Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

bineinteles! eu suspectez ca ar fi si niste caini prin cireada de vaci pazite de cai dar pana nu se face vreun test genetic habar nu avem ce carne este in carnea macinata. poate fi si cate o pisica adormita
ca despre asta era vorba in subiect, nu despre pulpe de pui sau muschi de porc
( aia care mananca doar pisici sunt un subiect aparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?

alina


Am auzit ca si carnea de om ar fi buna, mai ales aia tinara si frageda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?




Am auzit ca si carnea de om ar fi buna, mai ales aia tinara si frageda.


nu conteaza varsta , carne sa fie ca se pare ca fara ea nu avem vitamina b 12. zice lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Am auzit ca si carnea de om ar fi buna, mai ales aia tinara si frageda.

Nici aceea nu mai este buna. E suprasaturata cu E-uri, vaccinuri, fluor samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?

alina


Pentru ca avem o cultura alimentara iar miau- miau nu face parte din ea. Nici ham- ham.

Ham Ham si miau miau sunt animale de companie. Nu le crestem pentru carne

Ma mira nespus cu cata detasare scrieti ca virgula, carnea-i carne, deci tot aia e daca mancam vita sau mancam cimpanzeu.
In societatea in care eu am trait nu e tot una.

Cand mai apare un subiect despre invazia gandacilor de bucatarie, scrieti acolo ce fripturica buna poate iesi din ei. Asa, in suc propriu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

a-alinta,tu ai auzit de comercializarea carnii de pisica?

Adica...ma duc la super market sa cumpar 1kil de muschi de pisica,cu eticheta potrivita?(brrr...!!!!!)

Eu nu...si cred ca nu-s singura care n-a auzit de asa ceva in mod frecvent pe continentul asta.

Dana


daca poti cumpara veverita...ma gandesc ca la magazinele cu delicatese se poate gasi si pisica...si daca unii pe batatura lor halesc pisici, asta e, rezulta ca in europa se haleste pisica, fie ca ne place noua sau nu...

mie imi e scarba de melci...exista zone in romania unde oamenii merg la cules de melci....nu la supermarket (desi gasesti de cumparat)...merg pe campii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...recunosc ca nu-tzi intzeleg punctul de vedere la subiectul asta!

Carmencat...e o expresie,si atit.Care n-a avut nicio directzie,niciun scop,absolut nimic.O expresie populara,deci...potzi adresa dezacordul/comentariul tau,celor ce au inventat-o.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Melcii de pe campii sunt teoretic mai buni ca cei de cumparat. Sunt mai nestresati, nu? Ca si gainile...
Si scoicile stresate de crescatorie? Fata de cele adunate pur si simplu de pe unde s-or fi lipit ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/international/reteta-din-carne-de-pisica-in-direct-la-tv-prezentatorul-concediat.html

rezulta ca pana in 1991 comercializarea era ok in italia


dar da subiectul este despre semipreparate cu continut de carne tocata de vita care la proba au nechezat


si sa revin la subiect, cineva spunea ca a fost fortata sa cumpere carne de cal la pret de carne de vita, nu e adevarat, cei care au utilizat combinatia a scazut pretul produsului final creindu-le competitie pe piata producatorilor corecti (aia de pretind ca ei nu au pus "botul" la cal)....s-a ajuns atat de departe incat spitalele si scolile au semnat contracte de achizitie cu infamii lasand corectii pe afara

reprezentantii lanturilor supermaket spun ca se stia smecheria...de ce s-a tacut??

totul se invarte in jurul banilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Economie de piata globala.
- Vaca ai?
- Am cal.
- Atunci da-mi o pisica!
- Poftim un caine.
- Pai asta-i porc!
- Da de unde! S-au umflat hormonii in pui de arata asa.
- Si mai are si gust de scoici ...
- Te inseli. De la o vreme primim numai gandaci.
- De la cine?
- De la Monsanto.

Mergi la inceput