveala "matrapazlacurile".

In sfarsit am aflat si al doilea nume de exportator roman. Este vorba de mare magnat Ion Nicolae, care este un fel de Isarescu al agriculturii, in sensul ca este "apolitic" si se intelege bine cu toti guvernantii. Sunt mai multi "baieti destepti" ca el. Unii se ocupa de afaceri in timp ce altii distrag atentia cetatenilor cu scandaluri politice.
Nu vedeti ca in Romania nu se stie cine ce avere are?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu stiu de ce v-ati ofuscat pe presa engleza pentru ca de data asta problema carnii a fost facuta publica de oficialitati, si oficialii englezi nu au indicat Romania. Dimpotriva inca din primele declaratii au afirmat ca pare a fi vorba de o "conspiratie" internationala.
Romania a fost indicata de reprezentantul unei firme franceze implicata in lantul procesarii carnii.
Pe de alta parte problema a dus la convocarea unei reuniuni la Bruxelles, deci nu este doar o campanie mediatica.
Este un "razboi economic", din care unii vor iesii sifonati.
Cei care au ceva de ascuns nu pot sa se apere pentru ca ies la iveala "matrapazlacurile".

In sfarsit am aflat si al doilea nume de exportator roman. Este vorba de mare magnat Ion Nicolae, care este un fel de Isarescu al agriculturii, in sensul ca este "apolitic" si se intelege bine cu toti guvernantii. Sunt mai multi "baieti destepti" ca el. Unii se ocupa de afaceri in timp ce altii distrag atentia cetatenilor cu scandaluri politice.
Nu vedeti ca in Romania nu se stie cine ce avere are?






Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Te referi la Ioan Niculae, patronul Interagro?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ha ha...carnea de cal ar putea fi chiar "pur sange englezeasca"

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/52187

(mama, ce bine arata bucata aia de lasagne...)

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Desprecopii ,nu pot sa ascult interviul ambasadorului roman , e jenant .Nici nu ma mai mir ca suntem tratati cu asa respect!!!![[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Desprecopii ,nu pot sa ascult interviul ambasadorului roman , e jenant .Nici nu ma mai mir ca suntem tratati cu asa respect!!!![


Sa stii ca nici ambasadorii straini din Romania nu vorbesc mai bine limba romana. Dar au fost apreciati de toata lumea aceia care incearca.

Sigur, si mie mi-ar fi placut ca ambasadorul roman sa fie un mai bun vorbitor de limba engleza sau sa vorbeasca romana cu translator. Dar nici nu trebuie sa ne oripilam asa si sa conditionam respectul de acest lucru.

Sa stii ca in UE limbile oficiale sunt toate limbile tarilor membre. Iar la reuniuni fiecare vorbeste in limba lui si se traduce pentru restul.

Mergi la inceput