Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
lali: Asa ca daca englezii de la The Sun cred ca acei cai au ajuns in farfuriile lor le dau o veste si mai proasta: au mancat carne de cal veche de aproape 2 ani.


Pai asa cred si eu. De-abia acum au descoperit, dar cine stie de cind exista in tot felul de fast food-uri. Dar nu e numai in uk, s-a depistat si in alte tari europene.


Mesajul lui Lali era ironic, adica punea la indoiala veridicitatea celor de la The Sun (ca oricine altcineva care stie ca asta e tabloid), nu vorbea la modul serios. Cine tine in congelatoare chiar si fabrici sa fie, 2 ani o carne. E contraproductiv, ocupa spatiul cand ea ar trebui valorificata.



Razboiul tabloidelor - si in Click se vorbeste despre Letea: http://www.click.ro/news/national/Caii-Letea-ajuns-pastele-englezilor_0_1558044221.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pana acum fiecare a dat vina pe celalalt. Curios este ca firmele britanice si franceze au fost indicate cu nume si prenume, dar despre firmele romanesti se scrie vag in presa ca fiind "doua abatoare". Ori carnea, indiferent de forma ei (carcasa, carne sau carne tocata) circula prin Europa cu acte. Acte pe care se scrie in clar numele furnizorului, destinatarului si al producatorului.

Eu ma gandesc sa nu fie iar ca in cazul castravetilor spanioli care erau de fapt muguri nemtesti...

Asta am sesizat si eu, la subiectul despre manipulare mediatica
Astazi in sfarsit au dat un nume si cine sunt patronii, dar de la a doua firma nu se da numele, ceea ce face sa trezeasca suspiciuni.

Citat:
www.mediafax.ro/economic/daniel-constantin-din-romania-nu-a-fost-exportata-carne-de-cal-etichetata-ca-fiind-de-vita-10555225" target="_blank">Mediafax
Constantin a spus ca autoritatile franceze "s-au referit" la doua abatoare din România. Unul dintre ele se afla în Brasov (CarmOlimp, controlat de familia secretarului de stat din Ministerul Agriculturii Valentin soneriu) si altul în Botosani.

"Aceste abatoare au fost indicate de compania franceza ca fiind suspecte, compania franceza fiind aflata în centrul unui scandal international, fara a exista probe sau indicii ca falsul s-ar fi produs pe teritoriul României", a adaugat ministrul.

El a spus ca nu exista vreun indiciu care sa confirme ca etichetarea gresita ar fi avut loc în România.

"De când pleaca din gospodaria cetateanului si pâna când este sigilata, marfa trece prin cel putin patru controale sanitar-veterinare. Transportul iese din tara sigilat si nu va fi desigilat decât când intra în unitatea de procesare. Una dintre societati a exportat doar carne de cal, ceea ce înseamna ca etichetarea gresita era practic imposibila. Cea de-a doua exporta si carne de cal, si de vita, si are o traditie de sapte ani în domeniu, fara sa fi existat vreodata suspiciuni cu privire la modul în care îsi desfasoara activitatea. Verificarile la aceasta societate nu confirma etichetarea gresita", a aratat ministrul Agriculturii.

El a precizat ca din România nu a fost exportata carne tocata.


Patronii in general sunt oameni proveniti din activisti sau securisti care au relatii si pot influenta organele sanitar-veterinare. Majoritatea celor care se ocupa de mediu, PSI, autorizatii sanitar vetrinare fac parte din "sistem", asa ca nu-si fac prea mari probleme din partea eventualelor controale.
Exista probabilitatea sa fi livrat carne de cal ca fiind de vita.

Pe de alta parte si francezii sunt perfizi, si cum nu-i prea au la inima pe englezi, posibil sa le fi plasata carne de cal in loc de carne de vita, stiid ca engelzii nu agreeaza sacrificarea si consumarea cailor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Ei, asa sintem noi romanii mistocari, punem la indoiala veridicitatea oricui nu ne cinta in struna si nu ne lauda cit de inteligenti si frumosi sintem .

Eu ma refeream la faptul ca aceasta carne de cal (si cine mai stie ce alte animale)poate fi in farfuriile noastre de citiva ani si noi sa nu stim.


La o adica daca articolul aparea in The Times era credibil cat de cat, dar in The Sun... avem voie sa ne indoim pana la proba contrarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da, Letitia, suntem mistocari si aroganti, noroc sa exista media englezeasca sa dea niste bobarnace si sa ne reaminteasca cat de prapaditi, hoti si sarlatani suntem.

Habar nu am daca ´´romanii´´ sunt cei care sunt vinovati. Dar ei sunt primii suspecti, cum altfel.
Pun ghilimele pentru ca ma indoiesc ca la abatorul ala lucreaza 19 milioane de suflete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Deceneu, mah, m-am ars cu ceaiul din cauza ta.
Crezi tu ca francezii au facut magaria ca sa se distreze de englezi ?

E vorba despre bani, nu de sentimente, zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Deceneu, mah, m-am ars cu ceaiul din cauza ta.
Crezi tu ca francezii au facut magaria ca sa se distreze de englezi ?

E vorba despre bani, nu de sentimente, zic.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

Despre bani e vorba.
Daca eneglezul nu consuma carne de cal, francezul o livreaza ca fiind de vita si la un pret mai mare.
Vreau sa spun ca "mandarinul" cum il alinta engelul, impusca mai multi iepuri: pretul, piata si "i-o trage" englezului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da, dar ai fost mega simpatic cu ´´francezii nu ii au pe englezi la inima, asa ca le-au vandut carne de cal ca fiind vita´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Din declaratia ministrului agriculturii vazuta de mine la tv -nu se pomeneste un al doilea nume pentru ca acea firma nu exporta carne.PRoblema e ,cred eu , In traseul incalcit al carnii de la abator la vanzator. Abator din Ro,apoi exportatori ciprioti si olandezi ,procesata in Franta si comercializata in Marea Britanie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Ei, asa sintem noi romanii mistocari, punem la indoiala veridicitatea oricui nu ne cinta in struna si nu ne lauda cit de inteligenti si frumosi sintem .

Eu ma refeream la faptul ca aceasta carne de cal (si cine mai stie ce alte animale)poate fi in farfuriile noastre de citiva ani si noi sa nu stim.


Ba mistocari si de-a dreptul nesimtiti sunt cei de la The Sun care fac conexiunea intre 2 evenimente fara nici o legatura petrecute la 2 ani distanta. Singurul lucru comun intre cele doua este cuvantul cal. Dar, ca orice tabloid principala grija este un articol care sa vanda ziarul si nu deontologia profesionala.

Eu am facut o ironie care sa scoata in evidenta nesimtirea unor ziaristi. Cuvantul mistocareala si generalizarea la nivelul unei natii iti apartin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Parerea mea bazata pe informatiile de pana acum este ca ori francezii au facut vreun amestec ca sa iasa mai ieftin, ori habar nu au cum trebuie sa arate carnea respectiva. Din Romania nu s-a exportat carne tocata, la care e mai greu sa iti dai seama dupa cum scria cineva mai sus.

Eu totusi sper ca francezii sunt de vina sau cineva de pe lantul intortocheat al documentelor (ca sigur carnea nu a circulat prin Cipru, doar actele) pentru ca refuz sa intru in logica "sigur noi, romanii suntem cu buba". Hai sa asteptam un rezultat oficial inainte sa ne punem cenusa in cap.

Mergi la inceput