Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Pe de alta parte si francezii sunt perfizi, si cum nu-i prea au la inima pe englezi, posibil sa le fi plasata carne de cal in loc de carne de vita, stiid ca engelzii nu agreeaza sacrificarea si consumarea cailor.

Pai daca-i asa, trebuiau sa mearga pana la capat si sa le plasat nu caii din delta ci niste cai din ... Valea Zalanului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Parerea mea bazata pe informatiile de pana acum este ca ori francezii au facut vreun amestec ca sa iasa mai ieftin, ori habar nu au cum trebuie sa arate carnea respectiva. Din Romania nu s-a exportat carne tocata, la care e mai greu sa iti dai seama dupa cum scria cineva mai sus.

Eu totusi sper ca francezii sunt de vina sau cineva de pe lantul intortocheat al documentelor (ca sigur carnea nu a circulat prin Cipru, doar actele) pentru ca refuz sa intru in logica "sigur noi, romanii suntem cu buba". Hai sa asteptam un rezultat oficial inainte sa ne punem cenusa in cap.

Romanii nostrii, asa numitii "oameni de afaceri" au firme in Cipru, prin care fac multe "manarii", ca sa nu declare integral veniturile din exporturi.

Nu m-ar mira ca sa fi exportat carne de vita cu eticheta "carne de cal" si dupa ce au trecut-o granita sa-i fi schimbat eticheta in carne de vita ca sa declare venituri mai mici la fiscul roman.
Poate francezii au stiut si s-au gandit sa profite.
Si-or fi spus ca daca-i prind o sa transfere vinovatia la romani si actele acestora o sa demonstreze ca francezii sunt de buna credinta.

De unde atatia cai sacrificati, ca in Romania calul nu se creste petnru sacrificare.
Poate din cauza asta se trece sub tacere numele firmelor romanesti implicate, ca sa poata musamaliza "afacerea".

Ghinionul lor ca, cineva a substituit carnea de vita cu carne de cal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Atunci cand cumperi o lasania cu £ 1,29 chiar poti sa ai pretentia sa mananci ceva decent ?poate nu tot ce e scump e bun dar cu siguranta ceea ce e eftin e de proasta calitate. Pentru noi ready meals , burgers ,never!Mai bine rod un morcov... Eu stiu ca au indicat ca sursa de provenienta Polonia si Italia , apoi caii salbatici din Romania . Azi au alte idei...
Da de ce l-ati bagat si pe basescu in asta ? ca eu stiam ca el e cu flota nu cu herghelia.


din prima parte a mesajului tau inteleg ca carnea de cal e mai indecenta decat cea de vaca

chiar asa, daca chiar avem nevoie de carne de ce credeti ca vaca sau vitelul e mai de buna calitate decat calul? adica pe cal il putem iubi si pe vaca nu? sau daca scrie pe ingredientele vreunui hamburger ca e facut din carne de cal englezii nu mai il mai pot inghiti?
eu ma intreb de ce sunt atat de siguri ca e carne de cal? ca eu imi aduc aminte ca erau mai multi caini decat cai in romania

daca nu se face testul adn eu cred ca e numai praf in ochi, parerea mea ca intotdeauna!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Stai linistit, Deceneus, ca n-au inventat romanii firmele off shore. Daca ne gandim bine ai nostri au invatat exact de la cei care ne arata acum cu degetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Pe mine, nationalismul si segregarea englezilor incepe sa ma calce pe nervi. Nu rateaza nici un moment sa se lege de Romania, sa ii jigneasca pe romani si sa scrie urat despre ei. Prea mult snobism. Ce naiba, Romania e o tara europeana si trebuie sa fie tratata cu respect - iar romanii sunt europeni si sunt cetateni ai UE - deci nu se poate accepta acest rol de second class citizens.

Pe de alta parte - romanii scriu ca NU e vina lor si ca au trimis carnea de cal in carcasa la francezi : http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusiv-evz-carnea-de-cal-nu-a-ajuns-din-vina-romanilor-in-anglia-1023249.html -
iar acum englezoii urla ca din gura de sarpe ca in Romania abatoarele sunt dezolante (... ar trebui sa fie cu bar inclus??) si ca sunt pline de carne contaminate. Mare mizerie.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2277223/Horsemeat-central-Inside-abattoir-Romania-revealed-main-source-contaminated-products.html

Nu stiu de ce dar am impresia ca Marea Britanie se transforma incetul cu incetul intr-o tara cu idei naziste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Romanii nostrii, asa numitii "oameni de afaceri" au firme in Cipru, prin care fac multe "manarii", ca sa nu declare integral veniturile din exporturi.

Nu m-ar mira ca sa fi exportat carne de vita cu eticheta "carne de cal" si dupa ce au trecut-o granita sa-i fi schimbat eticheta in carne de vita ca sa declare venituri mai mici la fiscul roman.
Poate francezii au stiut si s-au gandit sa profite. Si-or fi spus ca daca-i prind o sa transfere vinovatia la romani si actele acestora o sa demonstreze ca francezii sunt de buna credinta.

De unde atatia cai sacrificati, ca in Romania calul nu se creste petnru sacrificare.
Poate din cauza asta se trece sub tacere numele firmelor romanesti implicate, ca sa poata musamaliza "afacerea".

Ghinionul lor ca, cineva a substituit carnea de vita cu carne de cal.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus, declaratiile oficiale spun ca abatoarele suspectate au fost controlate si NU AU EXPORTAT CARNE DE VITA. Toate documentele lor de export sunt pentru carne de cal.
Admitand ca i-au pacalit pe francezi cum ar fi facut-o?
Le spuneau ca le pun in camioane carne de vita dar scriu cal in acte ca sa fie pretul mai mic, respectiv taxele?
Si atunci francezii de ce se plang? C-au primit ce-au avut in documente si nu ce asteptau de fapt conform "gentlemans agreement"?

Atata vreme cat abatoarle romanesti au numai documente de export pe care scrie clar CARNE DE CAL eu chiar cred ca cei responsabili cu inlocuirea carnii in produsul finit incearca sa arunce pisica.
Si cum la noi e cel mai simplu s-o arunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dupa atatea zile, atatea declaratii politice inflamate si inflamatoare fara dovezi si atatea scenarii aiuritoare aruncate de ziaristi pe piata, inca nu au fost date publicitatii documentele de import ale carnii. Nici marcar nu au fost trimise spre verificare autoritatilor romane.

Controalele din Romania au fost facute pe toata carnea exportata in spatiul comunitar in ultima vreme si nu au vizat un lot explicit de carne pentru ca pur si simplu inca nu au primit nici o reclamatie oficiala insotita de acte care sa tinteasca spre vreun transport anume.
Asta este cel putin suspect, pana si marfa industriala, nealimentara este stantata si etichetata pe loturi si schimburi de productie si se poate identifica cu precizie, darmite marfurile alimentare.

Daca exista acel document era in interesul direct al firmei (firmelor) franceze, olandeze, luxemburgheze sau cipriote sa-l scoata, pentru ca-i disculpa pe ei in primul rand.

Ceva-i putred in Danemarca Franta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii


iar acum englezoii urla ca din gura de sarpe ca in Romania abatoarele sunt dezolante (... ar trebui sa fie cu bar inclus??) si ca sunt pline de carne contaminate. Mare mizerie.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2277223/Horsemeat-central-Inside-abattoir-Romania-revealed-main-source-contaminated-products.html

Nu stiu de ce dar am impresia ca Marea Britanie se transforma incetul cu incetul intr-o tara cu idei naziste.




Marea Britanie nu e reprezentata de Daily Mail( = "cancan" ul romanesc ) si Daily Mail nu reprezinta Marea Britanie!!!

cam urat exprimat "englezoii" ... cam asa gandea si soacra mea despre romani= tigani pana a fost cu noi in Romania o sapt si apoi povestea pritenelor ei englezoaice ce fain si ce bine e in Ro si ca nu e corect ce scriu ziarele de pe aici despre noi ca natie ca suntem numai tigani, cersetori, hoti si restu` ...apropo, soacra mea e mare fan Daily Mail de acolo i se tragea asta cu romanii, ca sunt rasisti, astia mereu au ceva impotriva romanilor si nu numai, a imigratiei in general, mananca la.... aiurea zilnic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

incredibil - tu pui cuvinte in gura mea? eu am spus englezoi si atat. Nu denatura te rog. E treaba ta ce spunea soacra ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu vreau sa zic ca ar trebui sa nu mai bagam in seama nici Daily Mail, nici Mirror si alte fituici de genul asta. Vorba strumphitzei, parca citam din Can-can.
ca peste tot, presa de duzina scrie prostii.

Mergi la inceput