Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dar ce fel de procesator de carne nu isi da seama deloc, deloc, deloc ca a primit alta marfa, carcasa de cal si nu de vita ? Carcasa inseamna carnea foarte aproape de forma initiala, de animal, nu stiu cum sa explic mai bine ... E ca si cum nu te prinzi ca nu ai o gaina intreaga in mana ci ai un curcan, in conditiile in care tu din asta traiesti, din transat si tocat gaini. Pana la urma si-au dat seama englezii ce au in lasagna, unde carnea era tocata si condimentata, dar n-au vazut cei care au receptionat-o si care cu asta se ocupa de ani de zile ?

Daca englezii nu se prindeau, francezii si luxemburghezii livrau in continuare nestingheriti la greu produsele respective, fericiti ca au cumparat carne de vita super-ieftina si fara sa-si puna nici o intrebare, fara sa faca nici o analiza ? Hai sictir !

Ziarele englezesti nu-si pun si aceasta problema ?

Edit: deci vita nu era cal, era ... magar ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

incredibil - tu pui cuvinte in gura mea? eu am spus englezoi si atat. Nu denatura te rog. E treaba ta ce spunea soacra ta.




Urit cuvit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

incredibil - tu pui cuvinte in gura mea? eu am spus englezoi si atat. Nu denatura te rog. E treaba ta ce spunea soacra ta.




Urit cuvit



Ce-i ala?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

si da, m-am simtit jignita de exprimarea ta numindu-l si pe sotul meu englezoi, ca si cum ar spune un englez despre mine sau tine "romanca= tiganca" !!




Aici nu inteleg...tu spui de soacra "englezoaica" dar sotului sa nu i se spuna "englezoi"...
Poate ma (ne) lamuresti: daca asocierea roman-tigan este jignitoare, la fel este si englez-englezoi? Englezoii sunt ca tiganii nostri, o etnie blamata acolo?
Fara legatura cu asta, se contureaza un nou subiect fabricat, o frauda ordinara ridicata la rang de stat, o noua ocazie pentru oamenii frustrati sa-si mai consume din energie spumegand putin de furie. Din pacate, si de data asta frustratii sunt englezi, lucru care incepe sa ridice semne de intrebare cu privire la capacitatea lor de convietuire pe lumea asta.





Bine......
Ia cauta un pic in DEX - "englezoaica" si "englezoi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

daca scria eminescu pe forum poezia aia cu "bulgaroi" ... tot asa era palmuit :))
oh dear... :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

daca scria eminescu pe forum poezia aia cu "bulgaroi" ... tot asa era palmuit :))
oh dear... :))



pai a fost un subiect unde a fost luat la bani marunti pentru xenofobism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, eu n-am gasit nimic jignitor pe vreun dictionar...
In fine, discutii aiurea, n-au nici un rost.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dex-ul are cuvantul englezoaica
http://www.webdex.ro/online/dictionar/englezoaica

care ar fi pluralul masculin logic? englezoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am citit ,mi-am luat cordul in proteza si am decis sa va zic:
io vreau carne de cal nesalbatic,ca nu am pentru reteta de salam de casa.

in alta ordine de idei si sentimente literare, augmentizarea, adica adauga sufixelor augmentative{oi -pietroi,linguroi) de ex, au valoare stilistica, de epitet de cele mai multe ori,insa nu este folosita cu sensul de a jigni.
de cele mai multe ori se exprima sentimente:grecotei cu nas subtire, bulgaroi cu ceafa grasa. am bunic bulgar,bunica grecoaica, alta bunica evreica si sot ungur.
ca sa fie scos orice sens xenofob.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

dex-ul are cuvantul englezoaica
http://www.webdex.ro/online/dictionar/englezoaica

care ar fi pluralul masculin logic? englezoi.




ENGLEZI

La fel ca si frantuzoaica / francez nu "frantuzoi" ......

Desprecopii, nu te face ca ploua ....stiu era nevoie de un pic de trafic.

P.S. Tare logica

Mergi la inceput