Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

da Roxana, insa dailymail este cel mai citit ziar englez din lume - si chiar nu poate fi ignorat.

The Daily Mail has overtaken the New York Times to become the world's most visited newspaper website: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-16746785



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

desprecopii, as fi preferat sa dai o sursa credibila, gen BBc , care nu publica nici o informatie fara sa fie verificata, nu Daily Mail, care precum spuneam are rolul numai de a denatura si scrie pe langa, a inflori subiectul pana ajung la ceea ce vor mereu sa faca, adica sa arunce cu rosii in romanii, bulgari si restul... la orice stire care vine in Marea Britanie tu dai link spre Daily Mail? asta e cea mai buna si credibila sursa?? cand dai link spre o stire romaneasca o dai din cancan??

si da, m-am simtit jignita de exprimarea ta numindu-l si pe sotul meu englezoi, ca si cum ar spune un englez despre mine sau tine "romanca= tiganca" !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

stumpihita daca tu ai timp si chef sa descosi ata si matasea si sa faci prezumtii si interpretari, e dreptul tau. As putea sa incep si eu o analiza pe text si sa spun ca jignesti tiganii cand faci aceasta afirmatie si ca faci discriminare. De ce ar fiapelativul tiganca o jignire???
Eu zic sa ramanem la stadiul de englezoi si atat. Chiar nu are sens sa intoxicam acest subiect.
o zi cu soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

desprecopii, nici nu stiu de ce am scris la subiectul asta, sincer, am pierdut vremea degeaba... ca stiam de dinainte care vor fi raspunsurile si oricum nu pot eu sau altu` zice ceva ca tu o sa o tii numai pe a ta, deci timp pierdut, na.. mai bine ies afara la sarit prin balti cu fetita, decat sa ma intoxic cu parerile unora de pe aici despre englezoi ... poate iese si soarele mai tarziu, da... avem nevoie dupa 4 zile de ploi/ninsoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Daca soacra ta si sotii vostri sunt englezi care iubesc romania si au vazut ce bine si frumos e , si mai si citesc DM , de ce nu vad niciun comentariu pozitiv scris de un englez la articolele denigratoare si jignitoare. .Si stii prea bine ca nu numai DM trambiteaza zilele astea .

Si cei de la BBC au stirea chir pe prima pagina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da,articolele presei engleze au fost in general acuzatoare la adresa romanilor,dar parca in ultima vreme au facut o obsesie , pur si simplu nu ne slabesc deloc



Evident ca sunt englezi carora romania le e indiferenta, cu bune si cu rele, englezi care chiar se simt atrasi de romania , englezi casatoriti cu romance, englezi cu parteneri de afaceri romani, samd, dar nu despre ei disctam ci despre presa engleza care isi intinde labele mult mai usor decat englezuŽde rand si da drumul la tot felul de articole xenofobe.

Nu ca altii ar fi scapat de condeiul maiestru al englezului
Imi amintesc un scandal in care era implicat un moderator de televiziune german, pe care presa engleza l-a facut nazist(iar omul este departe de doctrina nazista, nici nu incape in vorba).
Iaca asa li s-a nazarit jurnalistilor englezi..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Marea problema nu este carnea de cal in sine, sau ma rog, asta e o chestie culturala, in UK nu se mananca virgula cal, dar caii care nu sunt crescuti pentru carne pot fi tratati cu medicamente ce raman in carne si sunt toxice pentru om. De exemplu, fenilbutazona (aici o numesc "bute"). Din ce am inteles eu in Romania foarte multi cai au anemie (nu stiu cum sa traduc exact, equine anaemia), o boala grava la cai si tratata cu tot felul de medicamente care sunt interzise la caii crescuti pentru carne. Am inteles ca din cauza asta Romania nu poate exporta cai vii, dar nu au restrictii la carnea de cal sacrificat. Poate ma insel insa cu exporturile, ideea e insa ca acea carne nu era controlata. Ca au fost responsabili romanii sau francezii sau cipriotii, asta e mai putin important dupa parerea mea si se va descoperi mai devreme sau mai tarziu.

Cineva spunea mai sus ca nu poate fi de calitate o lasagne ieftina. Asa e, dar problema e ca pe eticheta scria ca e facuta cu carne de vita (plus alte o mie de chimicale), ca apoi sa se descopere ca era de cal/magar. Deci cumparatorul nu putea lua o decizie informata, i se vindea o minciuna.

Si eu cred, fara suparare, ca termenul "englezoi" este peiorativ. Asa cum este si "romanasii". Nationalitatea nu are de-a face cu nimic in povestea asta. Poate romanii au vandut carne proasta. Poate francezii sau cipriotii sunt de vina. Directorul din Anglia al companiei Findus stia de vineri seara ca in lasagna lor este intre 60-100% carne de cal, dar abia luni a facut publica informatia. Banul chiar este ochiul dracului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

si da, m-am simtit jignita de exprimarea ta numindu-l si pe sotul meu englezoi, ca si cum ar spune un englez despre mine sau tine "romanca= tiganca" !!




Aici nu inteleg...tu spui de soacra "englezoaica" dar sotului sa nu i se spuna "englezoi"...
Poate ma (ne) lamuresti: daca asocierea roman-tigan este jignitoare, la fel este si englez-englezoi? Englezoii sunt ca tiganii nostri, o etnie blamata acolo?
Fara legatura cu asta, se contureaza un nou subiect fabricat, o frauda ordinara ridicata la rang de stat, o noua ocazie pentru oamenii frustrati sa-si mai consume din energie spumegand putin de furie. Din pacate, si de data asta frustratii sunt englezi, lucru care incepe sa ridice semne de intrebare cu privire la capacitatea lor de convietuire pe lumea asta.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cum s-a ajuns la magar????

Mergi la inceput
Mergi la inceput