Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71
In privinta hamsterilor inca te mai gandesti daca sa-i mananci sau sa-i pastrezi ca animale de companie?



Pai in Peru se maninca, sunt ferme intregi de hamsteri. Sau stai ... porcusori de Guinea, nu hamsteri ... ma rog, niste hamsteri mai mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

porcusorii se mananca in Peru, corect...la cat sunt hamsterii de "mari", nu ai avea ce manca la ei...poate niste sobolani, aia sunt mai mari...cum in Elvetia pisica si iepurii se mananca, ma refeream strict la lucrul asta...am avut si 2 porcusori acum cativa, dar au murit (nu i-am mancat)...numai ca procusorii nu sunt sociabili, asa ca am luat hamsterii (care sunt extrem de dragalasi; pisica nu are acces la ei, pt ca sigur i-ar "manca" ea)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

In Germania ziceau ca au descoperit si carne de magar in nu stiu ce produse

Atata timp cat nu e carne de caine, nu ma deranjeaza.

Al meu sot imi povestea ca unchiul lui, care era fermier, manca din cand in cand si carne de pisica. Si ca e ft buna (seamana cu cea de iepure).




Dada si carne de calut de mare in semipreparatele de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03
Elvetienii iubesc animalele de companie, drept urmare cam in fiecare familie gasesti un animalut (pisica, caine, pesti, iepurasi, procusori de Guineea, hamsteri, soricei, sobolani - sunt unii draguti, Degu ii cheama). Noi avem pisica, iepurasi (3) si hamsteri (3). Dar nu vom manca pisica si nici iepurasii



Pai normal, ca doar n-o sa-i sacrifici ca sa-i mananci. O sa moara de moarte naturala, sau de vreo boala, sau ca o sa-i autanasiezi tot din diverse motive. Pentru ca ne atasam de animalele de companie. O vecina (acu'multi ani) avea o gaina drept animal de comanie, o scotea la plimbare zilnic pana la lift, ii facea unghiile cu oja rosie (bine, am vazut mai nou ca a inceput sa fie considerat si de altii, din lumea ""buna"", drept "my pet"). Ce sa facem, nu mai mancam gaini?

Ca abia aici e diferenta: sunt animale pe care suntem dispusi sa le sacrificam, pe altele nu suntem dispusi. Acum nu inteleg de ce ne suparam pe altii daca ei sunt dispusi sa sacrifice de exemplu caini, cata vreme nici noi nu suntem vegetarieni...asta mie imi scapa.

Pana la urma fiecare si-a stabilit ce anumale mananca: unii nu mananca vita, altii nu mananaca porc, altii nu mananca caini sau pisici. De ce ar fi alegerea unora mai inteligenta decat a altora?

Cam ca si in discutia despre religii: sigur, a mea e mai buna, e cea corecta, e aia castigatoare...nu conteaza si nu ma intereseaza ce crezi tu.

Singurii in masura sa emita judecati de vreun fel la adresa mancatorilor de animale de orice fel ar fi vegetarienii. Din punctul meud e vedere ei pot sa spuna ce vor ei. Pana cand vom ajunge si noi acolo, insa, nu stiu ce atata discutie ca e carne de X, de Y, de Z...aaa, ca nu am invatat de la mama sa mancam pisici? Ok, altii nu au invatat sa manance vita. E vreunul mai destept din cauza asta? Sau mai corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

cait, nu am nici o aversiune fata de tarile enumerate, in Germania am stat 6 luni, in Franta locuiesc in prezent!
Dar ma deranjeaza sa fiu luata drept fraierea in domeniu alimentar, dupa 6 ani de facultate in domeniu si vreo 2 de master tot in domeniu alimentar, plus ceva ani de munca in domeniul agricol, intr-unul dintre cele mai mari producatoare de salata iceberg din lume
Ma deranjeaza cand vine cineva sa imi spuna cum se cultiva castravetele in Spania sau cum se creste porcul si vaca in Germania si Franta, cand am ani de experienta,atat profesionala cat si literatura in domeniu!

cam atat am avut de spus despre aversiuni!!


cat despre informatiile pe care le primim, precum in alte domenii, primim cat vor cei care detin controlul!!
nu ma deranjeaza ca mancam carne de cal, dar nu vreau sa cumpar produse din carne de vaca, asta scrisa pe hartie, si in realitate sa fie de .....cal, pisica, caine, porc sau capra!!!!
Toate sunt comestibile pana la urma, dar imi place sa cumpar ce vreau eu, nu sa cred ca cumpar ce vreau!Adica daca e vaca, sa fie etichetata vaca nu altceva!
Cat despre a arunca pisica vecinului in curte, decat sa recunosti adevarul si sa-si recunoasca greselile......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Simina, si somonul, si porcul sunt animale omnivore.



Credeam ca somonul e peste, nu animal. Bun, nu-l mai maninc nici pe ala,ca sint atitia alti pesti si porc oricum nu ating. In rest, ma indoiesc ca mieii, pasaretul si rar cite un vitel ar fi carnivore.

Edit: hai ca m-am linistit (vorba vine): somonii de pe piata-s din crescatorii, deci nu prea mai maninca alti pestiuci. Si oricum, nu maninca nici in libertate delfini, balene, rar si oameni, ca rechinii, deci nu incape comparatie.












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

porcusorii se mananca in Peru, corect...la cat sunt hamsterii de "mari", nu ai avea ce manca la ei...poate niste sobolani, aia sunt mai mari...cum in Elvetia pisica si iepurii se mananca, ma refeream strict la lucrul asta...am avut si 2 porcusori acum cativa, dar au murit (nu i-am mancat)...numai ca procusorii nu sunt sociabili, asa ca am luat hamsterii (care sunt extrem de dragalasi; pisica nu are acces la ei, pt ca sigur i-ar "manca" ea)...



Hai ca GPs, adica cobaii sint foarte sociabili. Cu hamsterii nu m-as putea impaca deloc, sint mici rau, nu simti ca-i tii in mina, ce sa-i mingii, si mai zi fug peste tot de nu-i poti prinde sau ramin blocati pe undeva. Cobaii sint tare dulci, fiecare cu personalitatea lui, sint ca niste copilasi alintati si iubitori, da, iubitori. Cind vin sa te salute sau te pupa cind ii pupi, cum sa nu fie asta socializare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Pai sa maninci Simina, ca e foarte sanatos si nu ala de crescatorie, ci ala salbatic, din Pacific e cel mai bun. Si porcii mistreti nu prea maninca (,) carne asa ca poti sa papi si de-aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Pai sa maninci Simina, ca e foarte sanatos si nu ala de crescatorie, ci ala salbatic, din Pacific e cel mai bun. Si porcii mistreti nu prea maninca (,) carne asa ca poti sa papi si de-aia.



Sarcasmul mi se pare total nelalocul lui. Eu nu iau in ris pe cei care maninca pisici sau ciini, doar mi se pare groaznic. Dar fiecare cu cit poate...

Fyi, somonii de pe piata sint de crescatorie. Cu toate dezavantajele lor, macar nu sint rezervoare de mercur. Vinat nu mi-a placut niciodata. Dar de ce nu incerci tu carne de urs, e prea scump un steak?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nasul meu de cununie este vanator.Are pusti si permis sa vaneze.Nu va spun din carne de mistret si caprioara ce fripturi si ce mancaruri face....divine,delicioase....

Mergi la inceput