Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Chiar ma gandeam eu in sinea mea asa, de cand cu scandalul cu carnea de cal, ce fata ar face un musulman sa afle in acest mod ca a mancat porc pana nu a mai putut. Uite ca nici macar nu ma gandeam prea departe.

Eu chiar am o problema cu caii, cainii, pisicile... nu stiu... mi se pare ca as fi canibala daca as manca asa ceva. Nu, nu. Clar nu pot.
E oribil sa suspicionezi, sa te intrebi de fapt ce naiba ai in farfurie.





Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


unii si-ar smulge parul, si-ar sfarteca trupurile cu unghiile, altii...


am locuit 3 luni cu o familie de turci musulmani, la ei se consuma dimineata eggs and bacon in mod obisnuit, aveau frigiderul blindat de mezeluri din carne porc, singura persoana la masa lor care nu a consumat produse "porcine" a fost prietenul uneia dintre fete, dar imaginati-va cat de halal manca la masa lor cand la ei toate tingirile erau spurcate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu repet,n-am auzit pe nimeni de bunavoie si nesilit d enimeni,sa i-a pisica s-o bage-n oala!

Nici la elvetzieni,nici la italieni...nicaieri pe continentul asta.

Ca or fi fost cazuri izolate pe vremuri de foamete crincena...nu contest ,insa ca regula asa...sa iei pisica s-o faci friptura...n-am auzit.

Vorbesc de pisica miau-miaudin batatura ,nu de vreo natzie de peste!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu repet,n-am auzit pe nimeni de bunavoie si nesilit d enimeni,sa i-a pisica s-o bage-n oala!

Nici la elvetzieni,nici la italieni...nicaieri pe continentul asta.

Ca or fi fost cazuri izolate pe vremuri de foamete crincena...nu contest ,insa ca regula asa...sa iei pisica s-o faci friptura...n-am auzit.

Vorbesc de pisica miau-miaudin batatura ,nu de vreo natzie de peste!

Dana


tu nu ai auzit, eu am auzit si nu era persoana muritoare de foame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey eu te cred...asta nu inseamna ca daca o persoana pe care tu o cunosti maninca carne de pisica...rezulta ca in Europa...carnea de pisica e comestibila.

Asta incerc eu sa spun...in rest ce face fiecare in batatura lui...nu e treaba noastra.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pai asa cum pisica zice miau miau, vaca zice moooh , calul zice ihaha si tot asa. carne au toate animalele, adica de ce putem manca vaca si nu si pisica? ca miauna mai frumos decat calul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

a-alinta,tu ai auzit de comercializarea carnii de pisica?

Adica...ma duc la super market sa cumpar 1kil de muschi de pisica,cu eticheta potrivita?(brrr...!!!!!)

Eu nu...si cred ca nu-s singura care n-a auzit de asa ceva in mod frecvent pe continentul asta.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ideea este ca tot asa cum e carnea de vaca comestibila asa e si cea de cal, magar, caine sau pisica ca tot carne e si aia si de multe ori habar nu ai ce fel de carne mananci. ( si nu iti scrie nici pe eticheta). dar in mod sigur e carne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

ideea este ca tot asa cum e carnea de vaca comestibila asa e si cea de cal, magar, caine sau pisica ca tot carne e si aia si de multe ori habar nu ai ce fel de carne mananci. ( si nu iti scrie nici pe eticheta). dar in mod sigur e carne!

alina


pai nu stiu...ca n-am prea auzit de crescatorii de pisici sau ciini!

Ma rog,e dialogul surzilor...ideea e ca daca x sau Y au auzit ca o persoana maninca carne de pisica...nu inseamna ca e si o regula general valabila!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pai nu se pune problema ca nu ar fi comestibila. Problema e sa nu ti-o vanda ca apartinand altui animal.
Daca eu nu vreau sa mananc carne de pisica, de ce sa mananc crezand ca e altceva, ce consider eu ca pot manca.
Asta e problema.
In rest... fiecare mananca ce pofteste, conditia de bun simt e sa stii ce mananci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ah, si inca o rugaminte, e greu tare sa renuntam la expresia "dialogul surzilor"? Am mai explicat pe undeva ca nu reflecta realitatea. Surzii chiar dialogheaza, sunt inteligenti, inteleg... chiar mai mult si mai multe decat cei care aud. Notiunea de dialog nu are nimic de a face cu simtul auzului. Tine de intelect.

Mergi la inceput