Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Lali, vorbim totusi de limba engleza, care e limba 1 de circulatie mondiala - iar in diplomatie, trebuie macar asta sa o stapanesti . Nu vorbim de limba Urdu totusi.

Exista o multime de oameni educati care vorbesc la perfectie limba engleza - care puteau reprezenta Romania in Marea Britanie ....ce naiba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, am scris si eu ca mi-ar fi placut sa fie un vorbitor bun de limba engleza, si aveau cred de unde alege pe altcineva.
Insa de aici si pana la jenant, nici nu pot sa ascult, nu meritam respect ... e o diferenta.


Uite o critica decenta la engleza stricata a ambasadorului:

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-14217436-enerveaza-internetul-romanesc-atunci-cand-demnitarii-nostri-vorbesc-engleza-accent-ruso-coreean.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Asta cu respectul fata de natie,in functie de cat de bine vorbeste ambasadorul nostru in Marea Britanie,iar ma depaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Asta e parerea mea si mi-o asum ,asa am perceput eu ,nu am putut sa ascult interviul. Ar fi fost potrivit ca atat ponta cat si jinga sa vorbeasca in limba romana cu translator .

Nu am vrut sa supar pe nimeni dar atunci cand esti intr-o demnitate atat de inalta merita sa faci un pic de efort pentru tara pe care o reprezinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

:))

sa nu uitam celebrul: za mazar enza fazar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ce este si mai jenant (daca poate fi ceva si mai jenant) este ca angajatii MAE roman au spor la salariu pentru fiecare limba straina vorbita! Desi mi s-ar parea culmea sa fii angajat la Externe si sa nu vorbesti nicio limba straina. Deci dl. Jinga are spor "de limba", si vorbim despre o limba banala, ca nu-i nici malgasa nici persana, iar noua tuturor ascultand-ul ne e jena ca suntem romani. E normal?

Sau cine stie ce mari calitati absconse poseda dl. ambasador, pentru care ar trebui sa-i trecem cu vederea engleza de clasa a V-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej


Sau cine stie ce mari calitati absconse poseda dl. ambasador, pentru care ar trebui sa-i trecem cu vederea engleza de clasa a V-a.


eu cred ca un elev de clasa a V-a vorbeste mai corect engleza


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Nu c-as avea mare lucru de spus la subiect, , dar aia cu "za dacs cams from za tracs" (the ducks from the trucks- in traducere libera "dacii se trag din traci" (???)) a' lu' tatuca Iliescu nu e si-aia de palmares?
Scuze, dar am simtit ca se face o mare nedreptate istorica sa omitem asemenea perla doar pentru faptul ca se pierde-n negura deceniilor trecute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Jenante autoritatile engleze Au acuzat pe orice altcineva dar la ei in ograda nu s-au uitat! Abia acum s=au gandit sa faca si ei cercetari, si ce sa vezi, surpriza de cadou, carnea de cal provenea din Marea Britanie! Absolut jenant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Cauta interviul cu ambasadorul Nipon. Daca nu l-ai vedea la fata ai zice ca e roman neaos.
PS. Eu vorbesc engleza perfect, atat de bine incat cand am lucrat in customer service americanii se mirau cand auzeau ca nu-s nici englezoaica nici americanca.
Stiu cel putin 50 de persoane in Romania care vorbesc engleza fluent, din pacate nici una dintre ele nu e membru MAE (oare de ce?).


Mergi la inceput