Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

nada...recunosc ca nu-tzi intzeleg punctul de vedere la subiectul asta!

Carmencat...e o expresie,si atit.Care n-a avut nicio directzie,niciun scop,absolut nimic.O expresie populara,deci...potzi adresa dezacordul/comentariul tau,celor ce au inventat-o.

Dana


pai pe aia de au inventat-o nu am de unde sa ii iau, dar pot a ii rog frumos si sa apelez la intelepciunea celor ce o folosesc sa nu o mai foloseasca



te rooooooooooooog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?




Pentru ca avem o cultura alimentara iar miau- miau nu face parte din ea. Nici ham- ham.

Ham Ham si miau miau sunt animale de companie. Nu le crestem pentru carne

Ma mira nespus cu cata detasare scrieti ca virgula, carnea-i carne, deci tot aia e daca mancam vita sau mancam cimpanzeu.
In societatea in care eu am trait nu e tot una.

Cand mai apare un subiect despre invazia gandacilor de bucatarie, scrieti acolo ce fripturica buna poate iesi din ei. Asa, in suc propriu



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



or fi buni si gandacii ca aperitiv ca friptura nu ai cum sa faci din ei ca sunt prea mici

cultura noastra alimentara aduce dupa sine multe boli, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?

alina


Pentru ca avem o cultura alimentara iar miau- miau nu face parte din ea. Nici ham- ham.

Ham Ham si miau miau sunt animale de companie. Nu le crestem pentru carne

Ma mira nespus cu cata detasare scrieti ca virgula, carnea-i carne, deci tot aia e daca mancam vita sau mancam cimpanzeu.
In societatea in care eu am trait nu e tot una.

Cand mai apare un subiect despre invazia gandacilor de bucatarie, scrieti acolo ce fripturica buna poate iesi din ei. Asa, in suc propriu





Ca adaos la ce a spus ladyJ, eu cred ca in societatea noastra nu se maninca ciini/pisici si pt. ca-s carnivore, ca si noi. E aproape canibalism, nu ca am fi aceeasi specie dar destul de apropiate: pradatori, carnivori, mai inteligenti decit ierbivorele. Asa mi se pare. E ca si cum am minca lei sau lupi. Care la rindul lor au mincat alte animale, unele in stare de descompunere, altele poate bolnave sau mai stiu eu cum. Eu nu am putut minca nici carne de rechin. Nestiind ce e, mi s-a parut imputita tare. Apoi am itnrebat ce peshte e ala si cind am auzit, l-am lasat deoparte. Am luat alt peste, somon, macar ala stiu sigur cum arata.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?




Pentru ca avem o cultura alimentara iar miau- miau nu face parte din ea. Nici ham- ham.

Ham Ham si miau miau sunt animale de companie. Nu le crestem pentru carne

Ma mira nespus cu cata detasare scrieti ca virgula, carnea-i carne, deci tot aia e daca mancam vita sau mancam cimpanzeu.
In societatea in care eu am trait nu e tot una.

Cand mai apare un subiect despre invazia gandacilor de bucatarie, scrieti acolo ce fripturica buna poate iesi din ei. Asa, in suc propriu





Ca adaos la ce a spus ladyJ, eu cred ca in societatea noastra nu se maninca ciini/pisici si pt. ca-s carnivore, ca si noi. E aproape canibalism, nu ca am fi aceeasi specie dar destul de apropiate: pradatori, carnivori, mai inteligenti decit ierbivorele. Asa mi se pare. E ca si cum am minca lei sau lupi. Care la rindul lor au mincat alte animale, unele in stare de descompunere, altele poate bolnave sau mai stiu eu cum. Eu nu am putut minca nici carne de rechin. Nestiind ce e, mi s-a parut imputita tare. Apoi am itnrebat ce peshte e ala si cind am auzit, l-am lasat deoparte. Am luat alt peste, somon, macar ala stiu sigur cum arata.













in america pisicile nu mananca carne si nu li se da sa bea lapte . au boabele alea uscate , eu i-am dat pe sub nas pisicii mele cu o bucatica de carne pe care a mirosit-o si atat.
habar nu are ce a pierdut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Cats are eaten in certain rural Swiss cultures;[14] the traditional recipe on farms in some regions involved cooking the cat with sprigs of thyme.[15] In January 2004, Reuters reported that, "Swiss culinary traditions include puppies and kittens. Private consumption of cat and dog is permissible. Swiss animal welfare groups say it is hard to estimate how many pets are eaten in Switzerland every year."[16]

In February 2010, the food writer Beppe Bigazzi on a televised cooking show mentioned that cat stew was a "succulent" and well known dish in his home area of Valdarno, Tuscany. Later he claimed he had been joking, but added that cats used to be eaten in the area, historically; he was widely criticised in the media for his comments and ultimately dropped from the television network.[17]

Cats were sometimes eaten as a famine food during harsh winters, poor harvests, and wartime. Cat gained notoriety as "roof rabbit" in Central Europe's hard times during and between World War I and World War II.[18][19]

In 18th-century Britain, there are a few records of cats eaten as a form of entertainment.[20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Am luat alt peste, somon, macar ala stiu sigur cum arata.




Vezi? E vorba tot de cultura...
Mananci somon desi acesta mananca tot ca rechinul, adica e rapitor, plus ca mai completeaza si cu o mortaciune (din apa, e drept...), plus ca sunt sigur ca ai mai mancat si alte animale care se hranesc cu carne.
Pisica si caine nu mancam...ca n-am mancat in familie, ca altii le gasesc chiar delicatesa...
Btw, ati vazut vreodata un chinez (asiatic) cu un catel in lesa? Eu nu.

Sa revenim la cal. Grecia arata cu degetul Romania ca a vandut acolo carne de cal etichetat drept vita.
Citeam ieri undeva ca exportam de zeci de ani cal, nu-i ceva nou. Problema este ca nu se creste cal pentru carne, ci se taie caii ajunsi la reforma, adica cei care si-au scos banii la caruta. Carnea se vinde in general pentru ca este ieftina, din Romania pleaca cu 2 euro/kg. N-ar fi asa rentabil, probabil, daca n-ar inlocui carnea de vita, si asta tot de multa vreme, dar acum ceva a scartait, ca n-o sa-mi spuna cineva ca nu se stia de metoda asta.
De fapt cica Romania nici nu exporta vita (sau nesemnificativ) pentru ca nu crestem vite pentru carne, asa cum se face traditional in alte tari. Iar vacile de pe islaz sunt tot gloabe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Am luat alt peste, somon, macar ala stiu sigur cum arata.





Btw, ati vazut vreodata un chinez (asiatic) cu un catel in lesa? Eu nu.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


eu da avea doi dulai in lesa, m-am intrebat daca i-o creste pentru a-i manca sau doar de drag...oricum stiu ca la chinezi n use mananca orice rasa de caine...cel putin asa "am fost mintita la televizor"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

In Cuba am mancat carne de crocodil (seamana la gust cu cea de pui).

Deci am avut dreptate cu pisica. Am gasit un articol intr-un ziar elvetian din luna decembrie in care scrie ca in Elvetia nu este interzis sa mananci carne de pisica sau de caine; interzisa este comercializarea. Iar majoritatea celor care consuma sunt fermieri. Eu una nu as consuma carne de pisica sau de caine (dar al meu elvetian ar face-o). Link-ul articolului in limba germana : http://www.tagesanzeiger.ch/schweiz/standard/Schweizer-sollen-keine-Hunde-und-Katzen-mehr-essen/story/19945914

Elvetienii iubesc animalele de companie, drept urmare cam in fiecare familie gasesti un animalut (pisica, caine, pesti, iepurasi, procusori de Guineea, hamsteri, soricei, sobolani - sunt unii draguti, Degu ii cheama). Noi avem pisica, iepurasi (3) si hamsteri (3). Dar nu vom manca pisica si nici iepurasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Simina, si somonul, si porcul sunt animale omnivore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

In Cuba am mancat carne de crocodil (seamana la gust cu cea de pui).

Deci am avut dreptate cu pisica. Am gasit un articol intr-un ziar elvetian din luna decembrie in care scrie ca in Elvetia nu este interzis sa mananci carne de pisica sau de caine; interzisa este comercializarea. Iar majoritatea celor care consuma sunt fermieri. Eu una nu as consuma carne de pisica sau de caine (dar al meu elvetian ar face-o). Link-ul articolului in limba germana : http://www.tagesanzeiger.ch/schweiz/standard/Schweizer-sollen-keine-Hunde-und-Katzen-mehr-essen/story/19945914

Elvetienii iubesc animalele de companie, drept urmare cam in fiecare familie gasesti un animalut (pisica, caine, pesti, iepurasi, procusori de Guineea, hamsteri, soricei, sobolani - sunt unii draguti, Degu ii cheama). Noi avem pisica, iepurasi (3) si hamsteri (3). Dar nu vom manca pisica si nici iepurasii


In privinta hamsterilor inca te mai gandesti daca sa-i mananci sau sa-i pastrezi ca animale de companie?

Mergi la inceput