Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ab, jenanta remarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

incredibil - tu pui cuvinte in gura mea? eu am spus englezoi si atat. Nu denatura te rog. E treaba ta ce spunea soacra ta.




Urit cuvit



Ce-i ala?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, tu ai de spus ceva sau iar te bagi in seama?
Ca vad ca iti cam stau in git mesajele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bine. Hai sa facem trafic.

Daca femininul de la englez este engleza (vezi dex) (englezi-engleze), de ce masculinul de la englezoaica este englez su nu e englezoi?

PS: Dar tu chiar ai ceva de spus?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai bine sa revenim: apropos de magari, eu stiu ca exportam mult in Italia, e cerere mare. Stiti ceva?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Noi nu avem voie sa le zicem nici macar "englezoi" dar ei au tot dreptul din lume sa ne denigreze cum vor ei,cu prima ocazie aparuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ati putea discuta, totusi, la subiect ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Sa lesini de ras si nu alta.
Francezii, altii care se dau niznai, nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase, au preluat carnea de cal (de la romani), asa cum le-a fost livrata, ca fiind de cal.

Dupa tot traseul alambicat, ca imi vine sa devin vegetariana dupa ce am citit toata incregatura care exista de la abator pana ajunge pe masa in cine stie ce tara, carnea asta ajunge in final in cine stie ce produse. Voi mai aveti incredere ca pe caserolele de carne tocata din supermarketuri chiar scrie adevarul, am inceput sa ma gandesc serios sa mananc pentru o vreme fara carne sau carne de pui, unde vezi pieptul ala de pui.

Deci toate firmele prin care s-a trecut au mintit cu nerusinare, ca sunt olandeze, luxemburgheze, engleze intr-un sfarsit, au mintit punct. Cu buna stiinta de dragul banului si al profiturilor uriase. Dar e mai simplu sa dai vina pe romani, ca deh, cine sa-i creada pe amaratii aia, las ca noi daca vociferam nu mai baga lumea de seama cum i-am luat de fraieri pe fata!

Acum a iesit la suprafata fiindca cine stie cine nu a platit pe traseu catre autoritatea aia de verifica carnea, ca nu pot crede ca o asemenea imbarligatura de firme si firmulite europene toate si-au facut de cap atata timp sub ochii blegiti ai UE si alte autoritati de dorm in post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, saskia, se intampla multe lucruri pe care noi, consumatorii nu le stim.
- puiul este injectat cu hormoni ca sa faca piepti babani si carne care atarna la cantar ... (cand eram copil, aveam gaini si cand le taia tata niciodata nu aveau peptanele astea din cutiile pe care le vezi la magazine - erau niste slabanoage)
- vita la fel - hormoni si antibiotice la greu
in final se injecteaza apa cu seringa ca sa atarne greu la cantar.

Eu am aflat un lucru care m-a socat acum cateva zile. Sunt in Cipru de cativa ani si cumpar vesela peste de la supermarket - unde scrie - ca e proaspat adus de pescari din apele Ciprului///
Ma gandeam uite ce fain, peste din zona, super proaspat... Am aflat insa de la un localnic care stie :) ca vin avione in fiecare zi cu peste din Egipt ... si ca pestele e de acolo - de la niste ferme...(desi e un supermarket cu staif: Carrefour)
la naiba - cred ca de acum imi trimit sotul la pescuit sau pandesc pescarii dimineata cand intra in port...

Pe de alta parte, nu pot sa nu ma amuz de cumparaturile englezilor - aici unde locuiesc sunt foarte multi - de ce cumpara ei asa de multa mancare de asta ieftina (gata facuta) - la 1,5 cutia de lasagna e clar ca nu e vita Kobe acolo :)))) - aici e plin de magazine cu macare congelata British Foods - si ies englezii mereu cu caruciorul plin varf cu de astea :))) e clar ca nu prea au timp si chef de gatit a la Gordon :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

dex-ul are cuvantul englezoaica
http://www.webdex.ro/online/dictionar/englezoaica

care ar fi pluralul masculin logic? englezoi.




Englez - Englezi
Englezoaica - Englezoaice

Englezoi (la fel ca si bulgaroi, grecotei, romanas) este folosit cu sens peiorativ.
Exact asa cum ai intentionat sa-l folosesti, nu? Ca altfel ai fi spus englezii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ramiris:
omg, am vrut sa spun englezoi pentru ca m-au iritat si ma irita faptul ca romanii au ajuns vinovati de absolut toate lucrurile care li se intampla, inclusive scumpirea bauturii, e in ordine? Nu m-am referit nici la culoare pielii, nici la religie, nici la orientare sexuala, nici la pareri politice si nici la alte kestii.
Hai sa depasim momentul.

Mergi la inceput